ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός-Αμβούργο 1-1: Θέλει αυτό το «κάτι»

Ισόπαλος ο Ολυμπιακός στο τελευταίο του φιλικό προετοιμασίας, στο εξωτερικό...

Ολυμπιακός-Αμβούργο: Μία ακόμη ισοπαλία για τον Ολυμπιακό σε φιλικό αγώνα, αυτή τη φορά με το Αμβούργο. Οι Πειραιώτες αναδείχθηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1 στο τελευταίο τους φιλικό.

Ο Ολυμπιακός έδωσε το τελευταίο του φιλικό ματς στο εξωτερικό, καθώς την Πέμπτη επιστρέφει στην Ελλάδα. Ολοκλήρωσε την προετοιμασία του σε Πολωνία, Αυστρία και πλέον θα συνεχίσει στην Ελλάδα. Το τελευταίο φιλικό της ομάδας, πριν από τα ματς με την Πλζεν, είναι προγραμματισμένο για τις 16 Ιουλίου. Όταν θα φιλοξενήσει τη Νότιγχαμ Φόρεστ στο Καραϊσκάκη.

Στην αναμέτρηση με το Αμβούργο ο Ολυμπιακός δεν ήταν το ίδιο κινητικός και δραστήριος όπως με την Ντιναμό Κιέβου. Είχε αυτό το «δέσιμο» που είχε βγάλει και με τους Ουκρανούς, αλλά στην επίθεση κάτι του έλειπε.

Γενικότερα σε όλο το ματς κάτι έλειπε από την ομάδα, έτσι ώστε να πάρει τα πάνω της και να βγάλει καλύτερο πρόσωπο στην επίθεση.

Ολυμπιακός-Αμβούργο: Πρωταγωνιστής ο Τζολάκης

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε και πολλά να προσφέρει, όσον αφορά από δημιουργία φάσεων και στις δύο εστίες.

Ο Πέδρο Μαρτίνς προτίμησε να ξεκινήσει την ομάδα με τους Τζολάκη, Τσιμίκα, Γιάννη Μασούρα, Αβραάμ, Σεμέδο, Σουρλή, Ανδρούτσο, Φορτούνη, Σολδάνο, Ραντζέλοβιτς και Ντουρμισάι. Με το γνωστό σύστημα 4-2-3-1.

Η ομάδα δεν είχε τη διάθεση του προηγούμενου αγώνα, με διαφορετική βέβαια ενδεκάδα. Και για αυτό δεν ήταν και τόσο δημιουργική. Βέβαια ούτε και το Αμβούργο από την πλευρά του είχε να δείξει πολλά πράγματα.

Είχε όμως την καλύτερη στιγμή του πρώτου ημιχρόνου. Όταν οι Γερμανοί κέρδισαν πέναλτι. Στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης ο Γουντ εκτέλεσε το πέναλτι και ο Τζολάκης απέκρουσε! Κράτησε το μηδέν στην εστία του ο μόλις 17χρονος τερματοφύλακας. Πήρε τα πάνω του ο μικρός και στη συνέχεια έδειχνε ακόμη πιο σίγουρος στο τέρμα του, αντιδρώντας σωστά σε άλλες δύο περιπτώσεις για γκολ.

Έτσι έμεινε το μηδέν στο ματς και οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Ήρθαν τα γκολ, δεν άλλαξε η εικόνα

Το δεύτερο ημίχρονο του ματς είχε αυτό που δεν είχε το πρώτο, τα γκολ. Σκόραραν και οι δύο ομάδες, αλλά η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε και τόσο.

Συνέχισε ο Ολυμπιακός με το σύστημά του στο 4-2-3-1, έχοντας όμως μία αναποδιά τον τραυματισμό του Φορτούνη. Ο αρχηγός της ομάδας χτύπησε και έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Από εκεί και πέρα, οι Πειραιώτες ήταν αυτοί οι οποίοι κατάφεραν να προηγηθούν. Συγκεκριμένα, στο 80′ ο Βαλμπουενά «γέμισε» από εκτέλεση κόρνερ και ο Σεμέδο με το κεφάλι έκανε το 1-0! Σημειώνοντας έτσι το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της νέας του ομάδας.

Αυτό το 1-0 δεν έμεινε για πολύ όμως και ήρθε η ισοφάριση, με τον Ολυμπιακό να φτάνει σε ένα ακόμη ισόπαλο ματς. Στο 87′ ο Χίντερζερ βγήκε απέναντι στον Σιαμπάνη. Πέρασε τον τερματοφύλακα και πλάσαρε για την ισοφάριση.

Το σκορ στη συνέχεια δεν άλλαξε και έτσι Ολυμπιακός-Αμβούργο έμειναν στο 1-1.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο Ρούμπεν Σεμέδο ξεχώρισε στο ματς όχι μόνο για το ωραίο γκολ που έβαλε, αν και αμυντικός, αλλά για τη γενικότερη παρουσία του. Είναι μία παρουσία η οποία ξεχωρίζει μέσα στον αγωνιστικό χώρο και έχει καταφέρει να «δέσει» αρκετά γρήγορα με την άμυνα του Ολυμπιακού.

UP: Μπορεί να λέγεται πως ο Γιάννης Μασούρας θα φύγει υπό τη μορφή δανεισμού, αλλά το πρόσημο της προετοιμασίας για τον νεαρό μπακ, είναι θετικό. Πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και έδειξε ότι παρά τα όσα ακούγονται δεν επηρεάζεται και δουλεύει.

DOWN: Ξανά σε αυτή την κατηγορία θα μπει ο Σολδάνο. Ήταν από τους παίκτες που δεν κατάφερε να δείξει πολλά πράγματα ούτε στο φιλικό με το Αμβούργο. Ο Πέδρο Μαρτίνς του έδωσε πολλές ευκαιρίες τις οποίες όμως δεν εκμεταλλεύτηκε στην προετοιμασία.

ΓΚΟΛ: 80′ Σεμέδο/87′ Χίντερζερ