ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Μαρτίνς: «Πιθανότατα θα έχουμε τον Σεμέδο με Τότεναμ»

Η συνέντευξη Τύπου του Πέδρο Μαρτίνς...

Ο Πέδρο Μαρτίνς στη συνέντευξη Τύπου μετά τον αγώνα του Ολυμπιακού με τον Βόλο στο Καραϊσκάκη, μίλησε και για την Τότεναμ. Λέγοντας μάλιστα κάτι το οποίο είναι αρκετά θετικό ενόψει του αγώνα με τους Άγγλους.

Συγκεκριμένα ο Πορτογάλος κόουτς σχολίασε πως είναι πολύ πιθανό ο Ρούμπεν Σεμέδο να είναι έτοιμος να αγωνιστεί την Τετάρτη!

Αναλυτικά η συνέντευξη Τύπου του Πέδρο Μαρτίνς:

– Σίγουρα ο Ολυμπιακός που είδαμε στο δεύτερο ημίχρονο και ειδικά στο τελευταίο 20λεπτο ήταν ο Ολυμπιακός που θέλει να βλέπει ο κόσμος του. Φαντάζομαι όμως ότι σίγουρα θα έχετε να πείτε πολλά στους παίκτες σας για την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου.
Η αλήθεια είναι πώς υπάρχουν πράγματα για να συζητηθούν όσον αφορά στο πρώτο ημίχρονο. Όμως αυτό οφείλεται και στην ποιότητα του αντιπάλου. Ο Βόλος είναι από τις λίγες ομάδες που ήρθαν στο Καραϊσκάκη και έπαιξαν πιο ανοικτά απ’ ό,τι βλέπουμε συνήθως τους αντιπάλους μας. Αυτό είναι αλήθεια ότι μας δημιούργησε δυσκολίες, γιατί κάναμε λάθη από την ποιότητα του αντιπάλου, χάσαμε αρκετές φορές την μπάλα και το λάθος μας ήταν ότι δώσαμε στον Βόλο το δικαίωμα να μας απειλήσει. Στο δεύτερο μέρος ανακτήσαμε το επίπεδο που έπρεπε. Ήμασταν οι κυρίαρχοι του αγώνα και παίξαμε όπως πρέπει. Σίγουρα στο πρώτο μέρος επιτρέψαμε στον αντίπαλο να μας απειλήσει και αυτό οφείλεται μεταξύ άλλων και στην ποιότητα του αντιπάλου.

– Το αποτέλεσμα είναι αυτό που μένει και μάλιστα ειδικά το 5-0. Πόσο θα σας βοηθήσει ψυχολογικά ενόψει των αγώνων με την Τότεναμ και τον Παναθηναϊκό;
Είναι αλήθεια πώς είναι πολύ πιο εύκολο να δουλεύει μία ομάδα μετά από νίκη και ειδικά στον Ολυμπιακό. Αυτή τη στιγμή είμαστε ικανοποιημένοι επειδή κερδίσαμε, όμως, την Τετάρτη είναι ένα εντελώς διαφορετικό ματς σε σχέση με το παιχνίδι που δώσαμε σήμερα.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Ολυμπιακός: «Ο δρόμος προς τα αστέρια» (vid)

– Πήρατε κάποιες «απαντήσεις» από τους Σουντανί και Κούτρη που έμειναν εκτός λίστας; Κι επίσης, ο Βαλμπουενά αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο. Υπάρχει περίπτωση να μην ξεκινήσει με την Τότεναμ;
Όχι δεν έχιε καμία σχέση αυτό που είπατε για οτν Βαλμπουενά. Από τους Κούτρη και Σουντανί είμαι ικανοποιημένος. Ειδικά ο Κούτρης πολύ καλός στο δεύτερο ημίχρονο. Η απόφασή μου με τη λίστα είχε να κάνει ότι τα χαρακτηριστικά των παιχνιδιών στο Τσάμπιονς Λιγκ είναι διαφορετικά σε σχέση με αυτά που παίζουμε στην Ελλάδ.α Είναι μία συνειδητή απόφαση. Ξέρουμε ότι οι παίκτες μπορεί να είναι απογοητευμένοι όπως οι Μπα, Μάρκοβιτς και Μπρούνο γιατί θέλουν να συμμετέχουν σε αυτά τα ματς. Όμως η απόφαση είναι συνειδητή και αφορά τα χαρακτηριστικά των αγώνων. Επίσης, στον Γκερέρο ήθελα να δώσω κάποια λεπτά συμμετοχής, γιατί προερχόταν από τραυματισμό.

– Τον Σεμέδο ακόμα τον κρατάτε με νύχια και με δόντια ενόψει Τότεναμ;
Ο Σεμέδο ξεκίνησε χθες να προπονείται με την ομάδα, βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση, οι απαντήσεις που έδωσε είναι θετικές, τα σημάδια δείχνουν ότι πρέπει να είμαστε αισιόδοξοι. Το σταφ έχει κάνει καταπληκτική δουλειά μαζί του και δείχνει να είναι πανέτοιμος. Υπάρχουν πολλές πιθανότητες να είναι διαθέσιμος με την Τότεναμ.

– Ο κόσμος στο τέλος περιέργως αντί να ζητήσει νίκη με την Τότεναμ, ζήτησε νίκη με τον Παναθηναϊκό. Αυτό πώς το σχολιάζετε;
Εμείς συγκεντρωνόμαστε στο ματς με την Τότεναμ και από την Πέμπτη το πρωί θα κοιτάξουμε τον Παναθηναϊκό. Μέχρι και σήμερα ήμασταν συγκεντρωμένοι μόνο στον Βόλο και έτσι κάνουμε πάντα.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μαρτίνς: «Πιθανότατα θα έχουμε τον Σεμέδο με Τότεναμ»», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.