Ολυμπιακός – Λαμία 0-1: Τεράστια πρόκριση της Λαμίας με ήρωα τον Σαράνοφ!

Η Λαμία απέκλεισε τον Ολυμπιακό...

Έγινε τελικά η έκπληξη στην προημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας! Ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε από τη Λαμία!

Οι «ερυθρόλευκοι» ηττήθηκαν από τη Λαμία στο Καραϊσκάκη με 1-0, σημειώνοντας το γκολ που έκανε τη διαφορά στη μία και μοναδική ευκαιρία που δημιούργησε! Ο πρωταγωνιστής της πρόκρισης της Λαμίας ήταν ο Σαράνοφ, ο οποίος έπιασε τα πάντα στο αγώνα, μέχρι και πέναλτι του Φορτούνη στο 86ο λεπτό της αναμέτρησης. Πέναλτι το οποίο μπορεί να έδινε την πρόκριση στους Πειραιώτες, αφού μετά το εκτός έδρας 3-3 και το 1-1 στο Καραϊσκάκη τους βόλευε για να περάσουν στην επόμενη φάση του θεσμού.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΕΙΧΕ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΚΑΙ Η ΛΑΜΙΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕ…
Ήταν ξεκάθαρο το πως είχαν «κατέβει» Ολυμπιακός και Λαμία στο παιχνίδι, κάτι που φάνηκε από τα πρώτα κιόλας λεπτά του ημιχρόνου. Από τη μία οι «ερυθρόλευκοι» προσπάθησαν από τν αρχή να έχουν την μπάλα στα πόδια τους και να δημιουργούν επικίνδυνες καταστάσεις στην εστία των φιλοξενούμενων.

Από την άλλη η Λαμία από την πλευρά της έπαιξε πίσω από τη σέντρα και περίμενε τον Ολυμπιακό στην άμυνά της. Προσπάθησε να κρατήσει κλειστούς τους διαδρόμους προς την εστία της και η αλήθεια είναι ότι το κατάφερε. Από τη στιγμή που οι «ερυθρόλευκοι» ναι μεν είχαν τις ευκαιρίες τους, αλλά καμία απ’ αυτές δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον τερματοφύλακα της Λαμίας, Σαράνοφ, ο οποίος αντέδρασε σωστά όποτε χρειάστηκε.

Έτσι ο Ολυμπιακός έπαιξε στο μισό γήπεδο τη Λαμία, δημιούργησε τις ευκαιρίες του, χωρίς όμως να εκμεταλλευτεί καμία απ’ αυτές με αποτέλεσμα να μείνει το 0-0 με το οποίο οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Οι ευκαιρίες των Πειραιωτών ναι μεν ήταν αρκετές, αλλά ήταν τέτοιες οι οποίες δεν ήταν ικανές να αγχώσουν τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δεν «έσπασαν» σε καμία περίπτωση την άμυνά τους, αλλά από την άλλη ήταν μετρημένες οι φορές που πέρασαν τη σέντρα με την μπάλα στα πόδια…

ΣΤΗ ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΤΗΣ ΕΥΚΑΙΡΙΑ, ΣΚΟΡΑΡΕ!

Θα περίμενε κανείς στο δεύτερο ημίχρονο τον Ολυμπιακό να μπει στο ματς πιο δυνατά και να αγωνιστεί με περισσότερο πάθος. Δεν πρόλαβε όμως να το κάνει αυτό πρώτος, αφού η Λαμία μπόρεσε να αιφνιδιάσει τους «ερυθρόλευκους» και να σκοράρει στη μοναδική της ευκαιρία στο παιχνίδι!

Μόλις μία τελική είχε η Λαμία και αυτή ήταν το γκολ που σημείωσε στο 52ο λεπτό της αναμέτρησης!

Συγκεκριμένα, ο Σκόνδρας έκανε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Επστάιν γύρισε στη μικρή περιοχή και ο Τόμας με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-1!

ΕΦΤΑΣΕ ΤΙΣ 28 ΤΕΛΙΚΕΣ, ΖΗΤΗΣΕ ΠΕΝΑΛΤΙ, ΕΧΑΣΕ ΠΕΝΑΛΤΙ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΕΜΕΙΝΕ ΣΤΟ ΜΗΔΕΝ!

