Ευκαιρία κόντρα σε λειψό και απογοητευμένο Κόσοβο
Ελλάδα - Κόσοβο LIVE

Ευκαιρία κόντρα σε λειψό και απογοητευμένο Κόσοβο.

Ελλάδα – Κόσοβο LIVE

Πέραν της αναμέτρησης του περασμένου Σεπτεμβρίου (2-1 η Εθνική), δεν υπάρχει άλλη παράδοση μεταξύ των 2 ομάδων.

Η Ελλάδα παραμένει πρωτοπόρος στον όμιλο και προφανώς σε τροχιά πρωτιάς και συνέχειας στη διοργάνωση.

Και πλέον, τα πάντα είναι στα χέρια των παικτών της, αφού από τα 3 τελευταία της ματς τα 2 είναι στην Αθήνα, εκτός του αποψινού και αυτό με την προφανώς έτερη ανταγωνίστρια της πρωτιάς, Σλοβενία.

Το μόνο εκτός με την κατά τεκμήριο πιο αδύναμη ομάδα του γκρουπ, Μολδαβία.

Ακόμη πιο λειψό το ρόστερ των φιλοξενούμενων, αφού εκτός των εξ αρχής «κομμένων» για διάφορους λόγους, Μουρίκι (φορ, Λάτσιο), Ραχμάνι (κάπτεν/στόπερ, Νάπολι), Μπ. Μπερίσα (χαφ, Αχμάτ), Ράσιτσα (εξτρέμ, Βέρντερ) – άπαντες βασικότατοι – Βόκα (χαφ, Ανκαραγκουτσού), Χ. Κριέζιου (χαφ, Λουκέρνη), δεν ταξίδεψαν στην Αθήνα λόγω προβλημάτων που αποκόμισαν στο ματς με την Σλοβενία οι Β. Μπερίσα (εξτρέμ, Ρεμς), Ζένελι (επ/κος, Ρεμς), Ζεγκρόβα (μεσοεπιθετικός, Βασιλεία), περιορίζοντας έτσι πολύ τις μεσοεπιθετικές επιλογές του Σαλάντ.

Χαρακτηριστικό είναι πως 18 είναι όλοι κι όλοι οι Κοσοβάροι διεθνείς, 3 εξ αυτών τερματοφύλακες με τον Σαλάντ να κάνει… αλχημείες σε ρόλους και πρόσωπα προκειμένου να παρατάξει την όσο το δυνατόν ανταγωνιστικότερη ενδεκάδα.

Διαιτητής θα είναι ο Ισραηλινός Ρόι Ραϊνσράιμπερ και βοηθοί του οι συμπατριώτες του Νάτι Ντοτάν, Ματιτιάχου Γιακόμποφ και τέταρτος ο επίσης Ισραηλινός Εϊτάν Σμίλεβιτς.

Ξεκίνησε η αναμέτρηση.

4′ Το Κόσοβο πιέζει ψηλά και προσπαθήσει να κερδίσει μπαλιές.

17′ Πέναλτι για την Ελλάδα. Ο Λημνιός πάτησε στην περιοχή, ο Σάλα τον τράβηξε με το χέρι και έπεσε στην περιοχή.

19′ Ο Σάλα βλέπει και κάρτα.

20′ Ο Μπακασέτας εκτέλεσε το πέναλτι, ο Μούριτς έπεσε σωστά στα αριστερά και απέκρουσε.

29′ Η Ελλάδα σκόραρε με τον Παυλίδη, αλλά ήταν εκτεθειμένος. Έπειτα από σέντρα, ο Μάνταλος έστειλε την μπάλα με τακουνάκι στον εκτεθειμένο Έλληνα επιθετικό.

34′ Η Ελλάδα χάνει ευκαιρία με τον Παυλίδη, ο οποίος από κοντά δεν καταφέρνει να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

42′ Ο Κουρμπέλης έκανε φάουλ στον Σάλα και είδε την κίτρινη και χάνει το επόμενο ματς με την Μολδαβία εκτός έδρας.

Τέλος πρώτου μέρους, με την Ελλάδα να έχει χαμένο πέναλτι και σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.

46′ Ο Καστράτι φεύγει στην πλάτη της άμυνας, πάει πλάγια αριστερά, με το αριστερό πόδι ο Βλαχοδήμος απομακρύνει.

53′ Ο Πακαράνταα βρέθηκε μέσα στην περιοχή σε τετ-α-τετ με το Βλαχοδήμο, σούταρε, αλλά ο Χατζηδιάκος έκοψε πάνω στην γραμμή!

62′ Μπουχαλάκης αντί Ζέκα και Φούντας αντί Μάνταλου.

Δεν έχει βρει λύσεις η Ελλάδα στην πίεση του Κοσόβου στην μεσαία γραμμή.

73′ Πέλκας αντί Λημνιού, Φορτούνης αντί Μπακασέτα.

85′ Λαμπρόπουλος αντί Χατζηδιάκου. Ουδείς καταλαβαίνει τον λόγο της συγκεκριμένης αλλαγής…