Περιστέρι – Προμηθέας 79-90 (ΤΕΛΙΚΟ)

Το LIVE της αναμέτρησης για τα πλέι οφ της Basket League
Περιστέρι-Προμηθέας: Παρακολουθήστε LIVE από το... γήπεδο του Sportime τη δεύτερη μονομαχία για τα πλέι οφ της Basket League.

Περιστέρι-Προμηθέας: Παρακολουθήστε LIVE από το… γήπεδο του Sportime τη δεύτερη μονομαχία για τα πλέι οφ της Basket League.

Το Περιστέρι έκανε break στην πρώτη αναμέτρηση και ο Προμηθέας βρίσκεται σε δύσκολη θέση.

Στο ματς της 12ης Μαΐου, το Περιστέρι εκμεταλλευόμενο τα πολλά λάθη του Προμηθέα (10 στο ημίχρονο) κατάφερε να χτίσει μια διαφορά, με την οποία πήγε και στα αποδυτήρια με το υπέρ του +9 (34-43).

Η ομάδα των Δυτικών Προαστίων στο πρώτο ημίχρονο βρήκε 18 πόντους από λάθη του Προμηθέα και 11 από αιφνιδιασμό, καθώς έκλεψε 7 φορές τη μπάλα στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Το Περιστέρι συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και κατάφερε να διατηρήσει τα ηνία του αγώνα με τους Τζόουνς και Γκουτιέρεζ να δίνουν το δικό τους θέαμα στο παρκέ.

Ο Προμηθέας κατάφερε να πλησιάσει, αλλά και πάλι η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου είχε τον πρώτο λόγο και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι 60-53 για το Περιστέρι.

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έκαναν την προσπάθειά τους να μειώσουν, αλλά ο Βαγγέλης Μάντζαρης είχε διαφορετική άποψη και με τρια τρίποντα έδωσε «ανάσες» στην ομάδα του Περιστερίου και η διαφορά έφτασε τους 12 πόντους (57-69 στο 34”).