ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΑΕΛ – Ολυμπιακός 0-1: «Γαλλικό» κλειδί…

ΑΕΛ – Ολυμπιακός 0-1: Πήρε αυτό που ήθελε ο Ολυμπιακός κόντρα στην ΑΕΛ, με εικόνα σχεδόν παρόμοια με αυτήν που είχε την προηγούμενη εβδομάδα. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν στη Λάρισα με 1-0, όμως στο τέλος έπαιξαν ξανά με τη φωτιά. Όπως ακριβώς είχε γίνει την προηγούμενη εβδομάδα με τον Αστέρα Τρίπολης στο Καραϊσκάκη. Για τον Ολυμπιακό...

Όπως ακριβώς είχε γίνει την προηγούμενη εβδομάδα με τον Αστέρα Τρίπολης στο Καραϊσκάκη.

Για τον Ολυμπιακό όμως αυτό που έχει σημασία είναι πως κατάφερε να πάρει αυτό που ήθελε. Τους τρεις βαθμούς της νίκης και να ακολουθήσει τώρα η ξεκούραση, για τους μη διεθνείς ποδοσφαιριστές.

ΑΕΛ – Ολυμπιακός: «Εκτέλεση» Βαλμπουενά από τα 11 βήματα

Από νωρίς ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί στον αγώνα στη Λάρισα. Μόλις στο 7′ οι «ερυθρόλευκοι» βρήκαν τον τρόπο να ανοίξουν το σκορ στην αναμέτρηση με την ΑΕΛ.

Συγκεκριμένα, ο Μπέρτος ανέτρεψε τον Ελ Αραμπί μέσα στην περιοχή, με τον Ευαγγέλου να συμβουλεύεται το VAR. Είδε τη φάση ξανά και αποφάσισε να δώσει την εσχάτη των ποινών. Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Βαλμπουενά. Με τον Γάλλο να στέλνει την μπάλα δοκάρι και μέσα, κάνοντας έτσι το 1-0 με τον τερματοφύλακα Κρίστινσον να διαλέγει σωστή γωνία.

Στη συνέχεια η ΑΕΛ έπαιξε δυνατά και για αρκετή ώρα δεν παίχτηκε τόσο ποδόσφαιρο. Πολλά τα φάουλ και επίσης πολλά τα σφυρίγματα του διαιτητή Ευαγγέλου.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – VAR: Προσοχή μην τραβήξει κανείς την πρίζα (pics)

Στο 14′ όμως απείλησε ο Ολυμπιακός με τον Ελ Αραμπί, μετά από σέντρα του Βαλμπουενά, αλλά έδιωξε ο τερματοφύλακας της ΑΕΛ.

Από το 30′ και μετά όμως οι Πειραιώτες πήραν και πάλι τον έλεγχο του αγώνα. Στο 33′ ο Ομάρ μπήκε στην περιοχή πλάσαρε με το εξωτερικό φάλτσο, αλλά ο Κρίστινσον έδιωξε ξανά. Δύο λεπτά μετά ακυρώθηκε γκολ του Ελ Αραμπί με το κεφάλι, μετά από φάουλ του Βαλμπουενά με την υπόδειξη να είναι σωστή. Στο 38′ υπήρξε ακριβώς ίδια φάση με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Φάουλ Βαλμπουενά, κεφαλιά Ελ Αραμπί. Ξανά όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ μετά από παρέμβαση του VAR.

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να απειλήσουν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Όταν μετά από εκτέλεση φάουλ η μπάλα πέρασε απ’ όλους. Ο Μπουχαλάκης προσπάθησε να διώξει αλλά ουσιαστικά έστρωσε την μπάλα στον Ντάουντα. Ο επιθετικός της ΑΕΛ βγήκε απέναντι σε κενή εστία, αλλά πλάσαρε άουτ!

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου…

Κακό δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο μέρος του ματς δε διεκδικεί δάφνες ποιότητας. Παίχτηκε κακό ποδόσφαιρο και υπήρξαν αρκετά σφυρίγματα, αφού το παιχνίδι είχε γίνει δυνατό και έγιναν πολλά φάουλ στον χώρο του κέντρου.

Καθόλου φάσεις ούτε από τον Ολυμπιακό, ούτε από την ΑΕΛ. Αν και οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία τους για ισοφάριση στις καθυστερήσεις. Σε σουτ του Μπούστος, το οποίο πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ο Ολυμπιακός όπως στον αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης την προηγούμενη εβδομάδα στο Καραϊσκάκη έτσι και στη Λάρισα έπαιξε με τη φωτιά. Αυτό γιατί μπορούσε να είχε τελειώσει το ματς στο πρώτο ημίχρονο με τις ευκαιρίες που είχε, αλλά δεν το έκανε. Και στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης δεν μπόρεσε να βγάλει πολλά από άποψη δημιουργίας στον αγωνιστικό χώρο.

Όπως και να έχει όμως πήρε τους τρεις βαθμούς και έκανε το δύο στα δύο στο πρωτάθλημα της Super League 1.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο Ματιέ Βαλμπουενά για μία ακόμη φορά ήταν ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού. Ο Γάλλος σημείωσε το μοναδικό γκολ του αγώνα, ενώ όποτε έπαιρνε την μπάλα στα πόδια του δημιουργούσε κάτι καλό για τους «ερυθρόλευκους». Και οι στημένες του μπαλιές ήταν μία και μία!

UP: Μπορεί να μη μέτρησε κανένα γκολ του Ελ Αραμπί, αλλά ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις. Δείχνει ότι είναι φορ περιοχής και ξέρει που πρέπει να είναι την κατάλληλη στιγμή.

DOWN: Δεν κατάφερε να φανεί στο ματς ο Γιώργος Μασούρας. Ο Έλληνας εξτρέμ των «ερυθρόλευκων» φάνηκε κουρασμένος από τα συνεχόμενα ματς, για αυτό και έγινε νωρίς αλλαγή από τον Πέδρο Μαρτίνς.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Έδωσε σωστά το πέναλτι στον Ολυμπιακό, αφού είδε πρώτα και το VAR. Ο βοηθός του ακύρωσε το πρώτο γκολ του Ελ Αραμπί με το κεφάλι. Και στο δεύτερο γκολ που ακυρώθηκε τον συμβούλευσε το VAR, με τον ίδιο να μένει στα όσα του είπε ο συνάδελφός του από το VAR, χωρίς να βλέπει σε επανάληψη τη φάση. Παράλληλα, ακύρωσε και τρίτο γκολ για το οποίο διαμαρτυρήθηκαν οι «ερυθρόλευκοι». Στο 55′ του Μεριά, το οποίο ακυρώθηκε για φάουλ του Γκιλιέρμε σε αμυντικό τη στιγμή της φάσης του γκολ.

ΓΚΟΛ: 7′ Βαλμπουενά με πέναλτι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 12′ Φατιόν, 27′ Σεσέροβιτς / 28′ Τσιμίκας, 44′ Γκιλιέρμε

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΑΕΛ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μπράλιτς, Μόρας, Μιχαήλ, Μπέρτος, Ζίβκοβιτς, Σεσέροβιτς, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς (64′ Νούνιτς), Μπούστος, Ντάουντα (81′ Φιλίποβιτς).

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας (65′ Κούτρης), Ελαμπντελαουί, Μεριά, Σισέ, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά, Γιώργος Μασούρας (61′ Καμαρά), Ποντένσε (82′ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί.

Κάντε Follow το Sportime στο Instagram και Like στη σελίδα του Sportime στο Facebook.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΛ – Ολυμπιακός 0-1: «Γαλλικό» κλειδί…», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.