LIVE

ΠΑΟΚ – ΟΦΗ 3-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

Οι ΠΑΟΚ υποδέχεται στην Τούμπα τον ΟΦΗ (20:30, PAOK TV), έχοντας μόνο τη νίκη στο μυαλό του, την ώρα που οι Κρητικοί ψάχνουν την έκπληξη. ΠΑΟΚ – ΟΦΗ LIVE: Αμφότερες οι ομάδες αναζητούν το πρώτο τους τρίποντο στην ειδική διαδικασία των play off αφού ο Δικέφαλος προέρχεται από μία ήττα (Ολυμπιακός) και μία ισοπαλία (Παναθηναϊκός)...

Οι ΠΑΟΚ υποδέχεται στην Τούμπα τον ΟΦΗ (20:30, PAOK TV), έχοντας μόνο τη νίκη στο μυαλό του, την ώρα που οι Κρητικοί ψάχνουν την έκπληξη.

ΠΑΟΚ – ΟΦΗ LIVE: Αμφότερες οι ομάδες αναζητούν το πρώτο τους τρίποντο στην ειδική διαδικασία των play off αφού ο Δικέφαλος προέρχεται από μία ήττα (Ολυμπιακός) και μία ισοπαλία (Παναθηναϊκός) ενώ οι Κρητικοί έχουν χάσει από Άρη και ΑΕΚ τις πρώτες δύο αγωνιστικές.

Ο Αμπέλ Φερέιρα δεν έχει στη διάθεσή του τους Βιεϊρίνια, Πέλκα, Μίσιτς, Κρέσπο, Ζαμπά και Ντόουγκλας ενώ από την άλλη ο Γιώργος Σίμος τους Κουτρουμπής, Μαρινάκη, Σόουζα, Τσιλιανίδη και Δερμιτζάκη.

Οι ενδεκάδες

Ο ΠΑΟΚ ξεκινάει με τους: Πασχαλάκη, Μάτος, Βαρέλα, Ίνγκασον, Γιαννούλη, Ελ Καντουρί, Εσίτι, Λημνιό, Λάμπρου, Μπίσεσβαρ και Άκπομ

Στον πάγκο βρίσκονται οι Ζίφκοβιτς, Ροντρίγκο, Μιχάι, Μιχαηλίδης, Τσιγγάρας, Μαουρίσιο, Στοχ, Τζόλης, Σφιντέρσκι

Ο Γιώργος Σίμος ξεκινά το ματς με τους: Γουόλι, Μπράουν, Νάστος, Γιαννούλης, Κοροβέσης, Βίκτορ, Στάικος, Νέιρα, Σεμέντο, Βαζ και Φιγκεϊρέδο

Στο πάγκο βρίσκονται οι Σωτηρίου, Σακόρ, Μάνος, Ναμπί, Βαφέας, Μεγιάδο, Δεληγιαννίδης, Περδίκης και Νοικοκυράκης

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε πολύ καλύτερα στην αναμέτρηση, έχοντας την κατοχή και καθορίζοντας το ρυθμό του αγώνα, με τον ΠΑΟΚ όμως να είναι αυτός που απειλεί έχοντας δύο ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά.

Η ευκαιρία του ΟΦΗ ήταν και η καλύτερη μέχρι εκείνη την ώρα του πρώτου μέρους, με τον Νέιρα να στέλνει τη μπάλα ελάχιστα άουτ στο 28ο λεπτό από εκτέλεση φάουλ.

Στο 42ο λεπτό ήταν η στιγμή του ΠΑΟΚ να δημιουργήσει την καλύτερη ευκαιρία του πρώτο μέρους, με τον Γουόλι αρχικά να αποκρούει με το ένα χέρι και τον Ελ Καντουρί στη συνέχεια να στέλνει από το μισό μέτρο τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Λίγο αργότερα ο Δικέφαλος έχασε νέα καλή ευκαιρία, όταν ο Τσούμπα Άκπομ έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ από το ύψος του πέναλτι.

Ο ΟΦΗ μπήκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο στο δεύτερο ημίχρονο και στο 50′ ο Νέιρα ήταν αυτός που βρήκε δίχτυα από κοντά κάνοντας το 0-1.

Ο Αμπέλ Φερέιρα ανακάτεψε την… τράπουλα, περνώντας τον Τζόλη και τον Σφιντέρσκι στο ματς, με τον πρώτο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα στο 59ο λεπτό, στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, μετά από σέντρα του Γιαννούλη.

Ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές, πίεσε ψηλά και δημιούργησε πολλές ευκαιρίες για να πετύχει και δεύτερο γκολ. Στο 91ο λεπτό, ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα μετά από χρήση VAR, καθώς ο Νάστος ανέτρεψε τον Άκπομ μέσα στην περιοχή. Ο Άγγλος ανέλαβε και την εκτέλεση του πέναλτι, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1.

Το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ο Ελ Καντουρί στο 100′ με τους παίκτες του ΠΑΟΚ να βγαίνουν γρήγορα στην επίθεση, τον Σφιντέρσκι αρχικά να σουτάρει, με τον Γουόλι να διώχνει δύσκολα, όμως ο Μαροκινός δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης και στην επαναφορά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 3-1.

ΠΑΟΚ – ΟΦΗ LIVE

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ – ΟΦΗ 3-1 (ΤΕΛΙΚΟ)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.