ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός – Άρης 4-1: Γιόρτασε με τεσσάρα!

Στα γενέθλια του Ολυμπιακού στο Καραϊσκάκη...

Γιορτινή ατμόσφαιρα στο Καραϊσκάκη το βράδυ της Κυριακής, καθώς ο Ολυμπιακός είχε τα γενέθλιά του, κλείνοντας 94 χρόνια ζωής! Οι «ερυθρόλευκοι» υποδέχτηκαν τον Άρη για την 24η αγωνιστική της Super League και πρόσφεραν στον κόσμο τους θέαμα με τη νίκη που πήραν με 3-1.

Η ομάδα του Πειραιά ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα από τους Θεσσαλονικείς και πήραν το τρίποντο που ήθελαν σε μία ιδιαίτερη ημέρα για τον σύλλογο και απέναντι σε μία από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες του πρωταθλήματος αυτή την περίοδο.

Μπήκε χαλαρά, δεν το πλήρωσε και έκανε το 2-0!

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο δεν μπήκε όσο δυνατά θα έπρεπε. Ναι μεν είχε την πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα, αλλά από εκεί και πέρα έδωσε δικαιώματα στον Άρη. Οι Θεσσαλονικείς όμως από την πλευρά τους δεν το εκμεταλλεύτηκαν αυτό και δεν κατάφεραν να σκοράρουν πρώτοι.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν πολλά λάθη τόσο στον χώρο του κέντρου όσο και στην άμυνά τους, όμως ο Φετφατζίδης ο οποίος ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων του Άρη, δεν μπόρεσε να είναι ουσιαστικός σε κάποια από τις φάσεις που δημιούργησε ο ίδιος ή που του παρουσιάστηκαν.

Αυτό κράτησε για περίπου 25 λεπτά, καθώς μετά ο Ολυμπιακός άρχισε να ανεβάζει ρυθμό και να παίρνει τον έλεγχο του αγώνα.

Στο 27′ ήρθε το 1-0 για τους γηπεδούχους, όταν επιτέθηκαν υποδειγματική και η άμυνα του Άρη ήταν απλώς θεατής χωρίς να μπορεί να αντιδράσει. Κάθετη μπαλιά του Φορτούνη για τον Ομάρ στα δεξιά, ο Νορβηγός γύρισε ωραία στην περιοχή και ο Μασούρας εντελώς μόνος του πλάσαρε για το 1-0!

Το 2-0 ήρθε αρκετά γρήγορα, καθώς 8 λεπτά μετά διπλασίασε τα τέρματά του ο Ολυμπιακός! Συγκεκριμένα στο 35′ ο Μασούρας άλλαξε ωραία το παιχνίδι από τα δεξιά για τα αριστερά όπου ήταν ο Ποντένσε. Ο Πορτογάλος κατέβασε την μπάλα και με πλασέ μέσα από την περιοχή και αφού η μπάλα κόντραρε, «έγραψε» το 2-0!

Σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Μείωσε ο Άρης και «αγρίεψε» τον Ολυμπιακό!

Το ματς στο δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά ήρεμο μέχρι το τελευταίο τέταρτο του αγώνα! Οι δύο ομάδες δεν έδειχναν διάθεση να κυνηγήσουν κάτι στο παιχνίδι, αλλά στο 74′ ο Άρης έκανε το… λάθος να μειώσει σε 2-1!

Συγκεκριμένα ο Μαρτίνεζ ήταν αυτός ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σα για το 2-1, αλλά φαίνεται πως αυτό το γκολ «νευρίασε» τους Πειραιώτες. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Ποντένσε έκανε το 3-1 με σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή σε αντεπίθεση της ομάδας και στο 90′ ήρθε και το τελικό 4-1!

Σέντρα του Κούτρη από τα αριστερά, κεφαλιά του Ισπανού και τέλος του αγώνα, έτσι απλά…

Χρειαζόταν πάντως το γκολ του Άρη στο δεύτερο ημίχρονο, αφού το παιχνίδι μέχρι το 70′ ήταν αρκετά ήρεμο και το γκολ των φιλοξενούμενων έδωσε άλλη πνοή στο ματς.

Χωρίς, λοιπόν, ο Ολυμπιακός να βγάλει κάτι το φοβερό στο χορτάρι, μπόρεσε να σημειώσει τέσσερα γκολ και να πάρει μία εύκολη νίκη απέναντι στον Άρη. Ένα ματς το οποίο χάρηκε και ο κόσμος με τα πέντε γκολ που σημειώθηκαν!

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Αξίζει αυτόν τον τίτλο με τα όσα έκανε στο γήπεδο! Είναι ανεβασμένος αρκετά τον τελευταίο καιρό και το έδειξε και στο Καραϊσκάκη απέναντι στον Άρη. Ο λόγος για τον Ντανιέλ Ποντένσε, ο οποίος μετά τις ασίστ στη Ριζούπολη, απέναντι στους Θεσσαλονικείς σημείωσε δύο γκολ!

UP: Ο Γιώργος Μασούρας σημείωσε το πρώτο γκολ του αγώνα, ενώ του ανήκει και το μισό γκολ στο 2-0! Ήταν αυτός ο οποίος άλλαξε παιχνίδι από τα δεξιά στ’ αριστερά, στέλνοντας… συστημένη την μπάλα στον Ποντένσε για να «κατεβάσει» και να πλασάρει.

DOWN: Μοιραίος παίκτης για τον Άρη ο Γιάννης Φετφατζίδης. Αυτό γιατί είχε δύο καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ στον αγώνα, χωρίς όμως να τα καταφέρνει. Συγκεκριμένα, στο 21′ είχε την ευκαιρία να απειλήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να είναι στο ημικύκλιο αλλά παρόλα αυτά δεν μπόρεσε να περάσει το τείχος! Και λίγα λεπτά και συγκεκριμένα στο 27′ έκλεψε την μπάλα από τον Μιράντα αλλά στο τετ α τετ που είχε δεν πλάσαρε όπως έπρεπε.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Η φάση για την οποία ελέγχεται είναι αυτή στο 47′, όταν ο Κούτρης έκανε το σουτ από πλάγια θέση αριστερά και ο Βελέζ σταμάτησε την μπάλα με το χέρι. Ο Σιδηρόπουλος δεν έδωσε το πέναλτι και ο αριστεροπόδαρος μπακ διαμαρτυρήθηκε έντονα.

ΓΚΟΛ: 27′ Μασούρας, 35′ Ποντένσε, 75′ Ποντένσε, 90′ Γκερέρο – 74′ Μαρτίνεζ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 25′ Γκιλιέρμε, 31′ Χασάν – 38′ Σιώπης, 44′ Βελέζ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Κούτρης, Ελαμπντελαουί, Μεριά, Μιράντα, Μπουχαλάκης, Γκιλιέρμε, Φορτούνης (84′ Καμαρά), Μασούρας (70′ Ανδρούτσος), Ποντένσε, Χασάν (62′ λ.τρ. Γκερέρο).

Άρης (Σ. Παντελίδης): Κουέστα, Λάρσον, Γκαρσία, Βαλεριάνος, Γιουνές, Ματίγια (79′ Μπάσα), Φετφατζίδης (56′ Μαρτίνεζ), Σιώπης, Βελέζ, Κορχούτ, Ρόουζ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Άρης 4-1: Γιόρτασε με τεσσάρα!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.