ΟΦΗ

Γιακουμάκης: «Μεγάλη ανοησία, ξέχασα πάνω στην ένταση»

Ο νεαρός στράικερ αφιέρωσε τη νίκη – παραμονής του ΟΦΗ επί του Πλατανιά στον κόσμο της ομάδας

Ο Γιακουμάκης έβαλε το… κεφάλι στο ντορβά, αλλά ο Ναμπί το «έβγαλε» και ουσιαστικά τον… έσωσε από μία μεγάλη γκάφα που θα έμενε ανεξίτηλη στον κόσμο του ΟΦΗ και όχι μόνο.

Η ομάδα του Χάιμε Βέρα νίκησε με 3-2 τον Πλατανιά χάρη σε γκολ του Άγγλου βραχύσωμου μέσου στο 95′ και κατάφερε να πετύχει την παραμονή της στη Super League και τη νέα αγωνιστική περίοδο.

Ωστόσο, ο νεαρός στράικερ λίγο έλειψε να… καταδικάσει την ομάδα του.

Ο Χιλιανός τεχνικός τον πέρασε ως αλλαγή στις αρχές του δευτέρου μέρους και δικαιώθηκε, όταν στο 69′ ο Γιακουμάκης με το γκολ που πέτυχε έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με 2-1.

Τι έκανε, όμως, στην εξέλιξη της φάσης;

Έβγαλε τη φανέλα του, ενώ είχε κίτρινη κάρτα από το 52′, προκειμένου να πανηγυρίσει με τον κόσμο του ΟΦΗ.

Ο Κομίνης, ως όφειλε, του έβγαλε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και τον έστειλε στα αποδυτήρια, καθώς δεν άκουσε τους ανθρώπους από τον πάγκο των Κρητικών που του φώναζαν να μην την βγάλει.

‘Ετσι στο 91’ και στην ισοφάριση του Πλατανιά, ο νεαρός φορ αισθάνθηκε πολύ άσχημα, αλλά ο Ναμπί τον… λύτρωσε.

Ο Γιώργος Γιακουμάκης σχολίασε στην κάμερα των καναλιών Novasports την αποβολή του και αφιέρωσε τη νίκη – παραμονής επί του Πλατανιά στον κόσμο του ΟΦΗ.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο Γιακουμάκης στην κάμερα της Nova:

«Ήταν μια μεγάλη ανοησία. Ελπίζω να μην το ξανακάνω. Πάνω στο πάθος και την ένταση τα ξέχασα όλα. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε έναν άξιο αντίπαλο. Μας δυσκόλεψε και στα δύο ματς. Καταφέραμε όμως με ένα γκολ στις καθυστερήσεις να μείνουμε στην κατηγορία.

Αν δούμε το παιχνίδι από την αρχή, χωρίς ευκαιρία μας ισοφάρισαν. Ήμασταν πολύ καλύτεροι. Καταφέραμε στο δεύτερο ημίχρονο να σκοράρουμε ξανά. Όταν τρως γκολ στο 94’ δεν είναι καθόλου εύκολο. Τα παιδιά και ο κόσμος δεν το έβαλαν κάτω. Το πίστεψαν και αφιερώνουμε τη νίκη στον κόσμο μας».

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Γιακουμάκης: «Μεγάλη ανοησία, ξέχασα πάνω στην ένταση»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.