ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ντιναμό Κιέβου – Ολυμπιακός 1-0: Δεν την έβαλε στο πλεκτό και αποκλείστηκε…

Παρά τις ευκαιρίες του ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Ντιναμό με 1-0...

Είχε, πάλι, καλό δεύτερο ημίχρονο, δημιούργησε επιθέσεις, χωρίς όμως να σκοράρει και ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Ντιναμό Κιέβου με 1-0 στην Ουκρανία.

Οι «ερυθρόλευκοι» πάλεψαν για κάτι καλό, αλλά έμειναν πίσω στο σκορ και στη συνέχεια παρά τις ευκαιρίες που κατάφεραν να δημιουργήσουν έμειναν στο μηδέν από τη στιγμή που δεν μπόρεσαν να στείλουν την μπάλα στο πλεκτό. Αποτέλεσμα το οποίο τους άφησε εκτός συνέχειας του Europa League, μετά το ισόπαλο 2-2 στο πρώτο ματς που έγινε στο Καραϊσκάκη.

Ο τεχνικός του Ολυμπιακού, Πέδρο Μαρτίνς, παρέταξε την ομάδα όπως ακριβώς αναμενόταν. Με τον Σα στο τέρμα, Τσιμίκα και Τοροσίδη αριστερά και δεξιά αντίστοιχα της άμυνας, Σισέ, Μεριά στα στόπερ, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκη στα χαφ, με τον Φορτούνη μπροστά τους, Ποντένσε, Ντίας στα πλάγια της επίθεσης και Χασάν στην κορυφή.

ΠΛΗΡΩΣΕ, ΠΑΛΙ, ΤΑ ΑΜΥΝΤΙΚΑ ΤΟΥ ΛΑΘΗ
Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης δεν ξεκίνησε με… εκπλήξεις! Το παιχνίδι πήγε έτσι όπως ίσως το περίμεναν οι περισσότεροι, ενδεχομένως και ο προπονητής του Ολυμπιακού Πέδρο Μαρτίνς. Η Ντιναμό Κιέβου μπήκε δυνατά στο ματς για να πιέσει τους «ερυθρόλευκους» και να ψάξει ένα γρήγορο γκολ, το οποίο όμως δεν ερχόταν και μετά το πρώτο δεκάλεπτο οι Πειραιώτες μπόρεσαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και άρχισαν να ανεβαίνουν σιγά-σιγά και να κερδίζουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο.

Κατάφερε ο Ολυμπιακός να κρατήσει την μπάλα στα πόδια του και να ψάχνει να δημιουργήσει επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία του Μπόικο, χωρίς όμως να τον απειλήσει ουσιαστικά σε κάποια από τις φορές που μπόρεσε να «πατήσει» περιοχή. Διότι η τελική πάσα για να βγει η φάση είτε ήταν λάθος από τους «ερυθρόλευκους», είτε οι Ουκρανοί κατάφεραν να διώξουν και να βάλουν τέλος στον κίνδυνο.

Από την άλλη όμως και η Ντιναμό όσο περνούσαν τα λεπτά και ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να απειλήσει ουσιαστικά την εστία της, άρχισε επίσης να ισορροπεί το παιχνίδι και να μπαίνει ξανά στο… κλίμα του αγώνα. Και λίγα λεπτά μετά τη συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου, οι «ερυθρόλευκοι» πλήρωσαν για μία ακόμη φορά τα αμυντικά τους λάθη…

Συγκεκριμένα, στο 32′ οι αμυντικοί της ομάδας του Πειραιά δεν κατάφεραν ποτέ να διώξουν την μπάλα από την περιοχή τους, με την Ντιναμό Κιέβου να το εκμεταλλεύεται και μετά από φάση διαρκείας ο Μικολένκο σέντραρε από τα αριστερά και ο Σολ με προβολή άνοιξε το σκορ στο παιχνίδι, κάνοντας το 1-0!

Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι το ουσιαστικό μέχρι το ημίχρονο, ενώ λίγο έλειψε να δεχτούν και ένα δεύτερο γκολ. Συγκεκριμένα, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων οι Ουκρανοί «γέμισαν» στην περιοχή του Ολυμπιακού από εκτέλεση κόρνερ, με την μπάλα να καταλήγει στον Σολ ο οποίος βρέθηκε μόνος του απέναντι στον Σα, έκανε το κοντρόλ, πλάσαρε και ο Πορτογάλος πορτιέρο έδιωξε!

Έτσι έμεινε το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων, στο ημίχρονο της αναμέτρησης.

ΜΠΗΚΕ Ο ΜΑΣΟΥΡΑΣ, ΑΠΕΙΛΗΣΕ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ, ΑΛΛΑ…
Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου της αναμέτρησης, ο τεχνικός των «ερυθρόλευκων», Πέδρο Μαρτίνς, έβαλε στο ματς τον Μασούρα αντί του Ντίας. Ο Πορτογάλος εξτρέμ δεν μπόρεσε να δώσει κάτι στην ομάδα, ενώ αντιμετώπιζε τις προηγούμενες ημέρες και κάποιες ενοχλήσεις και έτσι έγινε αλλαγή από νωρίς.

