ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός – Νέφτσι 1-0: Ωραίος και μοιραίος ο Καμαρά σε ματς ειδικών συνθηκών! (vids)

Το εξαιρετικό γκολ του Καμαρά έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό σε αναμέτρηση με πολλά προβλήματα απέναντι στην Νέφτσι Μπακού και η ρεβάνς αποκτά μεγαλύτερες δυσκολίες.

Ολυμπιακός – Νέφτσι 1-0: Ο Ολυμπιακός αλλιώς τα σχεδίασε, αλλιώς του βγήκαν και έχει να λέει πάλι καλά που πήρε τη νίκη με 1-0 χωρίς να δεχθεί γκολ.

Ο Μαντί Καμαρά έβαλε ένα σπάνιας ομορφιάς γκολ στο 29′ για να δώσει τη νίκη και την υπεροχή ενόψει του επαναληπτικού στο Μπακού σε μια εβδομάδα. Εκεί όπου θα κριθεί η πρόκριση στον γ’ προκριματικό του Champions League. Αλλά ο Ολυμπιακός θα πάει με πολλές απουσίες έχοντας εκτός και τον Καμαρά που αποβλήθηκε στο 43′ Αποβολή και για την Νέφτσι στο 63′ με τον Τσέλικ. Οι Αζέροι πάντως θέλουν προσοχή αφού έδειξαν να είναι σε καλύτερη ετοιμότητα.

Ο Πέδρο Μαρτίνς είχε πολλά απρόοπτα τις τελευταίες ημέρες. Κι ετσι οι Σωκράτης, Ελ Αραμπί, Εμβιλά τέθηκαν εκτός με την αιτία να ήταν ο κορονοϊός. Παράλληλα ο Ματιέ Βαλμπουενά, μόλις πριν τρεις μέρες γύρισε στις προπονήσεις. Ήταν και αυτός εκτός λόγω κορονοϊού.

Για τον λόγο αυτό άλλαξε κατά τα 4/11 το αρχικό του σχήμα. Και τις θέσεις τους πήραν οι Μάρκοβιτς, Χασάν, Κούντε, Ραντζέλοβιτς. Οι δύο τελευταίοι πάντως έδειξαν να είναι σε εξαιρετική κατάσταση στα φιλικά. Και κέρδισαν πόντους. Το σύστημα που παρέταξε ο Πορτογάλος τεχνικός ήταν το 4-3-3.

Στην αντίπερα όχθη η Νέφτσι Μπακού ξεκίνησε με σχηματισμό 3-5-2. Στην αμυντική της λειτουργία αυτό άλλαζε σε 5-4-1. Οι Αλασκάροφ (κορυφή επίθεσης), Χαρανίς (εξτρέμ) να ήταν οι παίκτες με την μεγαλύτερη ποιότητα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε επιθετικά και με πίεση ψηλά. Αλλά η Νέφτσι απείλησε πρώτη. Με τον Αλασκάροφ να δέχεται την μπάλα σε καλή θέση μέσα στην μεγάλη περιοχή και τελευταία στιγμή το πλασέ του να κόβεται από τον Μάρκοβιτς.

Στο 6′ νέα επίθεση της Νέφτσι με τον Μαχμούτοφ να κάνει σουτ μέσα από την μεγάλη περιοχή και η μπάλα να περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Οι φιλοξενούμενοι έπαιζαν ωραία τις αντεπιθέσεις τους εκμεταλλευόμενοι το γεγονός πως ο Ολυμπιακός είχε τα συνηθισμένα κενά στον άξονα και αδυναμία να κλείσει χώρους. Και κάπως έτσι βγήκε το πρώτο 15λεπτο.

Η πρώτη καλή στιγμή για τους Πειραιώτες ήρθε στο 16′ με τον Μπουχαλάκη να βρίσκει τον Μασούρα πλάγια αριστερά, μέσα στην μεγάλη περιοχή, στελνοντας την μπάλα με πλασέ στο εξωτερικό μέρος των διχτύων.

Μάλιστα αμέσως μετά, στο 17′ ο Κρητικός μέσος έγινε αλλαγή λόγω τραυματισμού. Και την θέση του πήρε ο Βαλμπουενά.

Με την είσοδο του Γάλλου άσου άλλαξε και το σύστημα. Από 4-3-3 γύρισε σε 4-2-3-1. Οι Κούντε, Καμαρά ήταν τα δύο χαφ. Εξτρέμ οι Μασούρας, Ραντζέλοβιτς, ο Βαλμπουενά έγινε δεκάρι και μοναδικός προωθημένος ο Χασάν.

Πάνω που το ματς άρχισε να χάνει τον ρυθμό του ήρθε η επινόηση του Βαλμπουενά στο 29′ να κόψει την μπάλα έξω από την μεγάλη περιοχή, αντί να κάνει σέντρα, στον Καμαρά. Ο τελευταίος έπιασε ένα τρομερό φαλτσαριστό σουτ για να στείλει την μπάλα στην δεξιά γωνιά λίγο κάτω από το… παραθυράκι της εστίας.

Βέβαια τρία λεπτά αργότερα η Νέφτσι έχασε και νέα ευκαιρία. Ο Αλασκάροφ βρέθηκε προ του Τζολάκη, αλλά ο νεαρός τερματοφύλακας έκανε πολύ καλή επέμβαση.

Για να έρθει η φάση στο 43′. Ο Καμαρά στην προσπάθεια να διώξει την μπάλα σήκωσε πολύ ψηλά τα πόδια του με αποτέλεσμα να χτυπήσει δυνατά στο πρόσωπο τον Αλασκάροφ. Αμέσως ο διαιτητής του έδειξε κόκκινη κάρτα και ο σκόρερ αποχώρησε από το ματς.

