LIVEGAMES

Βόλος-ΑΕΚ 1-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Βόλος-ΑΕΚ σήμερα το απόγευμα (18:00, Cosmote Sport 2) στο Πανθεσσαλικό Στάδιο για την ρεβάνς του 4-2 στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο των προημιτελικών του Κυπέλλου Ελλάδος.
Βόλος-ΑΕΚ 0-0 (α' ημίχρονο)

Το ματς στο Βόλο ξεκίνησε δυνατά και με ρυθμό. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν την περιοχή του Τσιντώτα 3 φορές στο πρώτο 10λεπτο, δίχως την μεγάλη φάση. Η Ενωση απάντησε με μία καλή φάση που είχε ο Ανσαριφάρντ.Μετά το 15λεπτο το ματς… ισορρόπησε και οι δύο ομάδες δεν πλησιάζουν εύκολα στις δύο περιοχές.Στο 35ο λεπτό ο Τσιντώτας ανέτρεψε τον Νίνη μέσα στην περιοχή, με τον Τζοβάρα να δείχνει το σημείο του πέναλτι.

Ο Δουβίκας εκτέλεσε το πέναλτι και έκανε το 1-0. Και ο Βόλος από αυτό το γκολ πήρε… θάρρος και χρειάζεται πλέον ένα γκολ για να γυρίσει… τούμπα την πρόκριση.

Ετσι, το ημίχρονο έληξε στο Πανθεσσαλικό με 1-0…

Ο Βόλος διατηρεί τον έλεγχο του αγώνα και στο β’ ημίχρονου, είναι ιδιαίτερα επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις και ψάχνει το δεύτερο γκολ που θα τον βάλει σε θέση οδηγού για την πρόκριση.

Η ΑΕΚ μέχρι στιγμής στα πρώτα 10 λεπτά δείχνει ακίνδυνη…

Στo 59′ από πάσα του Σιμάνσκι που κόντραρε, η μπάλα στρώθηκε στον Ανσαριφάρντ, αλλά το σουτ που έκανε ο αμαρκάριστος Ιρανός από το ύψος του πέναλτι αποκρούστηκε εντυπωσιακά από τον Κλέιμαν!

Οι ενδεκάδες

Ο Μανόλο Χιμένεθ ξεκινά το σημερινό παιχνίδι του Κυπέλλου Ελλάδος, με τον Τσιντώτα κάτω από τα δοκάρια, τον Σβάρνα δεξί μπακ, Λάτσι-Νεντελτσεάρου στο κέντρο της άμυνας, τον Λόπες αριστερό μπακ, Κρίστιτσιτς-Σιμάνσκι-Σάκχοφ στον άξονα, τον Μάνταλο αριστερά, τον Γκαρσία δεξιά και σέντερ φορ τον Ανσαριφάρντ σε σύστημα 4-3-3.

Στον πάγκο της ΑΕΚ οι: Αθανασιάδης, Χνιντ, Νταντσένκο, Βασιλαντωνόπουλος, Αλμπάνης, Τάνκοβιτς, Κοσίδης, Χριστόπουλος και Μαχαίρας.

Για τον Βόλο ο Ανχελ Λόπες αρχίζει το σημερινό παιχνίδι στο Πανθεσσαλικό με τους: Κλέιμαν, Φεράρι, Γκρίλο, Μήτογλου, Μπλάζεκ, Τσοκάνης, Δουβίκας, Μπαρτόλο, Νίνης, Μπαριέντος και Περέα.

Στον πάγκο για τους Θεσσαλούς οι: Γκαραβέλης, Σάντσες, Λογαράς, Μπάλλας, Ριένστρα, Μαρτίνες, Μπουένο, Κρητικός, Μίλος.

Την αναμέτρηση του Βόλου με την ΑΕΚ, στο Πανθεσσαλικό στάδιο θα διευθύνει ο Γιώργος Τζοβάρας από την ΕΠΣ Φθιώτιδας, με βοηθούς τους Πολυχρόνη Κωσταρά από την ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας και Θανάση Κολοσιώνη από την ίδια Ένωση. Τέταρτος διαιτητής ορίστηκε ο Αριστείδης Βάτσιος από την ΕΠΣ Δυτικής Αττικής. Στο VAR θα είναι ο Άγγελος Ευαγγέλου (Αθηνών) και AVAR ο Δημήτρης Σαμοϊλής (Αθηνών). Παρατηρητής ορίστηκε ο Κωνσταντίνος Δάλλας από την ΕΠΣ Ηπείρου.