LIVEGAMES

Γκόμελ – Άρης 1-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Το LIVE του αγώνα Γκόμελ - Άρης για το Europa Conference League - Οι Θεσσαλονικείς είχαν επιβληθεί 5-1 στο πρώτο ματς
Γκόμελ - Άρης LIVE

Γκόμελ – Άρης LIVE: Eνημερωθείτε για την εξέλιξη του επαναληπτικού, ο οποίος έχει μετατραπεί σε τυπική διαδικασία μετά το 5-1 της ομάδας του Χερμάν Μπούργος στο πρώτο ματς (21:00, Novasports Prime).

Αν δεν επιδείξει την απόλυτη αυτοχειρία, ο σύλλογος της Θεσσαλονίκης θα αντιμετωπίσει τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στον επόμενο γύρο του Europa Conference League.

Οι αρχικές ενδεκάδες:

ΓΚΟΜΕΛ: Καβάλεφ, Κουτσίνσκι, Αφί, Σόκολ, Πάντια, Μπάγκα, Κοστρόφ, Σέντκο, Ανουφρίεφ, Αντεόλα, Μάκας.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού, Μαντσίνι, Ντιόπ, Ντουκουρέ, Καμάτσο, Πάλμα, Γκρέι.

Ο Άρης απείλησε δύο φορές στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Πάλμα και Γκρέι.

Υπό το βλέμμα του νεοαποκτηθέντος Μανού Γκαρσία, οι παίκτες του Μπούργος συνέχισαν να κρατούν το μηδέν με χαρακτηριστική άνεση.

Να σημειωθεί ότι στο 23′ ο Νταμπό μπήκε στη θέση του Ντιόπ, ο οποίος δέχθηκε κίτρινη κάρτα στο 18′.

Ο Πάλμα ήταν ορεξάτος στο πρώτο ημίχρονο και αναστάτωσε την αντίπαλη άμυνα ουκ ολίγες φορές.

Γενικότερα ο Άρης είχε τρεις πολύ καλές ευκαιρίες, έως ότου άνοιξε το σκορ στο 45′ με τον Γκρέι, ο οποίος έφτασε τα τρία γκολ σε δύο ματς κόντρα στην Γκόμελ.

O Άρης δεν πάτησε πάνω στο σκορ του πρώτου αγώνα αλλά και του πρώτου ημιχρόνου, χάνοντας τέσσερις ευκαιρίες για το 0-2 μέχρι το 70′.

Τότε μόνο αφυπνίστηκε η Γκόμελ, η οποία απείλησε στο 71′ και το 77′, προτού ισοφαρίσει με πέναλτι του Γκογκολασβίλι στο 82′ (ο Πίρσμαν έκανε την παράβαση).

Ο Άρης ζευγάρωσε τις νίκες του επί της Γκόμελ, σκοράροντας στο ίδιο χρονικό σημείο των δύο ημιχρόνων.

Το δεύτερο γκολ μπήκε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν από σπουδαία αντεπίθεση, ο Ιτούρμπε έκανε το γύρισμα και ο Γκρέι έφτασε τα τέσσερα γκολ απέναντι στους Λευκορώσους.