ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Λαμία-Ολυμπιακός 1-3: Χωρίς καν να ιδρώσει

Νίκη για τους «ερυθρόλευκους»...

Άνετη νίκη του Ολυμπιακού απέναντι στη Λαμία, εκτός έδρας, με σκορ 3-1 για την 29η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Super League. Οι «ερυθρόλευκοι» χωρίς να ιδρώσουν ιδιαίτερα κατάφεραν να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης, αφού δεν είχαν τον ρυθμό προηγούμενων αγώνων αλλά και πάλι δε δυσκολεύτηκαν αρκετά.

Η ομάδα του Πειραιά μπόρεσε στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο δεν ήταν και τόσο «πλούσιο» να προηγηθούν, ενώ στο δεύτερο μέρος όταν η Λαμία ισοφάρισε σε 1-1 ο Ολυμπιακός ανέβασε τον ρυθμό του και αμέσως διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Στο… χαλαρό το 0-1

Το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας, αφού ο Ολυμπιακός δεν ανέβασε σε καμία περίπτωση τον ρυθμό του και το ματς στο πρώτο 45λεπτο είχε χαμηλό ρυθμό. Από την άλλη η Λαμία προσπαθούσε να κρατήσει κλειστή την άμυνά της και όποτε της το επέτρεπαν οι συνθήκες έβγαινε και στην επίθεση.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί οι οποίοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και κατάφεραν κιόλας να απειλήσουν την εστία του Λοντίγκιν. Όταν στο 17′ ο Δημούτσος έκανε την κάθετη μπαλιά για τον Ασούμπρε, ο οποίος μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή των «ερυθρόλευκων» αλλά το σουτ που έκανε κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Από εκεί και πέρα, ο Ολυμπιακός όσο περνούσε η ώρα άρχισε να ανεβάζει κάπως τον ρυθμό του και να προσπαθεί να «σπάσει» την άμυνα της καλά στημένης Λαμίας.

Η πρώτη καλή στιγμή των Πειραιωτών ήταν στο 26′ με ένα μακρινό σουτ του Σολδάνο, το οποίο μπλόκαρε σταθερά ο Μελίσσας.

Η ευκαιρία του Αργεντινού επιθετικού ήταν το… μήνυμα προς τη Λάρισα, καθώς στο 35′ έγινε το 0-1! Όταν ο Ποντένσε απέφυγε ωραία τον προσωπικό του αντίπαλο, έκανε το γύρισμα από τα δεξιά και ο Καμαρά με πλασέ στην κίνηση άνοιξε το σκορ.

Στη συνέχεια ο ρυθμός δεν άλλαξε, με τους «ερυθρόλευκους» να έχουν τον έλεγχο χωρίς όμως να χρειαστεί να… φορτσάρουν.

Τον «νευρίασε» με την ισοφάριση!

Το δεύτερο ημίχρονο στο ξεκίνημά του είχε σχεδόν την ίδια εικόνα με το πρώτο. Η Λαμία μπήκε πιο αποφασισμένη με τον Ολυμπιακό να είναι χαλαρός και έτσι οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να ισοφαρίσουν σε 1-1 στο 65′ με τον Ασούμπρε.

Αυτό το γκολ όμως φαίνεται πως… νευρίασε τον Ολυμπιακό, αφού μόλις τρία λεπτά μετά οι «ερυθρόλευκοι» πήραν και πάλι κεφάλι στο σκορ. Συγκεκριμένα, ο Καμαρά κέρδισε το φάουλ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή της Λαμίας και ο Φορτούνης με μία ωραία απευθείας εκτέλεση έστειλε την μπάλα στο… παραθυράκι για το 1-2!

Στη συνέχεια πάλι ο ρυθμός έπεσε, αλλά με τις αλλαγές που έγιναν ο Ολυμπιακός μπόρεσε να σημειώσει και ένα τρίτο γκολ στον αγώνα.

Χασάν και Νάτχο μπήκαν στο ματς και ήταν οι πρωταγωνιστές του τελικού 1-3. Στο 85′ ο Καμαρά έβγαλε την μπαλιά στα δεξιά για τον Νάτχο, ο οποίος έκανε στην κίνηση το γύρισμα και ο Χασάν με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό σκορ.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο Μαντί Καμαρά ήταν σε καλή ημέρα για τον Ολυμπιακό. Ο μέσος των «ερυθρόλευκων» ήταν αυτός ο οποίος άνοιξε το σκορ στο ματς, κέρδισε το φάουλ του 2-1 του Φορτούνη και από τα δικά του πόδια ξεκίνησε και το 3-1 των Πειραιωτών!

UP: Μπορεί ο Κώστας Φορτούνης να μην έπιασε μία από τις αποδόσεις που μας έχει συνηθίσει, αλλά και πάλι βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα! Σκόραρε με μία εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ, δίνοντας στον Ολυμπιακό ξανά το προβάδισμα λίγα μόλις λεπτά μετά την ισοφάριση της Λαμίας.

DOWN: Ο Ζιλ Ντίας μπήκε στη βασική ενδεκάδα, δίνοντάς του ο Πέδρο Μαρτίνς χρόνο από την αρχή του αγώνα με τον Πορτογάλο εξτρέμ όμως να μην καταφέρνει να κάνει κάτι στο παιχνίδι. Ελάχιστες ήταν οι φορές που φάνηκε στο ματς και κυνήγησε να πάρει την μπάλα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Υπήρξε ένα διάστημα στο οποίο ξέφυγε το παιχνίδι από το πειθαρχικό του Κομίνη, όταν και έγινε αρκετά σκληρό το ματς. Από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι από τον ρέφερι στο 59′, σε φάση του Λοντίγκιν με τον Μπαράλες, στην οποία όμως ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακού φαίνεται να βρίσκει αρχικά μπάλα.

ΓΚΟΛ: 65′ Ασούμπρε – 35′ Καμαρά, 68′ Φορτούνης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 60′ Ασίγκμπα – 70′ Γκιλιέρμε, 73′ Φορτούνης, 85′ Χασάν

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Λαμία (Μ. Χάβος): Μελίσσας, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Ασίγκμπα, Βάντερσον, Δημούτσος (65′ Τομάς), Μπεχαράνο (81′ Μπουλούλης), Μπλάχιτς, Ασούμπρε, Καραμάνο, Μπαράλες (73′ Τσούκαλος).

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Λοντίγκιν, Τσιμίκας, Σισέ, Μεριά, Ανδρούτσος, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Φορτούνης (84′ Νάτχο), Ντίας, Ποντένσε (64′ Μασούρας), Σολδάνο (57′ Χασάν).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Λαμία-Ολυμπιακός 1-3: Χωρίς καν να ιδρώσει», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.