ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός 3-1: Κατήφορος…

Παρά το προβάδισμά του, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 3-1 στο Βελιγράδι...

Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός 3-1: Σα να μη βγήκε ποτέ ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με τον Ερυθρό Αστέρα.

Η ομάδα του Πειραιά στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης στο Βελιγράδι τα πήγε μια χαρά. Κατάφερε να προηγηθεί και έδειχνε ότι έλεγχε τον αγώνα. Η συνέχεια όμως και συγκεκριμένα το δεύτερο ημίχρονο δεν ήταν καθόλου το ίδιο. Ο Ολυμπιακός έχασε εντελώς τη συγκέντρωσή του και οι γηπεδούχοι το εκμεταλλεύτηκαν.

Βέβαια σε αυτό μέτρησε αρκετά και η αποβολή του Γιασίν Μπενζιά στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Ολυμπιακός έμεινε με δέκα παίκτες και κάπου εκεί κατέρρευσε.

Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός: Χρειάστηκε το 20λεπτό του

Ο προπονητής του Ολυμπιακού, Πέδρο Μαρτίνς, προτίμησε να κάνει αλλαγές στην ενδεκάδα του για το ματς στο Βελιγράδι. Παρέταξε την ομάδα με τον Σα στο τέρμα, αριστερά της άμυνας Τσιμίκα και δεξιά Τοροσίδη. Στο κέντρο της άμυνας τους Μεριά, Σεμέδο, ενώ στη μεσαία γραμμή αγωνίστηκαν οι Καμαρά, Μπουχαλάκης. Μπροστά τους ο Μπενζιά και στα εξτρέμ οι Λοβέρα, Μασούρας. Ο μοναδικός προωθημένος δεν άλλαξε και αγωνίστηκε ο Γκερέρο.

Μία ομάδα η οποία δεν είχε αγωνιστεί ποτέ ξανά μαζί μέχρι τώρα σε Ελλάδα και Ευρώπη. Για αυτό και χρειάστηκαν οι Πειραιώτες κάποια λεπτά μέσα στον αγωνιστικό χώρο να βρουν τα πατήματά τους.

Πέρασε ένα 20λεπτο μέχρι να περάσει ο Ολυμπιακός να μπει στον αγώνα. Κάτι όμως το οποίο ο Ερυθρός Αστέρας δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός: Εντυπωσιακό κορεό! (vid)

«Ανέβηκε», απείλησε, προηγήθηκε…

Μετά το πρώτο 20λεπτο ο Ολυμπιακός πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Κάτι που του έδωσε το δικαίωμα να απειλήσει την αντίπαλη εστία.

Στο 23′ η ομάδα του Πειραιά απείλησε ουσιαστικά, με το σουτ του Γκερέρο έξω από τη μεγάλη περιοχή. Η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία των γηπεδούχων. Και στο επόμενο λεπτό ο Τσιμίκας έκανε ωραία ντρίμπλα, έκανε τη σέντρα και η κεφαλιά του Γκερέρο κατέληξε άουτ!

Μέχρι που ήρθε το 37ο λεπτό. Όταν ο Ολυμπιακός κατάφερε να ανοίξει το σκορ. «Γέμισμα» του Μασούρα από εκτέλεση φάουλ, ο Σεμέδο έκανε το γύρισμα. Και ο τερματοφύλακας του Αστέρα στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του!

Κατέρρευσε μετά την κόκκινη…

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν μπήκε καλά. Φάνηκε αυτό και ο Ερυθρός Αστέρας το εκμεταλλεύτηκε πιέζοντας τους Πειραιώτες. Μέχρι που στο 58ο λεπτό αποβλήθηκε από το ματς με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Μία κάρτα για την οποία διαμαρτυρήθηκαν έντονα από τον Ολυμπιακό, αφού τη θεώρησαν αυστηρή.

Από την αποβολή αυτή και μετά οι Πειραιώτες κατέρρευσαν. Έχασαν εντελώς το κέντρο και ο Ερυθρός Αστέρας έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο.

