LIVEGAMES

Παναθηναϊκός – ΟΦΗ 3-2 (ΤΕΛΙΚΟ)

Ενημερωθείτε λεπτό προς λεπτό από το Sportime για την αναμέτρηση της 10ης αγωνιστικής των πλέι οφ της SL1.
Παναθηναϊκός-ΟΦΗ

Παναθηναϊκός – ΟΦΗ: Ενημερωθείτε λεπτό προς λεπτό από το… γήπεδο του Sportime για την αναμέτρηση της 10ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Super League 1 (20:00, Novasports 2).

Οι συνθέσεις

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Ξενόπουλος, Θεοχάρης, Κολοβέτσιος, Σένκεφελντ, Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης, Σερπέζης, Χατζηγιοβάνης, Μπουζούκης, Μπεκ, Μακέντα.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Γουάιλι, Μπράουν, Ζοάο Βίκτορ, Γιαννούλης, Δεληγιαννίδης, Στάικος, Νέιρα, Βαζ, Ναμπί, Νοικοκυράκης, Φιγκεϊρέντο.

Οι αναπληρωματικοί

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Χριστογεώργος, Χατζηγιαννάκης, Κολοβός, Αθανασακόπουλος, Αλεξανδρόπουλος, Περέα, Καμπετσής, Τζαβίδας, Καραγιάννης.

ΟΦΗ: Σηφάκης, Βαφέας, Κοροβέσης, Μίγγος, Περδίκης, Σουρνάκης.

Πιο απειλητικός ο ΟΦΗ στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, απειλεί με Φιγκεϊρέντο, Γιαννούλη και Ναμπί.

Είχε προηγηθεί ένα σουτ του Μπεκ που κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ.

Ο ΟΦΗ συνεχίζει να προκαλεί προβλήματα, αλλά ο Ξενόπουλος αποδεικνύεται σταθερότατος.

Στο 27ο λεπτό, ο Ούφε Μπεκ σημειώνει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Παναθηναϊκού (πιθανώς στην τελευταία του εμφάνιση).

Απαντά άμεσα ο ΟΦΗ (29′) με εν κινήσει πλασέ του Φιγκεϊρέντο, έπειτα από ωραία μπαλιά του Δεληγιαννίδη.

Τρίτο γκολ σε λίγα λεπτά! Συνδυασμός Μπουζούκη – Χατζηγιοβάνη, σέντρα σουτ του τελευταίου, ο Γουάιλι χάνει την μπάλα και ο Μακέντα ξαναδίνει το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό.

Ξανά γκολ! Φάση διαρκείας στην περιοχή του Παναθηναϊκού στο 38′, ο Ζαγαρίτης κόβει τον Φιγκεϊρέντο, η μπάλα στρώνεται στον Βαζ, ο οποίος ισοφαρίζει ξανά (2-2).

Απίστευτο! Στο 42ο λεπτό ο Παναθηναϊκός ανακτά το προβάδισμα! Ο Μακέντα φεύγει από τα αριστερά στην αντεπίθεση, κάνει παράλληλη συρτή σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, όπου ο Χατζηγιοβάνης στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με κοντινό σουτ (3-2).

Τέλος α’ ημιχρόνου, με τον ΟΦΗ να χάνει πολύ καλή ευκαιρία για νέα ισοφάριση.

Λίγες αξιόλογες επισκέψεις στο πρώτο τέταρτο του β’ μέρους.

Χιτσκοκικό φινάλε με τον Κολοβέτσιο να υποπίπτει σε πέναλτι, τον Φιγκεϊρέντο να εκτελεί και τον Ξενόπουλο να αποκρούει στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων, διατηρώντας το 3-2!