Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ LIVE (1-0 1ο ημιχ.)

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ LIVE: Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ τίθενται αντιμέτωποι στο μεγάλο ντέρμπι της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League 1.

Τις δύο ομάδες χωρίζει ένας βαθμός, με τους «ερυθρόλευκους» να προηγούνται και τους «ασπρόμαυρους» να ακολουθούν.

Ο Πέδρο Μαρτίνς άφησε εκτός βασικής ενδεκάδας τον Ανδρέα Μπουχαλάκη, ενώ ο Γκάρι Ροντρίγκες θα πάρει φανέλα βασικού. Αντίθετα, ο Ονιεκούρου θα μείνει στον πάγκο και ο Ρόνι Λόπες βρίσκεται εκτός 18αδας.

Από την άλλη, οι Θεσσαλονικείς θα έχουν τρεις αλλαγές συγκριτικά με το ματς της Πέμπτης, στην Κοπεγχάγη. Τις θέσεις των Μίτριτσα, Σβιντέρσκι και Μιχάι θα πάρουν οι Βαρέλα, Άκπομ και Ντόουγκλας Αουγκούστο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Παπασταθόπουλος, Σισέ, Λαλά, Ρέαμπτσιουκ, Μ.Καμαρά, Α.Καμαρά, Εμβιλά, Μασούρας, Ροντρίγκες, Ελ Αραμπί.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Ροντρίγκο, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Σίντκλεϊ, Σβαμπ, Εσίτι, Ντόουγκλας, Α.Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ, Άκπομ.

Στον πάγκο για τους «ερυθρόλευκους» κάθονται οι: Κρίστινσον, Μπουχαλάκης, Ονιεκούρου, Κούντε, Ανδρούτσος, Βρουσάι, Βαλμπουενά, Τικίνιο, Παπαδόπουλος.

Στον πάγκο για τους «ασπρόμαυρους» βρίσκονται οι: Ζ.Ζίβκοβιτς, Μιχάι, Ελ Καντουρί, Σβιντέρσκι, Μουργκ, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μιτρίτσα, Γιαξής.

Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ LIVE

Σέντρα στο Φάληρο

15 λεπτά παιχνιδιού συμπληρωμένα, δεν υπάρχουν αξιοσημείωτες επιθετικές προσπάθειες για τις δύο ομάδας. Αναγνωριστικό παιχνίδι μέχρι στιγμής, με μοιρασμένη κατοχή

21΄ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!

Ρέαμπτσιουκ και Αγκιμπού Καμαρά πέφτουν πάνω στον Εσίτι, ο Καμαρά έγινε κάτοχος της μπάλας, δοκίμασε ένα πλασέ εκτός περιοχής και η μπάλα αφού κόντραρε στα πόδια του Βαρέλα, κατέληξε στα δίχτυα του Πασχαλάκη!

Ο Ολυμπιακός ουσιαστικά ανοίγεο το σκορ στην πρώτη τελική του!

Δεύτερο σερί ματς πρωταθλήματος που ο νεαρός από τη Γουϊνέα σκοράρει!

27΄  Καλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους!

Σουτ του Μαντί Καμαρά, λίγο έξω από την εστία του Πασχαλάκη!

29′  Τεράστια φάση για τον Ολυμπιακό!

Εκπληκτική κούρσα του Καμαρά, σπάει στον Ελ Αραμπί, ο Μαροκινός νικιέται από τον Πασχαλάκη και με τη συνδρομή του δοκαριού, ενώ στην επαναφορά, ο επιθετικός των ερυθρόλευκων πετυχαίνει ξανά το οριζόντιο δοκάρι!

31′  2-0 Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!

Ο Αγκιμπού Καμαρά κάνει το καλύτερο φετινό του παιχνίδι με τα ερυθρόλευκα καθώς βρίσκει τον Μασούρα και ο Έλληνας άσος των γηπεδούχων τους δίνει προβάδισμα δύο γκολ απέναντι στον ΠΑΟΚ!