Οι γηπεδούχοι πίεσαν και ο Ολυμπιακός «λύγισε». Στο 62′ ήρθε το 1-1, με το σουτ του Βούλιτς μέσα από τη μεγάλη περιοχή, μετά από λάθος του Μεριά.

Ο Ερυθρός Αστέρας δεν σταμάτησε και συνέχισε να πιέζει, από τη στιγμή που είδε τους Πειραιώτες να μην είναι σε καλή κατάσταση. Στο 84′ μπόρεσε ο Ολυμπιακός να απειλήσει ουσιαστικά στο δεύτερο ημίχρονο. Σουτ του Καμαρά έξω από τη μεγάλη περιοχή και ο Μπόργιαν έδιωξε.

Στην αμέσως επόμενη φάση, στο 87′ ο Μάριν εκτέλεσε το κόρνερ και ο Μιλούνοβιτς με το κεφάλι έκανε το 2-1, προλαβαίνοντας τον Μπουχαλάκη. Σα να μην έφτανε αυτό στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων νέο κόρνερ του Μάριν, κεφαλιά του Μποάκι ξανά με αντίπαλο τον Μπουχαλάκη και 3-1…

Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Ένα σκορ το οποίο φέρνει τον Ολυμπιακό σε κακή θέση, όσον αφορά τη διεκδίκηση της τρίτης θέσης του ομίλου. Για την οποία θα παλέψει με τον Ερυθρό Αστέρα.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Όταν ο Μάρκο Μάριν βρήκε τους κενούς διαδρόμους του Ολυμπιακού έκανε παιχνίδι. Έβγαλε μπροστά τον Ερυθρό Αστέρα και παράλληλα τα στημένα του ήταν «φωτιά»! Έβγαλε δύο ασίστ από κόρνερ, με τα οποία οι Σέρβοι έκαναν το 2-1 και 3-1 στο ματς.

UP: Ο Βούλιτς με το που μπήκε στο ματς άλλαξε όλη την εικόνα του Ερυθρού Αστέρα. Μπήκε λίγο πριν την αποβολή του Μπενζιά και από τη στιγμή που έμεινε με δέκα ο Ολυμπιακός ο Βούλιτς ήταν αυτός ο οποίος τράβηξε τους Σέρβους, ενώ ισοφάρισε και σε 1-1.

DOWN: Μεριά και Μπενζιά ήταν από τους κακούς του Ολυμπιακού. Ο Μεριά ήταν ο μοιραίος παίκτης των Πειραιωτών. Λάθος στο πρώτο γκολ που δέχεται ο Ολυμπιακός, έχασε και ένα γκολ μόνος του στην περιοχή του Ερυθρού. Από την άλλη ο Μπενζιά δεν μπόρεσε να φανεί ούτε τη στιγμή που ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του ματς, στο πρώτο ημίχρονο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ελέγχεται για τη δεύτερη κίτρινη που έβγαλε στον Μπενζιά. Ήταν αρκετά αυστηρή και για αυτό από τον Ολυμπιακό διαμαρτυρήθηκαν έντονα.

ΓΚΟΛ: 62′ Βούλιτς, 87′ Μιλούνοβιτς – 37′ Σεμέδο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 26′ Ρόντιτς, 36′ Βαν λα Πάρα, 80′ Μποάκι, 83′ Πέτροβιτς, 90+2′ Μάριν – 42′ Μπενζιά

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 58′ Μπενζιά

Ερυθρός Αστέρας (Β. Μιλόγεβιτς): Μπόργιαν, Ρόντιτς, Γκόμπελιτς, Ντέγκενεκ, Μιλούνοβιτς, Γιόβαντσιτς (55′ Βούλιτς), Κάνιας (73′ λ.τρ. Πέτροβιτς), Μάριν, Βαν λα Πάρα (61′ Μποάκιε), Ματέο Γκαρσία, Τομανέ.

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Τοροσίδης, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Καμαρά (89′ Ελ Αραμπί), Μπουχαλάκης, Μπενζιά, Μασούρας (79′ Ελαμπντελαουί), Λοβέρα (61′ Ποντένσε), Γκερέρο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός 3-1: Κατήφορος…», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.