Ντιναμό Κιέβου – Ολυμπιακός: Να σπάσει την κακοδαιμονία! (videos)

Τι κάνει ο Ολυμπιακός όποτε έχει αρνητικό αποτέλεσμα στο Καραϊσκάκη...

Αντιμέτωπος με την Ντιναμό Κιέβου θα βρεθεί απόψε ο Ολυμπιακός, εκτός έδρας, με μοναδικό στόχο την πρόκρισή του στους «16» του Europa League!

Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο ματς που είχαν μέσα στο Καραϊσκάκη δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τον παράγοντα έδρα, παρά το γεγονός ότι έδειξαν να είναι καλύτεροι από τους Ουκρανούς. Η ομάδα του Πειραιά ισοφαρίστηκε στο τελευταίο λεπτό του 90λεπτο σε 2-2 και έτσι δεν μπόρεσε να κρατήσει τη νίκη που θα της έδινε έναν άλλον αέρα για τον σημερινό επαναληπτικό.

Μάλιστα το παρελθόν θέλει τον Ολυμπιακό όποτε δεν παίρνει τη νίκη στην έδρα του να αποκλείεται και οι «ερυθρόλευκοι» θα προσπαθήσουν να σπάσουν και αυτή την κακοδαιμονία και να προκριθούν μέσα στο Κίεβο!

Βέβαια να σημειωθεί πως υπάρχει η εξαίρεση του κανόνα, αλλά το αποτέλεσμα ήταν και πάλι ίδιο, καθώς είχε αποκλειστεί ο Ολυμπιακός. Συγκεκριμένα, τη σεζόν 2013-14 είχε νικήσει τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μέσα στο Καραϊσκάκη με 2-0, αλλά η εκτός έδρας ήττα με 3-0 τον άφησε εκτός Champions League τότε.

Από εκεί και πέρα, την περίοδο 2007-08, ο Ολυμπιακός, πάλι για το Champions League, είχε «πέσει» με την Τσέλσι από την οποία πήρε το ισόπαλο 0-0 στο Καραϊσκάκη αλλά στην Αγγλία είχε ηττηθεί επίσης με 3-0…

Δύο σεζόν μετά, 2009-10, οι Πειραιώτες είχαν κληρωθεί ξανά για το Champions League, με την Μπορντό. Εντός έδρας ο Ολυμπιακός είχε ηττηθεί με 0-1, ενώ και στη Γαλλία είχε γνωρίσει την ήττα με 2-1.

Τα πιο κοντινά νοκ άουτ ματς του Θρύλου, δίνοντας το πρώτο παιχνίδι στο Καραϊσκάκη, ήταν την αγωνιστική περίοδο 2016-17 για το Europa League.

Αρχικά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν αποκλείσει την Οσμάνλισπορ, παρά το ισόπαλο 0-0 του πρώτου αγώνα, καθώς είχαν νικήσει στην Τουρκία με 3-0! Στη συνέχεια κληρώθηκαν και πάλι με τούρκικη ομάδα δίνοντας ξανά το πρώτο ματς στο Καραϊσκάκη. Αντιμετώπισαν την Μπεσίκτας στο γήπεδο του Φαλήρου μένοντας στο 1-1, αλλά εκτός έδρας ηττήθηκε με 4-1…

Αυτό, λοιπόν, που κυνηγάει ο Ολυμπιακός είναι να σπάσει την κακοδαιμονία που έχει δημιουργηθεί, η οποία τον θέλει να αποκλείεται από τη συνέχεια της ευρωπαϊκής του πορείας όποτε δίνει το πρώτο ματς στο γήπεδό του.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ντιναμό Κιέβου – Ολυμπιακός: Να σπάσει την κακοδαιμονία! (videos)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.