ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός – Καλαμάτα 4-1: Ποιος μίλησε για αγγαρεία; (vids)

Εύκολη υπόθεση η πρόκριση για τους «ερυθρόλευκους»...

Ολυμπιακός – Καλαμάτα 4-1: Άνετη πρόκριση πήρε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Καλαμάτα με το υπέρ του 4-1 στο Κύπελλο Ελλάδας. Οι «ερυθρόλευκοι» πέρασαν έτσι στους «8» του θεσμού χωρίς να αντιμετωπίσουν κάποιο πρόβλημα.

Η διαφορά δυναμικότητας μεταξύ των δύο ομάδων φάνηκε ξεκάθαρα μέσα στο γήπεδο. Από την άλλη όμως αρκετά θετικό ήταν το γεγονός πως ο Ολυμπιακός δεν είδε καθόλου ως αγγαρεία το παιχνίδι αυτό.

Είχε ουσιαστικά εξασφαλίσει την πρόκριση από το πρώτο ματς με το υπέρ του 2-0 και στο Καραϊσκάκη πρόσφερε θέαμα στον κόσμο του.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Ολυμπιακός – Καλαμάτα: Το χειροκρότημα στον Φορτούνη (vid)

Ολυμπιακός – Καλαμάτα: Στο… χαλαρό

Κανένα απολύτως πρόβλημα δεν αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Καλαμάτα και αυτό φάνηκε από την αρχή του αγώνα. Μόλις στο 3′ οι «ερυθρόλευκοι» μπόρεσαν να πάρουν το πάνω χέρι.

Ο Λοβέρα έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και με πλασέ έκανε το 1-0.

Το 2-0 δεν άργησε να έρθει. Στο 17′ ήταν η στιγμή του Γκερέρο να σκοράρει μετά από ασίστ του Κούτρη, με πλασέ στην κίνηση μέσα από την περιοχή.

Αυτό ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, με τους «ερυθρόλευκους» να δείχνουν ότι είναι σε καλή κατάσταση. Παρά το γεγονός ότι ήταν μέσα στο γήπεδο μία ενδεκάδα που δύσκολα θα βρεθεί ξανά μαζί.

«Έκλεψε» την παράσταση ο Φορτούνης

Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε νωρίς το 3-0, με τον Γκερέρο να σημειώνει το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 51′. Αυτή τη φορά με ασίστ από τον Λάζαρο.

Δύο λεπτά αργότερα ο Πέδρο Μαρτίνς έβαλε στον αγωνιστικό χώρο τον Κώστα Φορτούνη. ο ηγέτης του Ολυμπιακού έπαιξε για σχεδόν ένα ημίχρονο δείχνοντας ότι είναι σε καλή κατάσταση.

188 ημέρες μετά από τον τραυματισμό που είχε περάσει, αγωνίστηκε ξανά με τον κόσμο να τον αποθεώνει.

Ήταν και αυτός ο οποίος έκλεψε την παράσταση στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης. Επίσης επιστροφή στη δράση υπήρξε και για τον Γκιλιέρμε, μετά τον τραυματισμό που είχε από το ματς με τον Αστέρα Τρίπολης, εκτός έδρας.

Από εκεί και πέρα η Καλαμάτα βρήκε τον τρόπο να σημειώσει ένα ωραίο γκολ στο 66′ με τον Ιντρίσι. Με την Καλαμάτα να τα πηγαίνει καλά μέσα στο Καραϊσκάκη παρά την ήττα της.

Δύο λεπτά μετά το γκολ της Καλαμάτας διαμορφώθηκε και το τελικό αποτέλεσμα.

Σουτ του Λοβέρα στο 68′ έξω από τη μεγάλη περιοχή και 4-1 στο ματς!

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο Μαξιμιλιάνο Λοβέρα συνεχίζει να δείχνει ότι βρίσκεται σε αγωνιστική άνοδο. Πραγματοποίησε άλλο ένα καλό ματς, σημειώνοντας δύο γκολ.

UP: Καλό ματς και από τον Γκερέρο, επίσης με δύο γκολ στο ενεργητικό του. Ο Ισπανός έτρεξε, κυνήγησε φάσεις και έψαξε αρκετά και το χατ τρικ στο παιχνίδι.

DOWN: Η άμυνα της Καλαμάτας υπέφερε με την όρεξη που είχαν οι «ερυθρόλευκοι». Φάνηκε η διαφορά δυναμικότητας και είναι λογικό από τη στιγμή που μιλάμε για ομάδα Γ’ Εθνικής.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δεν χρειάστηκε να πάρει κάποια σημαντική απόφαση ο Βάτσιος και πέρασε απαρατήρητος από το ματς.

ΓΚΟΛ: 3′ και 68′ Λοβέρα, 17′ και 51′ Γκερέρο – 66′ Ιντρίσι

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 53′ Σισέ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Αλέν, Ελαμπντελαουί, Σισέ, Μάρκοβιτς (58′ Γκιλιέρμε), Κούτρης, Ξενιτίδης, Μεριά, Ραντζέλοβιτς (53′ Φορτούνης), Λοβέρα, Χριστοδουλόπουλος (68′ Λιάτσος), Γκερέρο.

Καλαμάτα (Β. Βούζας): Κασωτάκης, Γαλούπης, Νάσερ, Ζαχαρόπουλος, Ελ Ιντρίσι, Πανάγου, Πέεφ (65′ Οσμάνατζιτς), Μπουσμπίμπα (63′ Αλεξόπουλος), Καντούσης, Πετσίτης (55′ Ηλιόπουλος), Τριανταφυλλάκης.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Καλαμάτα 4-1: Ποιος μίλησε για αγγαρεία; (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.