ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός – Μαρσέιγ 1-0: Την «εκτέλεσε» με το κεφάλι του Φαραώ! (vid)

Μεγάλη νίκη των «ερυθρόλευκων» στο Champions League...

Ολυμπιακός – Μαρσέιγ 1-0: Μπορεί να έφτασε μέχρι τις καθυστερήσεις του αγώνα, αλλά ο Ολυμπιακός πήρε αυτό που άξιζε στο Καραϊσκάκη!

Ολυμπιακός – Μαρσέιγ 1-0: Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν τη Μαρσέιγ με 1-0 στο γήπεδό τους, στην πρεμιέρα των ομίλων του Champions League. Χάρη στη «χρυσή» αλλαγή που έκανε ο Πέδρο Μαρτίνς στο ματς. Στο 84′ μπήκε στον αγώνα ο Χασάν και στο 90+1′ σκόραρε το γκολ της νίκης!

Αρχίζοντας έτσι ο Ολυμπιακός με τον καλύτερο τρόπο τις υποχρεώσεις του στο Champions League. Κατακτώντας τους τρεις βαθμούς της νίκης απέναντι στους Γάλλους.

Ολυμπιακός – Μαρσέιγ 1-0: Ισορροπημένο ημίχρονο

Πραγματικά δεν κατάφερε να ξεχωρίσει κάποια ομάδα από τις δύο στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Τόσο ο Ολυμπιακός όσο και η Μαρσέιγ έψαξαν τα κενά στις άμυνες, χωρίς όμως να δημιουργήσουν πολλές επικίνδυνες κατάστασεις.

Στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης ο Μπουχαλάκης έκανε το λάθος στο κέντρο. Ο Μπενεντέτο έκλεψε, έκανε το μακρινό σουτ με την μπάλα όμως να καταλήγει άουτ. Λίγα λεπτά αργότερα, στο 6′ ο Τοβέν μετά από ατομική ενέργεια έκανε το σουτ, με την μπάλα επίσης να καταλήγει άουτ.

Στο 9′ όμως ήταν η στιγμή του Ολυμπιακού να απειλήσει. Σέντρα του Μασούρα, σουτ του Εμβιλά στην κίνηση από το ύψος της μεγάλης περιοχής, άουτ.

Η Μαρσέιγ είχε καλή στιγμή στο 32′, όταν ο Αμαβί έκανε τη σέντρα για τον Τοβέν, ο οποίος από κοντινή απόσταση δεν μπόρεσε να πλασάρει σωστά. Από τη στιγμή που βρήκε την μπάλα με το γόνατο.

Ο Ολυμπιακός στο 39′ είχε επίσης μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ.

Ωραία ανάπτυξη των «ερυθρόελυκων», ο Βαλμπουενά «άνοιξε» στ’ αριστερά για τον Μασούρα. Έκανε τη σέντρα με τον Ελ Αραμπί να βρίσκει την μπάλα αλλά όχι όπως θα ήθελε για να τη στείλει στα δίχτυα!

Ήταν καλύτερος από την αρχή…

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ένα λάθος των «ερυθρόλευκων» λίγο έλειψε να κοστίσει στην ομάδα. Λάθος του Ελ Αραμπί, με τη Μαρσέιγ να κλέβει την μπάλα στο 46′. Ο Σανσόν έβγαλε την κάθετη μπαλιά στον Μπενεντέτο, ο οποίος βγήκε τετ α τετ με τον Σα. Έκανε το πλασέ, αλλά ο Πορτογάλος έδιωξε με τα πόδια!

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος. Σαν να τον… τσίτωσε η ευκαιρία της Μαρσέιγ.

Στο 50′ σκόραρε ο Μασούρας, αλλά ακυρώθηκε το γκολ από το VAR, καθώς πάλι για λίγα εκατοστά ο σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν εκτεθειμένος. Ο Βαλμπουενά στο 71′ είχε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, αλλά δεν τα κατάφερε. Από κοντινή απόσταση και μετά από σέντρα του Μασούρα.

Άλλη μία μεγάλη ευκαιρία είχαν οι Πειραιώτες στο 83′. Σέντρα του Βαλμπουενά, κεφαλιά του Ελ Αραμπί, άουτ!

Στο αμέσως επόμενο λεπτό μπαίνει στον αγώνα ο Χασάν και ο Ολυμπιακός «γεμίζει» ακόμη περισσότερο την επίθεσή του. Εκτέλεση φάουλ του Βαλμπουενά στο 88′, κεφαλιά από τον Σεμέδο, ελάχιστα άουτ η μπάλα!

Μπορεί όλα να έδειχναν πως δεν θα άλλαζε κάτι, αλλά ο Ολυμπιακός δεν το έβαλε κάτω. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης ήρθε το γκολ!

Ο Βαλμπουενά βγήκε ωραία από τα δεξιά, «ζύγισε» τη σέντρα του και την έκανε, εκεί όπου ήταν εντελώς μόνος του ο Χασάν και με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μαντατά!

Έτσι ο Ολυμπιακός πήρε τους τρεις βαθμούς με το 1-0 από τον Αιγύπτιο φορ, ο οποίος χρειάστηκε μόλις 7 λεπτά για να σκοράρει!

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Απέναντι στην πρώην ομάδα του ο Ματιέ Βαλμπουενά έκανε καλό ματς. Έτρεξε, πάλεψε, «κουβάλησε» την μπάλα, έβγαλε την ασίστ του μοναδικού γκολ του Ολυμπιακού και γενικά έκανε καλή εμφάνιση. Βέβαια σε δύο στιγμές του αγώνα είχε μεγάλη ευκαιρία για να σκοράρει και δεν το έκανε.

UP: Ο Γιαν Εμβιλά πραγματοποίησε την καλύτερή του εμφάνιση με τη φανέλα του Ολυμπιακού. Έκανε μεγάλη δουλειά στο κέντρο και ήταν σίγουρα από τους καλύτερους του γηπέδου.

DOWN: Ο Ολυμπιακός είχε διαβάσει καλά τη Μαρσέιγ. Της έκλεισε τον Τοβέν ο οποίος κάνει καλή δουλειά στην επίθεση της Μαρσέιγ. Μάλιστα ο Βίλας Μπόας τον έκανε και αλλαγή, αφού δεν μπόρεσε να βγάλει αυτό που πραγματικά μπορεί.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Ιταλός Ντανιέλε Ορσάτο δεν τα πήγε καθόλου άσχημα. Βέβαια ο Ολυμπιακός σε ένα ακόμη ματς, ξανά Ευρώπης, είχε ακυρωθέν γκολ για οφσάιντ στην… τρίχα.

ΓΚΟΛ: 90+1′ Χασάν