ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας 1-0: Θρύλε των γηπέδων!

Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας 1-0: Είναι η μοναδική ομάδα που εκπροσωπεί την Ελλάδα στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις από το καλοκαίρι και θα συνεχίσει να  το κάνει! Ο λόγος για τον Ολυμπιακό, ο οποίος κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη νίκη απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα. Νίκη η οποία δίνει στους «ερυθρόλευκους» τη δυνατότητα να συνεχίσουν στην Ευρώπη. Προκρίθηκαν...

Νίκη η οποία δίνει στους «ερυθρόλευκους» τη δυνατότητα να συνεχίσουν στην Ευρώπη. Προκρίθηκαν στους «32» του Europa League, ως τρίτοι του ομίλου τους στο Champions League.

Οι Πειραιώτες ήταν ανώτεροι, είχαν πολλές ευκαιρίες και πήραν αυτό που ήθελαν.

Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας: Για μία ακόμη φορά, δεν είχε το γκολ

Στο πρώτο ημίχρονο του ματς ο Ολυμπιακός έδειξε ξεκάθαρα ότι είναι καλύτερη ομάδα από τον Ερυθρό Αστέρα. Είχε τις ευκαιρίες του, απείλησε την αντίπαλη άμυνα και γενικότερα έδειχνε να έχει τον έλεγχο.

Βέβαια τη μεγαλύτερη ευκαιρία την είχε ο Ερυθρός Αστέρας, με το χαμένο πέναλτι του Τομανέ. Στο 40′ ο Μάριν κέρδισε το πέναλτι από τον Γκιλιέρμε. Και στο επόμενο λεπτό, στο 41′, ο Τομανέ ανέλαβε την εκτέλεση στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι!

Ο Ολυμπιακός από την πλευρά του είχε τις δικές του καλές στιγμές. Με τον Ελ Αραμπί να είναι ο κύριος εκφραστής των ευκαιριών των «ερυθρόλευκων». Ενώ παράλληλα ο Ολυμπιακός δοκίμασε να απειλήσει και με πολλά μακρινά σουτ των Γκιλίερμε, Καμαρά.

Χωρίς όμως σε κάποια απ’ αυτές τις στιγμές να μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα για να πάρει το προβάδισμα.

Η «πιστολιά» του Ελ Αραμπί

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν ακριβώς το ίδιο με το πρώτο. Ο Ολυμπιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα, είχε την κατοχή και τις ευκαιρίες, χωρίς όμως να φτάνει στο γκολ. Όσο περνούσε η ώρα μεγάλωνε και το άγχος των «ερυθρόλευκων».

Ο τερματοφύλακας του Ερυθρού Αστέρα, Μπόργιαν, έκανε μεγάλη εμφάνιση στο Καραϊσκάκη. Ήταν αυτός ο οποίος κράτησε τους Πειραιώτες μακριά από το γκολ, αλλά δεν μπορούσε να κάνει τίποτα στο 88′. Όταν ο Ελ Αραμπί από την άσπρη βούλα του πέναλτι τον «εκτέλεσε» για το 1-0! Ένα πέναλτι το οποίο κέρδισε ο Ολυμπιακός σε χέρι του Ζάντε, μετά από σέντρα του Μπουχαλάκη.

Νωρίτερα, στο 59′, είχε δοκάρι ο Ελ Αραμπί σε μία από τις πολλές ευκαιρίες που είχε καταφέρει να δημιουργήσει η ομάδα του Πειραιά.

Το πέναλτι αυτό όμως ήταν αρκετό για τους «ερυθρόλευκους». Έτσι ώστε να πάρουν την πρόκριση για τους «32» του Europa League!

Ο αφανής ήρωας, Μπουχαλάκης

Σε ένα ματς πάντα φαίνονται οι σκόρερ και αυτοί οι οποίοι έχουν την μπάλα περισσότερη ώρα στα πόδια τους.

Θα πρέπει όμως να γίνει για το ματς Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας και μία ιδιαίτερη αναφορά στον Ανδρέα Μπουχαλάκη. Ο Έλληνας μέσος έχει κάνει εκπληκτικό ματς στο Καραϊσκάκη.

Ήταν παντού και κατάφερε να βοηθήσει τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση. «Καθάρισε» τα πάντα στον χώρο του, ενώ και στην επίθεση αρκετές φορές ήταν αυτός ο οποίος προώθησε την ομάδα.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο Ντανιέλ Ποντένσε ήταν ο κορυφαίος παίκτης του Ολυμπιακού! Αν είχε και το γκολ θα ήταν με διαφορά από τον δεύτερο. «Χόρεψε» αρκετές φορές τους αντίπαλους αμυντικούς και μπόρεσε να απειλήσει πολλές φορές τους Σέρβους. Του έλειψε το γκολ και αν δεν ερχόταν από τον Ελ Αραμπί, τότε θα ήταν ο μοιραίος με τις ευκαιρίες που έχασε.

UP: Είχε την ψυχραιμία να βάλει το γκολ στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης με την εκτέλεση του πέναλτι. Ο λόγος για τον Ελ Αραμπί. Έχασε και αυτός πολλές ευκαιρίες, αλλά στο 88′ είχε την ευκαιρία για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

DOWN: Ο επιθετικός του Ερυθρού Αστέρα, Τομανέ, ήταν ο μοιραίος των Σέρβων. Έχασε το πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο και έτσι έμεινε το μηδέν για την ομάδα του Βελιγραδίου.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Ιταλός Ορσάτο είχε σωστές αποφάσεις. Ήταν πέναλτι και αυτό που έδωσε στον Ερυθρό Αστέρα, όπως και αυτό που πήρε ο Ολυμπιακός στο χέρι του Ζάντε.

ΓΚΟΛ: 88′ Ελ Αραμπί με πέναλτι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 29′ Καμαρά, 42′ Γκιλιέρμε, 45′ Ποντένσε, 90+3′ Γκερέρο – 59′ Ρόντιτς, 70′ Ντεκενέκ, 81′ Μπόργιαν, 86′ Ζαντέ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαούι, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Καμαρά (61′ Γκερέρο), Μασούρας (71′ Λοβέρα), Ποντένσε, Ελ Αραμπί (90′ Μπενζιά).

Ερυθρός Αστέρας (Β. Μιλόγεβιτς): Μπόργιαν, Ντεγκενέκ, Ίβανιτς, Μάριν, Ματέο Γκαρσία, Τομανέ (58′ Φαν Λα Πάρα), Μιλούνοβιτς, Πέτροβιτς, Ρόντιτς (82′ Ζάντε), Γκόμπελιτς, Βουκάνοβιτς (65′ Μποακιέ).