ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός: Αυτά άρεσαν στον Μαρτίνς

Ολυμπιακός: Όλα όσα είπε ο Πέδρο Μαρτίνς στους ποδοσφαιριστές του μετά τη νίκη επί της Λαμίας με 2-0 στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Λίγες ημέρες μετά το κακό ματς που είχε ο Ολυμπιακός στο ΟΑΚΑ απέναντι στον Παναθηναϊκό, έβγαλε αντίδραση στην αναμέτρηση με τη Λαμία. Νίκησε με 2-0 εύκολα στο Καραϊσκάκη, αποδίδοντας και κατά διαστήματα το καλό ποδόσφαιρο που έχει συνηθίσει τον κόσμο του.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Ερυθρός Αστέρας – Ολυμπιακός: Γνωστή συνταγή…

Αυτό ήταν κάτι που άρεσε και στον προπονητή των «ερυθρόλευκων», Πέδρο Μαρτίνς. Το τόνισε στους παίκτες της ομάδας του Πειραιά και μετά το τέλος της αναμέτρησης με τη Λαμία.

Μίλησε στους ποδοσφαιριστές του στα αποδυτήρια του Καραϊσκάκη, προκειμένου να τους δείξει την ικανοποίησή του. Αλλά και την προσμονή του για καλύτερη συνέχεια.

Μαρτίνς: «Υπομονή…»

Ο Πέδρο Μαρτίνς μίλησε στους ποδοσφαιριστές του και στο ημίχρονο της αναμέτρησης με τη Λαμία. Οταν το σκορ ήταν στο 0-0, παρά τις ευκαιρίες που είχε ο Ολυμπιακός. Η αλήθεια είναι πως ο Πορτογάλος τεχνικός δεν ανησύχησε ιδιαίτερα και αυτό ήταν που τόνισε και στους παίκτες του «πρέπει να έχουμε υπομονή. Εχουμε ευκαιρίες οπότε το γκολ θα έρθει. Ηρεμία μόνο θέλει και θα τα καταφέρουμε».

Οπως και έγινε με τον Ολυμπιακό να βάζει σχετικά νωρίς το γκολ στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 60’ έγινε το 1-0 και μετά από εννέα λεπτά, 70’, ήρθε και το 2-0. Κάνοντας οι Πειραιώτες αυτό που είπε ο Πορτογάλος τεχνικός, υπομονή. Δεν ανησύχησε ποτέ ο Πέδρο Μαρτίνς γιατί έβλεπε ότι η ομάδα του δημιουργούσε ευκαιρίες στην επίθεση.

«Δεν αγχωθήκαμε»

Από εκεί και πέρα στο δεύτερο ημίχρονο ήρθε η νίκη για τον Ολυμπιακό. Ετσι και ο Πέδρο Μαρτίνς μιλώντας στους παίκτες του στα αποδυτήρια τους έδειξε την ικανοποίησή του. Αυτό που άρεσε στον Πορτογάλο τεχνικό ήταν η αντίδραση της ομάδας. Οτι σε καμία περίπτωση δεν αγχώθηκε και διατήρησε την ψυχραιμία της: «Δεν αγχωθήκατε και αυτό ήταν που μου άρεσε. Ακολουθήσατε όλα όσα είπαμε. Ετσι πρέπει να παίζουμε σε κάθε αγώνα, αλλά μπορούμε και καλύτερα. Δεν ξεφύγαμε καθόλου από το πλάνο μας και έτσι ήρθε η νίκη».

Γενικότερα μέχρι τώρα ο Ολυμπιακός δείχνει απόλυτα συγκεντρωμένος στο παιχνίδι του. Το ίδιο έκανε και με την Τότεναμ, όταν είχε μείνει πίσω στο σκορ με 0-2, αλλά συνέχισε στο ίδιο πλάνο χωρίς να πανικοβληθεί. Και έτσι ήρθε η ισοφάριση και το 2-2 απέναντι στη φιναλίστ του Champions League.

Συγχαρητήρια του Μαρτίνς σε Σουντανί

Ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε ιδιαίτερη αναφορά και στον Χιλάλ Σουντανί. Μίλησε στον Αλγερινό ποδοσφαιριστή μετά το τέλος του αγώνα με τη Λαμία και του έδωσε συγχαρητήρια. Του αρέσει του Πορτογάλου να βλέπει τους παίκτες του να «παλεύουν» για μία θέση στην ομάδα. Και σίγουρα ο Σουντανί με την εμφάνισή του δήλωσε «παρών».
Μπορεί κάποιοι να λένε ότι «πονοκεφαλιάζει» ο Μαρτίνς, αλλά αυτό είναι κάτι που του αρέσει του κόουτς των «ερυθρόλευκων». Να βλέπει δυνατό ανταγωνισμό στην ομάδα.

Σωστή αντίδραση στην αλλαγή

Επίσης ένα ακόμη στοιχείο που άρεσε στον Πέδρο Μαρτίνς ήταν η άμεση κατανόηση της ομάδας στο σύστημα που άλλαξε κατά τη διάρκεια του ματς. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πορτογάλος τεχνικός αποφάσισε να παίξει με τον Σουντανί ως δεύτερο επιθετικό. Αλλάζοντας περισσότερο σε 4-4-2 το σύστημα. Ετσι ήρθε η μεγαλύτερη πίεση της ομάδας και έγινε το 2-0 στο ματς.

Ο Ολυμπιακός δεν χρειάστηκε καθόλου χρόνο να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα και απέδωσε αμέσως καλό ποδόσφαιρο. Δείχνοντας πως αυτό το έχουν δουλέψει οι Πειραιώτες στο Ρέντη.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός: Αυτά άρεσαν στον Μαρτίνς», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.