LIVEGAMES

Βόλος-ΑΕΚ 1-0 (ΤΕΛΙΚΟ)

Βόλος-ΑΕΚ σήμερα (19:00, Novasports 4) στο Πανθεσσαλικό Στάδιο για την τελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League.
Βόλος-ΑΕΚ 0-0 (1ο Ημίχ.)

H ΑΕΚ είναι η μόνη που ενδιαφέρεται στο σημερινό ματς του Βόλου και με νίκη θα είναι στην 2η θέση ενόψει των πλέι οφ.

Συμπληρώσαμε 10 λεπτά στην αναμέτρηση. Χωρίς κάποια αξιόλογη φάση μέχρι στιγμής. Ισορροπημένο το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να δυσκολεύονται να αναπτυχθούν σωστά και να απειλήσουν την εστία των Κλέιμαν και Αθανασιάδη.

Η ΑΕΚ στο πρώτο 25λεπτο δεν έχει απειλήσει επιθετικά, ενώ κάνει αρκετά λάθη. Ο Βόλος αντιθέτως όποτε βρίσκει χώρο φτιάχνει φάσεις. Η Ενωση όσο περνούσε ο χρόνος έβγαινε περισσότερο μπροστά, αλλά δίχως να το κάνει οργανωμένα και με σωστό τρόπο.

Και τελικά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Μιτάι σε φάση με τον Περέρα, σύμφωνα με τον διαιτητή (δεν φαίνεται να είναι πέναλτι), τον έριξε κάτω και ο Μανούχος έδωσε πέναλτι. Ο Δουβίκας το εκτέλεσε και έκανε το 1-0 λίγο πριν λήξει το α’ ημίχρονο.

Στο β’ ημίχρονο ο Μανόλο Χιμένεθ έβαλε Σβάρνα και Σάκχοφ, με τον Λάτσι να είναι αριστερό μπακ στην θέση του μέτριου Μιτάι.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να φτιάξει φάσεις, αλλά δεν μπορούσε παρότι είχε κατοχή. Εχασε και με ενοχλήσεις τον Γκαρσία και μείωσε την επιθετικότητα της. Στο 86′ αποβλήθηκε με κόκκινη ο Μπαριέντος, αλλά το σκορ δεν άλλαξε.

Oι ενδεκάδες

Ο Μανόλο Χιμένεθ θα ξεκινήσει το σημερινό ματς με τον Αθανασιάδη κάτω από τα δοκάρια, τον Νταντσένκο δεξί μπακ, τον Μιτάι αριστερό μπακ, τον Λάτσι με τον Νεντελτσεάρου στο κέντρο της άμυνας, τον Κρίστιτσιτς με τον Σιμάνσκι στον άξονα και τον Μάνταλο σε ελεύθερο ρόλο μπροστά τους, ενώ δεξιά στην επίθεση θα είναι ο Γκαρσία, αριστερά ο Αλμπάνης και σέντερ φορ ο Ανσαριφάρντ. Στον πάγκο της ΑΕΚ οι: Τσιντώτας, Σβάρνας, Χνιντ, Βασιλαντωνόπουλος, Σάκχοφ, Ολιβέιρα, Κοσίδης, Χριστόπουλος και Μαχαίρας.

Για τον Βόλο ο Ανχελ Λόπες ξεκινά το σημερινό ματς με τους: Κλέιμαν, Μήτογλου, Γκρίλο, Μπαρτόλο, Μπλάτζεκ, Τσοκάνης, Μαρτίνες, Μπαριέντος, Νίνης, Περέα και Δουβίκας. Στον πάγκο των Θεσσαλών οι: Γκαραβέλης, Κολόμπο, Σάντσες, Κιάκος, Μπάλλας, Μπουένο, Κρητικός, Λογαράς.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Βόλος-ΑΕΚ: Οι ενδεκάδες του αγώνα

Διαιτητής του Βόλος-ΑΕΚ είναι ο Βαγγέλης Μανούχος από τον Σύνδεσμο Αργολίδας και θα έχει ως βοηθούς τους Βασίλη Νικολακάκη (Λασιθίου) και Θοδωρή Τζιουβάρα (Κοζάνης), ενώ 4ος διαιτητής ορίστηκε ο Πραξιτέλης Ζαχαριάδης(Μακεδονίας). Στο VAR θα βρίσκονται οι Γκορτσίλας (Μακεδονίας) και Μπουξμπάουμ (Ανατολικής Αττικής), και παρατηρητής ο Αλέξανδρος Τκόζογλου (Αθηνών).