Σαχτάρ Ντόνετσκ – Ρόμα LIVE

Το παιχνίδι θα διεξαχθεί χωρίς οπαδούς μετά από σχετική απόφαση της κυβέρνησης για όλα τα αθλητικά γεγονότα στο Κίεβο.
Σαχτάρ Ντόνετσκ - Ρόμα LIVE

Σαχτάρ Ντόνετσκ – Ρόμα LIVE Πρέπει να ρισκάρει η Σαχτάρ

Αγώνας ρεβάνς για τους «16» του Γιουρόπα Λιγκ. Σε περίπτωση επανάληψης του σκορ του πρώτου αγώνα ακολουθεί παράταση και, εφόσον χρειαστεί, η διαδικασία των πέναλτι.

Α’ ΜΑΤΣ: Ρόμα – Σαχτάρ 3-0: Άνετη η νίκη για τους γηπεδούχους που πήραν το προβάδισμα με τον Πελεγκρίνι στο 23’ και έφτασαν σε άλλα δύο γκολ στην επανάληψη με τους Ελ Σαράουι (73’) και Μαντσίνι (77’).

Τρεις φορές έχει υποδεχθεί τη Ρόμα η Σαχτάρ και σε όλες τις περιπτώσεις έφτασε στη νίκη (2-1 το 2018, 3-0 το 2011, 1-0 το 2006). Μόλις μία νίκη μετράει επί ουκρανικού εδάφους η Ρόμα (4-1 την Ντινάμο Κιέβου το 2017).

Η Σαχτάρ έχει κερδίσει και τα 3 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια σε φάση νοκ άουτ του Γιουρόπα Λιγκ. Τέσσερις νίκες έφτασε μόνο τη σεζόν 2008-09, όταν έφτασε μέχρι την κατάκτηση του τροπαίου.

Η Ρόμα πήρε την πρόκριση στις 27 από τις 32 φορές που νίκησε εντός έδρας στο πρώτο ματς σε νοκ άουτ φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Παράλληλα έχει υποστεί μόνο έναν αποκλεισμό έπειτα από εντός έδρας νίκη με 3-0 στην πρώτη αναμέτρηση, τη σεζόν 1980-81 από την Καρλ Τσάις Ιένα για το Κύπελλο Κυπελλούχων.

Ο προπονητής της Ρόμα, Πάουλο Φονσέκα βρισκόταν στον πάγκο της Σαχτάρ Ντόνετσκ από τις 31 Μαΐου 2016 μέχρι τις 11 Ιουνίου 2019. Κατέκτησε τρία σερί νταμπλ στην Ουκρανία (2016, 17, 2017-18, 2018-19) και ένα Σούπερ Καπ το 2017.