Στο πρώτο 45λεπτο η Νέφτσι έκανε 6 τελικές, με τις δύο στην εστία. Και ο Ολυμπιακός είχε τις μισές με ένα γκολ.

Η αποβολή έφερε και νέα αλλαγή από τον Πέδρο Μαρτίνς. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Σισέ πήρε την θέση του Ραντζέλοβιτς. Πάλι άλλαξε το σύστημα για να γίνει 3-4-2.

Ο Σισέ έκανε τριάδα στα μετόπισθεν με τους Σεμέδο, Μάρκοβιτς. Παίζοντας με παίκτη παραπάνω η Νέφτσι πίεσε και στα πρώτα λεπτά είχε δύο καλά σουτ αλλά ο Τζολάκης δήλωσε ξανά παρών.

Στο 62′ ο Τζολάκης έκανε και νέα πολύ καλή επέμβαση σε συρτό σουτ του Μαμαντού Κειν.

Κι ένα λεπτό μετά αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία. Ο Τσέλικ είχε επικίνδυνο χτύπημα στο πρόσωπο του Ρέαμπτσιουκ, με το πόδι. Κι έτσι αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη.

Η συνέχεια ήθελε τον Ολυμπιακό να βρίσκει κάπως χώρους στο γήπεδο. Αλλά και πάλι είχε θέματα στην ολοκλήρωση των φάσεων. Μάλιστα στο 75′ οι Μασούρας και Χασάν έχασαν διπλή ευκαιρία για να σκοράρουν.

Μετά τα λεπτά κυλούσαν βασανιστικά αφού ο Ολυμπιακός κυνηγούσε ένα δεύτερο γκολ. Αλλά και η Νέφτσι έψαξε να βρει διαδρόμους στον ανοικτό χώρο. Το τελικό σφύριγμα όμως βρήκε τους Πειραιώτες να παίρνουν, έστω και δύσκολα τη νίκη. Αλλά η ρεβάνς σε μια εβδομάδα μόνο εύκολη δεν θα είναι με τόσο σημαντικές απουσίες.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΝΕΦΤΣΙ ΜΠΑΚΟΥ 1-0

ΣΚΟΡΕΡ: 29′ Καμαρά

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 7′ Μπουχαλάκης, 53′ Μαχμούντοφ, 72′ Μάρκοβιτς, 94′ Σουρλής

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 43′ Καμαρά

MVP: Ο Κωνσταντής Τζολάκης θα φαντάζονταν καλύτερο το ματς για τον ίδιο, αλλά οι συνθήκες το έφεραν έτσι που έβγαλε ξανά προς τα έξω το ταλέντο του. Πολλές οι αποκρούσεις του που έμοιαζαν εύκολες, αλλά τις έκανε ο ίδιος εύκολες αφού ήταν σωστά τοποθετημένος κι έτσι ο Ολυμπιακός ένιωσε πως στην εστία είχε έναν κέρβερο.

UP: Ο Ματιέ Βαλμπουενά μπήκε αλλαγή νωρίς και ο Ολυμπιακός απέκτησε περισσότερη φαντασία στην δημιουργία. Κάπως έτσι ήρθε και το εξαιρετικό γκολ που έβαλε ο Μαντί Καμαρά, που αν δεν είχε αποβληθεί θα ήταν μαζί με τον Βαλμπουενά στους διακριθέντες.

DOWN: Οι Ανδρούτσος, Ρέαμπτσιουκ έκαναν αρκετά λάθη για να ανησυχήσουν τους συμπαίκτες τους. Επιθετικά δεν βοήθησαν, περισσότερο ο Μολδαβός δηλαδή, αν και κέρδισε μια αποβολή που βοήθησε πολύ στην οικονομία της αναμέτρησης.

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Τζολάκης, Ανδρούτσος, Σεμέδο, Μάρκοβιτς (78′ Βρουσάι), Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης (18′ Βαλμπουενά), Καμαρά, Κούντε (69′ Σουρλής, Μασούρας, Ραντζέλοβιτς (46′ Σισέ), Χασάν (78′ Αγκιμπού Καμαρά).

Νέφτσι Μπακού (Σαμίρ Αμπάσοφ): Μαμάντοφ, Στάνκοβιτς, Μποτζί, Τσέλικ, Λαουάλ, Μπούγκριν (86′ Μπουλούντοφ), Μαμαντού, Μαχμούντοφ (89′ Μπάσκε), Χαρανίς, Αλασκάροφ (45’+1 Αμπάσοφ), Μέζα Κόλι (86′ Ντατσάνοφ).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Νέφτσι 1-0: Ωραίος και μοιραίος ο Καμαρά σε ματς ειδικών συνθηκών! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Αλέξανδρος Χρηστάκος

Με μια μπάλα στο χέρι από μικρός. Κάποια στιγμή ξεκίνησε ερασιτεχνική καριέρα ποδοσφαιριστή στα χωμάτινα γήπεδα! Παράλληλα του άρεσε και να γράφει, γι' αυτά που ζούσε εντός των γραμμών. Γι' αυτό και σπούδασε δημοσιογραφία. Έκανε τα πρώτα βήματα στον Πρωταθλητή (1997-2011). Δούλεψε σε αθλητικά σάιτ Ολυμπιακών αποχρώσεων. Εν συνεχεία πέρασε από τη SportDay (2015-2017) και τώρα στο Sportime (από το 2017). Πλέον η μπάλα έφυγε για τα καλά από τα πόδια και είναι... στο γραπτό!