ΟΦΗ

ΟΦΗ: Τι είχε να πετύχει 10, 20 και 30 χρόνια!

Μετά από δέκα και πλέον χρόνια ο ΟΦΗ πετυχαίνει σε αγώνα πρωταθλήματος της Super League τέσσερα γκολ. Δείτε και τα υπόλοιπα ρεκόρ των Κρητικών

Το εξαιρετικό ξεκίνημα του ΟΦΗ, που έχει συγκεντρώσει 13 βαθμούς στις πρώτες έξι αγωνιστικές, έχει σηματοδοτήσει και μια σειρά από σημαντικά ρεκόρ για τους Κρητικούς.

Αναλυτικά όσα αναφέρει η Super League 1:

Μετά από δέκα και πλέον χρόνια ο ΟΦΗ πετυχαίνει σε αγώνα πρωταθλήματος της Super League τέσσερα γκολ. Το είχε κάνει τελευταία φορά στις 22 Μαρτίου 2009, όταν νίκησε τον Πανθρακικό στο Ηράκλειο 4-3 (11′ Πόποβιτς, 18′ Μπαρκαουάν, 60′, 82′ Σφακιανάκης – 6′ Κανωτίδης, 15′ Σίτο Ριέρα, 65′ Κωνσταντινίδης).

Ο ΟΦΗ πέτυχε τέσσερα γκολ σε βάρος του Πανιωνίου, για πρώτη φορά μετά από 20 χρόνια! Τα είχε πετύχει μάλιστα στη Νέα Σμύρνη στις 27 Οκτωβρίου 1999, νικώντας με 4-1 (30′ αυτογκόλ Κώτσιος – 27′, 83′ Γκόμες, 78′ Μαρινάκης, 88′ Ιορδανίδης).

Στο Ηράκλειο είχε να του βάλει τέσσερα στον Πανιώνιο εδώ και 30 χρόνια, από τις 17 Σεπτεμβρίου 1989 όταν είχε νικήσει με 4-0 (12′ Νιόπλιας, 22′ Βλαστός, 35′ Μπατσινίλας, 42′ Κάβουρας).

Με τα τέσσερα γκολ σε βάρος του Πανιωνίου, ο ΟΦΗ έχει πλέον την καλύτερη επίθεση στο πρωτάθλημα με 14 γκολ, ένα περισσότερο από τον ΠΑΟΚ και δύο από τον Ολυμπιακό! Έχει βάλει τα 10 από τα 14 γκολ στα τρία παιχνίδια της έδρας του.

Από τα 14 μόλις τρία έχουν μπει στο πρώτο ημίχρονο, ενώ τα άλλα 11 στο δεύτερο. Από τα 10 της έδρας του τα εννέα είναι στο δεύτερο ημίχρονο!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΟΦΗ: Τι είχε να πετύχει 10, 20 και 30 χρόνια!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.