35΄ Πρώτη πολύ καλή στιγμή για τον ΠΑΟΚ

Ο Ζίβκοβιτς μπήκε στην περιοχή, σέρβιρε στον Σβαμπ, αλλά ο Αυστριακός βρήκε την εξωτερική πλευρά των διχτυών του Βάτσλικ.

39′  Σουτ του Λαλά!

Η μπάλα έχει την ίδια κατάληξη με το σουτ του Σβαμπ, λίγο νωρίτερα. Πολύ καλή προσπάθεια εκτός περιοχής, καθώς ο Γάλλος έμεινε αφύλακτος και δοκίμασε τα πόδια του.

ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Χάρη σε ένα μαγικό δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός προηγείται με 2-0 του ΠΑΟΚ, καθώς εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε και πλέον είναι σε θέση ισχύος.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκινά

Δύο αλλαγές για Ολυμπιακός και Παοκ. Ονιεκούρου περνάει στη θέση του Ροντρίγκες και Ελ Καντουρί στη θέση του Εσίτι, ο οποίος ήταν σε πολύ κακό βράδυ.

51΄ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ!

Τρίτο δοκάρι για τους γηπεδούχους, με τον Αγκιμπού Καμαρά! Ο νεαρός έκανε το σουτ, ο Πασχαλάκης έπεσε σωτήρια και με τη βοήθεια του δοκαριού παραχώρησε κόρνερ

58΄ ΔΟΚΑΡΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ!

Ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε το φάουλ, ο Μιχαηλίδης έκανε το κοντρόλ ανενόχλητος μέσα στην περιοχή, αλλά το σουτ του σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Ολυμπιακού!

59΄ ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΚΑΙ ΤΟΝ ΠΑΟΚ

Τικίνιο μέσα, Ελ Αραμπί έξω.

60΄ Τριπλή αλλαγή για τους φιλοξενούμενους

Βιεϊρίνια, Μιτρίτσα, Σβιντέρσκι περνούν στο ματς αντί των Σίντκλεϊ, Μπίσεσβαρ και Άκπομ.

70΄ ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Ο Ανδρέας Μπουχαλάκης μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Μαντί Καμαρά

78′  ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ

Ο Μιτρίτσα πιάνει τους προσαγωγούς του και αφήνει τη θέση του στον Τόμας Μουργκ.

79΄ ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΙΓΜΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Ο Μασούρας μπήκε στην περιοχή ξεφεύγοντας από την άμυνα του ΠΑΟΚ, βρήκε τον Τικίνιο στο ύψος του πέναλτι, αλλά το πλασέ του επιθετικού του Ολυμπιακού κόπηκε από το τάκλιν του Βαρέλα.

82΄ ΓΚΟΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΟΚ!

Ο Μουργκ μέσα σε μόλις λίγα λεπτά πετυχαίνει το 2-1 και μειώνει για τον Δικέφαλο του Βορρά, που ήταν βελτιωμένος στο δεύτερο μέρος.

83΄ ΑΛΛΑΓΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ

Βρουσάι και Κουντέ έναντι των Μασούρα και Αγκιμπού Καμαρά.

Παίζονται οι καθυστερήσεις στο Φάληρο

Διαμαρτύρονται για χέρι οι φιλοξενούμενοι και ο Αϊτεκίν περιμένει τις διαβουλεύσεις από το VAR.

Το παιχνίδι συνεχίζεται με τον ΠΑΟΚ να πιέζει για την ισοφάριση. Ένα λεπτό ακόμα για το τελικό σφύριγμα.

ΤΕΛΟΣ ΣΤΟ Γ. ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ!

Ο Ολυμπιακός επικρατεί του ΠΑΟΚ και με το 2-1 υπερασπίζεται την κορυφή και αυξάνει στους τέσσερις βαθμούς τη διαφορά του από τους Θεσσαλονικείς. Παράλληλα διατηρεί τη διαφορά του ενός βαθμού από την ΑΕΚ που πέρασε νωρίτερα από το Πανθεσσαλικό με 3-1.