Από το γκολ της Λαμίας και μετά ο Πέδρο Μαρτίνς αντέδρασε αμέσως από τον πάγκο και έκανε και τις τρεις αλλαγές του μέχρι το 66′ βάζοντας μέσα τους Ποντένσε, Φορτούνη αρχικά στο 56′ και δέκα λεπτά μετά τον Χασάν. Οι «ερυθρόλευκοι» έγιναν πιο πιεστικοί, συνέχισαν να παίζουν τη Λαμία στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν όπως θα ήθελαν, αφού είχαν απέναντί τους τον Σαράνοφ!

Στο 63′ ο Ολυμπιακός ζήτησε, δικαίως, πέναλτι σε χέρι του Πλιάτσικα μετά από σουτ του Φορτούνη, ενώ στη συνέχεια είχαν σωρεία χαμένων ευκαιριών με πρωταγωνιστές τους Μασούρα, Χασάν χωρίς όμως να μπορούν να κερδίσουν τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων.

Ο Σαράνοφ ήταν πάντα εκεί και δεν άφησε σε καμία περίπτωση τον Ολυμπιακό να σκοράρει, ούτε καν από την άσπρη βούλα του πέναλτι! Συγκεκριμένα, στο 85′ ο Ποντένσε, ο οποίος ήταν ο πιο δραστήριος παίκτης από την ώρα που μπήκε στο παιχνίδι, κέρδισε το πέναλτι σε ανατροπή του Ασίγκμπα. Το εκτέλεσε ο Φορτούνης με τον Σαράνοφ όμως να λέει «όχι»!

Ο Ολυμπιακός έφτασε μέχρι το τέλος του ματς τις 28 τελικές έναντι 1 της Λαμίας, αλλά αποκλείστηκε, αφού η ομάδα της Φθιώτιδας ήταν αυτή που κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και να πάρει τη μεγάλη πρόκριση! Μία Λαμία η οποία μετά τον Παναθηναϊκό απέκλεισε και τον Ολυμπιακό και συνεχίζει στα ημιτελικά του Κυπέλλου!

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Φυσικά ο Σαράνοφ! Ο τερματοφύλακας της Λαμίας έκανε τα πάντα για να μη δεχτεί η ομάδα του γκολ και δικαιώθηκε με την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης! Είπε «όχι» σε όλες τις ευκαιρίες του Ολυμπιακού με μεγαλύτερή του στιγμή το 85′ όταν έπιασε το πέναλτι του Φορτούνη!

UP: Ο Τόμας διότι στη μοναδική ευκαιρία της Λαμίας μπόρεσε να σκοράρει. Ήταν δεδομένο ότι η Λαμία δεν θα είχε πολλές ευκαιρίες μέσα στο Καραϊσκάκη, αλλά στη μία και μοναδική που δημιούργησε ο Τόμας ήταν εκεί για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

DOWN: Είναι αρκετοί από τον Ολυμπιακό. Νάτχο και Γκιλιέρμε δεν έκαναν καλό παιχνίδι, ενώ και ο Μασούρας ήταν ο μοιραίος παίκτης των «ερυθρόλευκων» με τις ευκαιρίες που έχασε, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο όταν το σκορ ήταν στο 0-0…

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Κομίνης έδωσε το πέναλτι στον Ποντένσε στο 85′, αλλά έπρεπε να δώσει και αυτό στο 62′ όταν ο Πλιάτσικας χρησιμοποίησε το χέρι για να σταματήσει την προσπάθεια του Φορτούνη μέσα από την περιοχή.

ΓΚΟΛ: 52′ Τόμας

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 39′ Μπουχαλάκης – 84′ Βασιλαντωνόπουλος

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Κούτρης, Μιράντα, Σισέ, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (56′ Φορτούνης), Νάτχο, Μασούρας, Γκερέρο (56′ Ποντένσε), Σολδάνο (66′ Χασάν).

Λαμία (Μ. Χάβος): Σαράνοφ, Καρυπίδης, Μπεχαράνο (80′ Βασιλαντωνόπουλος), ΠΛιάτσικας, Καραμάνος, Ασούμπρε (58′ Ρόμανιτς), Τομάς, Σκόνδρας, Επστάιν, Μπλάζιτς (67′ Μπουλούλης), Ασίγκμπα.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Λαμία 0-1: Τεράστια πρόκριση της Λαμίας με ήρωα τον Σαράνοφ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.