ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Απόλλων Σμύρνης – Ολυμπιακός 0-2: Έκανε αυτό που έπρεπε…

Νίκη του Ολυμπιακού στη Ριζούπολη...

Ο Ολυμπιακός έκανε αυτό που ήθελε και έπρεπε μετά τον αποκλεισμό του στο Κύπελλο από τη Λαμία. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν μέσα στη Ριζούπολη τον Απόλλωνα Σμύρνης, για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League, με 2-0 χωρίς να πιεστούν ιδιαίτερα.

Η ομάδα του Πειραιά δεν χρειάστηκε να… φορτσάρει ιδιαίτερα για να φτάσει στην κατάκτηση των τριών βαθμών, ενώ από την άλλη ο Απόλλων Σμύρνης δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του στο γήπεδο και συνεχίζει στην τελευταία θέση με μόλις 9 βαθμούς…

Στο… χαλαρό

Η αλήθεια είναι πως δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο τελείωσε με 1-0 υπέρ των «ερυθρόλευκων». Το γκολ μπορεί να ήταν αυτογκόλ από τον Στάθη, αλλά κατάφεραν οι Πειραιώτες να δημιουργήσουν ευκαιρίες και να απειλήσουν την εστία του Χουάντερσον.

Φορτούνης, Χασάν και Μπουχαλάκης ήταν αυτοί οι οποίοι έχασαν τις περισσότερες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να ανοίγει το σκορ στο 24′. Σέντρα του Ποντένσε από τα δεξιά και ο Στάθης στην προσπάθειά του να διώξει την μπάλα, την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του, με το 0-1 να μένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Το άσχημο για τους «ερυθρόλευκους» είναι πως δευτερόλεπτα πριν το γκολ ο Τοροσίδης τραυματίστηκε στο γόνατό του σε σύγκρουση με τον Ρώσση και έγινε αναγκαστική αλλαγή!

«Πλούσιο» ημίχρονο!

Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης στο ματς ανέβηκε ο ρυθμός και δημιουργήθηκαν ευκαιρίες και στις δύο εστίες, με τον Ολυμπιακό όμως να έχει τις περισσότερες. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι στο ημίχρονο υπήρξαν συνολικά τρία δοκάρια και ένα γκολ!

Στο 61′ ο Ολυμπιακός είχε δοκάρι σε σουτ του Κούτρη, στην κίνηση έξω από τη μεγάλη περιοχή, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Ποντένσε γύρισε στην περιοχή και το πλασέ του Χουάντερσον μπλόκαρε σταθερά ο Χουάντερσον.

Τρία λεπτά μετά οι γηπεδούχοι απάντησαν και είχαν δοκάρι στο 64′ σε κεφαλιά του Ελ Χέλβε!

Ήρθε η στιγμή όμως που ο Ολυμπιακός διπλασίασε τα γκολ και συγκεκριμένα στο 70′, όταν ο Ποντένσε γύρισε την μπάλα στο πέναλτι, εκεί όπου ήταν μόνος του ο Χασάν και πλάσαρε για το 0-2 του αγώνα! Δύο λεπτά μετά μάλιστα, οι Πειραιώτες είχαν και άλλο δοκάρι και συγκεκριμένα διπλό! Κόρνερ του Νάτχο, κεφαλιά του Χασάν, με την μπάλα να σταματάει πρώτα στο οριζόντιο και μετά στο δεξί δοκάρι του Χουάντερσον.

Αυτό το μισάωρο ήταν και το καλύτερο του ματς, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει ρυθμό και να κυνηγάει το γκολ, κάτι που κατάφερε, τελειώνοντας το ματς με 2-0 υπέρ των «ερυθρόλευκων» που κατέκτησαν τους τρεις βαθμούς της νίκης χωρίς να δυσκολευτούν ιδιαίτερα.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο Ντανιέλ Ποντένσε έκανε καλή εμφάνιση και ήταν εκ των κορυφαίων του Ολυμπιακού. Ο Πορτογάλος εξτρέμ ήταν αυτός ο οποίος «έφτιαξε» και τα δύο γκολ των «ερυθρόλευκων» και ξεχώρισε με την απόδοσή του.

UP: Συνεχίζει να βρίσκει δίχτυα και ο λόγος για τον Χασάν! Ο Αιγύπτιος φορ του Ολυμπιακού δεν έκανε καμία μεγάλη εμφάνιση, αλλά και πάλι κατάφερε να στείλει την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα.

DOWN: Άθελά του μεν, αλλά μοιραίος για την ομάδα του δε. Ο λόγος για τον Στάθη, ο οποίος ήταν η αιτία να προηγηθεί ο Ολυμπιακός στο ματς. Παρά τις ευκαιρίες που είχαν οι «ερυθρόλευκοι» το σκορ άνοιξε με το αυτογκόλ του Στάθη στο 24′.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ήρεμο ματς για τον Αθανάσιο Σέζο στη Ριζούπολη, μέχρι τις καθυστερήσεις του αγώνα. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα υπήρξε μία ένταση, με τον Ολυμπιακό να ζητά πέναλτι σε μαρκάρισμα του Γαρουφαλιά στον Ποντένσε.

ΓΚΟΛ: 24′ Στάθης (αυτογκόλ), 70′ Χασάν

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 20′ Κούτρης, 56′ Μασούρας

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Απόλλων Σμύρνης (Μπ. Τεννές): Χουάντερσον, Οριουέλα, Στάθης, Γκίνο (76′ Γαρουφαλιάς), Κύργιας, Βαφέας, Ντ’ Ούρσο, Ναδάλες, Ρώσσης (40′ Βάρκας), Ακόστα (54′ Ντεφεντερίκο), Ελ Χέλβε.

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης (28′ λ.τρ. Ανδρούτσος), Μεριά, Μιράντα, Κούτρης, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Φορτούνης (58′ Νάτχο), Μασούρας (76′ Σολδάνο), Ποντένσε, Χασάν.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Απόλλων Σμύρνης – Ολυμπιακός 0-2: Έκανε αυτό που έπρεπε…», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.