Από την πλευρά του ο Μασούρας με το που μπήκε κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του στην άμυνα της Ντιναμό. «Πάτησε» αμέσως περιοχή και στο 51′ είχε χαμένη ευκαιρία, όταν ο Τοροσίδης σέντραρε από τα δεξιά και η κεφαλιά του Μασούρα πέρασε ελάχιστα άουτ!

Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 60′ ο Φορτούνης μετά από ατομική ενέργεια έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με τον Μπόικο να μπλοκάρει σταθερά, ενώ στο 74ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ολυμπιακός είχε τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση. Γύρισμα του Μασούρα, με τον Χασάν να πλασάρει και τον Μπόικο να διώχνει!

Νωρίτερα ο κόουτς των «ερυθρόλευκων», προχώρησε σε δύο αλλαγές βγάζοντας τους Φορτούνη, Μπουχαλάκη, τη θέση των οποίων πήραν οι Γκερέρο, Νάτχο, αλλάζοντας έτσι και το σύστημά του σε 4-4-2 με τους Χασάν, Γκερέρο στην επίθεση. Έτσι ο Ολυμπιακός έγινε πιο επιθετικός μετά την παραπάνω φάση κατάφερε να απειλήσει ξανά τους Ουκρανούς.

Στο 87′ ο Χασάν έβγαλε την μπάλα για τον Γκερέρο, με τον Ισπανό να βγαίνει τετ α τετ αλλά το πλασέ του επίσης έδιωξε ο Μπόικο, ενώ ο γκολκίπερ των γηπεδούχων μπλόκαρε σταθερά και στο 90′ το σουτ του Μασούρα!

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να σκοράρει σε κάποια από τις φάσεις που δημιούργησε στο δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να γνωρίζει την ήττα με 1-0, κάτι που τον έθεσε εκτός συνέχειας του Europa League…

Το φοβερό όμως είναι ότι ο Ολυμπιακός έδειξε να είναι καλύτερη ομάδα από την Ντιναμό Κιέβου και στα δύο ματς, αλλά τελικά αποκλείστηκε από τη συνέχεια της Ευρώπης.

Παρακολουθήστε ΕΔΩ ξανά το live της αναμέτρησης…

MVP: Ο Φραν Σολ κρίνεται ως ο κορυφαίος του αγώνα, καθώς με την πρώτη καλή ευκαιρία που του παρουσιάστηκε στο πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Ολυμπιακού. Γκολ με το οποίο έκρινε το ματς και μάλιστα έστειλε την ομάδα του στους «16» του Europa League.

UP: Με το που μπήκε ο Γιώργος Μασούρας στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός κατάφερε να γίνει πιο επιθετικός. Ο Έλληνας εξτρέμ έδωσε άλλη πνοή στους «ερυθρόλευκους», στην επίθεσή του, αφού κατάφερε να «πατήσει» περιοχή και να γίνει απειλητικός απέναντι στους Ουκρανούς. Λίγο έλειψε μάλιστα να χριστεί και σκόρερ, χωρίς όμως να καταφέρνει να δει σε κάποια από τις προσπάθειές του την μπάλα στα δίχτυα.

DOWN: Ο Ντανιέλ Ποντένσε δεν μπόρεσε να βγάλει στο γήπεδο αυτό που πραγματικά μπορεί και να βοηθήσει ουσιαστικά την ομάδα. Πήρε αρκετές προσπάθειες πάνω του, με τους Ουκρανούς να τον παίζουν συνεχώς με… παγίδες, δηλαδή δύο παίκτες πάνω του, και να μην μπορεί να ξεχωρίσει στο γήπεδο. Στα τελευταία λεπτά μόνο κατάφερε να ξεχωρίσει, χωρίς όμως να ολοκληρώνεται από τους συμπαίκτες του κάποια προσπάθειά του.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δεν υπήρξε η μεγάλη φάση που έπρεπε να πάρει κάποια απόφαση, με τον Σλοβάκο όμως να «σφυράει» και λίγο έδρα αναφορικά με τις κίτρινες κάρτες. Υπήρξαν στιγμές που χαρίστηκε στους Ουκρανούς, αλλά από εκεί και πέρα δεν υπήρξε στο παιχνίδι κάτι για το οποίο… ξεχώρισε ο ίδιος με την απόφασή του.

ΓΚΟΛ: 32′ Σολ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 22′ Βέρμπιτς, 24′ Κετζιόρα, 79′ Σεπελίεφ – 22′ Σισέ, 45′ Ποντένσε, 66′ Γκερέρο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ντιναμό Κιέβου (Α. Χάτσκεβιτς): Μπόικο, Βέρμπιτς (90+2′ Σμιρνί), Σεπελίεφ, Σολ (90+2′ Ρουσίν), Σαπαρένκο (76′ Γκαρμάς), Τσιγκάνοφ, Μικολένκο, Μπούρντα, Μπουγιάλσκι, Σαμπάνοφ, Κετζιόρα.

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Μεριά, Σισέ, Τοροσίδης, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (65′ Νάτχο), Ντίας (46′ Μασούρας), Ποντένσε, Φορτούνης (65′ Γκερέρο), Χασάν.