LIVEGAMES

Παναθηναϊκός – Σλάβια Πράγας 1-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Το LIVE της αναμέτρησης Παναθηναϊκός - Σλάβια Πράγας

Παναθηναϊκός – Σλάβια Πράγας LIVE: Ενημερωθείτε για τον επαναληπτικό της Λεωφόρου Αλεξάνδρας στο πλαίσιο του 3ου προκριματικού γύρου του UEFA Europa Conference League.

Οι ενδεκάδες:

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς επέλεξε τους εξής: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλος, Τσέριν, Αϊτόρ, Βαγιαννίδης, Σπόραρ.

Η Σλάβια παρατάσσεται με τους: Μάντους, Ντούντερα, Κατσαράμπα, Ουσού, Ντόρλεϊ, Τιεχί, Σραντς, Τραορέ, Χόλες, Ολαγίνκα, Λινγκρ.

Ο Παναθηναϊκός είχε τρεις κλασικές ευκαιρίες για να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο και να αγχώσει την τσεχική ομάδα.

Στο 2ο λεπτό, έπειτα από κάθετη πάσα του Μάγκνουσον στον χώρο, ο Χουάνκαρ γύρισε παράλληλα συρτά, ο Σπόραρ έκανε την προβολή και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Στο 20ό λεπτό, ο Αϊτόρ με ατομική ενέργεια, μπήκε στην περιοχή, σούταρε, ο Μάντους απέκρουσε ασταθώς και ο Κατσαράμπα έδιωξε σε πλάγιο.

Στο 32ο λεπτό, ο Σπόραρ έχασε δεύτερη κλασική ευκαιρία (πλασέ που απέκρουσε ο Μάντους), ύστερα από ατομική ενέργεια και πάσα του Κώτσιρα.

Δεν έφτανε, πάντως, η έλλειψη καθαρού μυαλού των παικτών του Ιβάν Γιοβάνοβιτς στην τελική προσπάθεια, καθώς και η ατυχία.

Στο 42ο λεπτό, ο Σένκεφελντ «γκρεμίστηκε» στην περιοχή από τον Μάντους και, μάλιστα, φάνηκε να έχει πόνο στο σημείο που έγινε η επαφή.

Ο διαιτητής Πίτερ Μπανκς, όμως, δεν καταλόγισε πέναλτι ως όφειλε (ο Μάντους είχε κίτρινη, οπότε θα δεχόταν κόκκινη) και το 0-0 παρέμεινε σε ένα κομβικό χρονικό σημείο.

«Έχουν στερέψει τα λόγια πια με τους διαιτητές των ευρωπαϊκών αγώνων του Παναθηναϊκού», ανέφεραν χαρακτηριστικά οι «πράσινοι» στον επίσημο λογαριασμό τους στο Twitter.

Τελικά στο 58ο λεπτό ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ με προβολή του Σπόραρ, έπειτα από σέντρα του Χουάνκαρ.

Η Σλάβια, πάντως, ισοφάρισε στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων και προκρίθηκε στα πλέι οφ της διοργάνωσης.