ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός – ΟΦΗ : Πάρτι Χασάν με… καλεσμένο τον ΟΦΗ!

Εύκολη νίκη του Ολυμπιακού απέναντι στον ΟΦΗ...

Έκανε αυτό που ήθελε ο Ολυμπιακός στο ματς της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Super League, κατακτώντας τη νίκη με απέναντι στον ΟΦΗ!

Οι «ερυθρόλευκοι» υποδέχτηκαν τους Κρητικούς και κατέκτησαν τους τρεις βαθμούς με καλή εμφάνιση και αρκετά γκολ μετά το τελικό 5-1 στο Καραϊσκάκη!

Η ομάδα του Πειραιά ήθελε αυτή τη νίκη μετά τον αποκλεισμό της από την Ευρώπη, έτσι ώστε να ανέβει ψυχολογικά και να συνεχίσει για να κατακτήσει τους εγχώριους στόχους που έχει θέσει.

Από την άλλη και ο ΟΦΗ ψάχνει βαθμούς, αφού βρίσκεται κάτω από τη ζώνη του υποβιβασμού με τον Λεβαδειακό να τον προσπερνάει μετά το «διπλό» του στην Ξάνθη.

ΣΤΟ… ΡΕΛΑΝΤΙ!
Η αλήθεια είναι ότι ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα απέναντι στους Κρητικούς, από τη στιγμή που στο ημίχρονο το σκορ ήταν 3-0 υπέρ των γηπεδούχων! Βέβαια ο ΟΦΗ ήταν αυτός που πήγε να αιφνιδιάσει τον αντίπαλό του στο παιχνίδι, καθώς μόλις στα 29 δευτερόλεπτα ο Νέιρα έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή με την μπάλα να καταλήγει άουτ, ενώ στο 2ο λεπτό ο Αλβάρες έκανε την κεφαλιά από κοντινή απόσταση και ο Σα μπλόκαρε σταθερά!

Από εκεί και πέρα όμως ο Ολυμπιακός πήρε τον έλεγχο του αγώνα και σε καμία περίπτωση δεν έδωσε το δικαίωμα στον ΟΦΗ να ψάξει κάτι περισσότερο.

Επίσης δεν άργησε να έρθει και το πρώτο γκολ του αγώνα!

Στο 15′ ο Ποντένσε σέντραρε από τα δεξιά με τον Μασούρα να μπαίνει στην περιοχή και με το κεφάλι να ανοίγει το σκορ! Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια επίσης είχε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας και στο 36′ έγινε το 2-0! Έκλεψε ο Χασάν στο κέντρο, αλλάζοντας την μπάλα με τον Φορτούνη και ο Αιγύπτιος ως ο τελικός αποδέκτης με πλασέ έγραψε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Το 3-0 δεν άργησε να έρθει για τους γηπεδούχους, αφού έγινε τέσσερα λεπτά, όταν ο Ποντένσε σέντραρε από τα δεξιά και ο Φορτούνης εντελώς μόνος του με το κεφάλι «έγραψε» το 3-0, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια!

ΑΤΥΧΟΣ…
Ο Ολυμπιακός ναι μεν στο ημίχρονο προηγήθηκε με 3-0, αλλά από την άλλη έχασε δύο παίκτες από τη συνέχεια του αγώνα! Στο 20′ έγιναν αναγκαστική αλλαγή τόσο ο Τοροσίδης, όσο και ο Καμαρά, με τους Τσιμίκα και Μπουχαλάκη να μπαίνουν στο παιχνίδι.

Μετά τις αλλαγές ο Κούτρης πήγε στα δεξιά της άμυνας και ο Τσιμίκας κανονικά στη θέση του, αριστερά.

ΧΑΣΑΝ ΕΣΥ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗΣ!
Ο «Φαραώ» του Ολυμπιακού, Αχμέντ Χασάν, ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης. Ο Αιγύπτιος φορ των «ερυθρόλευκων» σημείωσε άλλα δύο γκολ, πραγματοποιώντας το χατ τρικ στο παιχνίδι, φτάνοντας τα 3 απέναντι στους Κρητικούς, ενώ παράλληλα έχασε ευκαιρία για να σημειώσει και ένα τέταρτο!

Ό,τι δεν κατάφερε ο ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο, το έκανε ο Ολυμπιακός!

Μόλις στα 43 δευτερόλεπτα του δευτέρου ημιχρόνου, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να κάνουν το 4-0 στο ματς! Όταν ο Τσιμίκας σέντραρε από τα αριστερά και ο Χασάν με προβολή σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του γκολ στον αγώνα.

Στο 57′ ο ΟΦΗ μείωσε σε 4-1 με ωραίο τρόπο. Μακρινό σουτ του Νάμπι, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σα.

Αμέσως όμως υπήρξε αντίδραση από τον Ολυμπιακό και στο 60′ ο Χασάν διαμόρφωσε το τελικό 5-1! Κάθετη μπαλιά του Φορτούνη για τον Ποντένσε, με τον Στρέζο να βγαίνει από την εστία του και να διώχνει με τα πόδια και στην επαναφορά ο Αιγύπτιος πραγματοποίησε το χατ τρικ με πλασέ έξω από τη μεγάλη περιοχή!

Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν ευκαιρίες με τους Χασάν και Γκερέρο για ένα έκτο γκολ, χωρίς όμως να φτάξουν στην επίτευξή του και έτσι έμεινε το 5-1 υπέρ του Θρύλου!

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr

MVP: Όπως καταλαβαίνει κανείς ο Αχμέντ Χασάν μπαίνει σε αυτή την κατηγορία για το ματς, με τον Αιγύπτιο να πραγματοποιεί το πρώτο του χατ τρικ στην Ελλάδα με την φανέλα του Ολυμπιακού. Θα μπορούσε να ήταν και ο Φορτούνης ο MVP, καθώς είχε συμμετοχή σχεδόν σε όλα τα γκολ και σημείωσε ένα και ο ίδιος, αλλά ο Χασάν «έκλεψε» την παράσταση.

UP: Από τη στιγμή που δεν μπήκε στον MVP ο Κώστας Φορτούνης, μπαίνει σε αυτή την κατηγορία. Ο αρχηγός των «ερυθρόλευκων» είχε κέφια και αυτό φάνηκε μέσα στο παιχνίδι, όχι μόνο με το γκολ που σημείωσε, αλλά και με τη γενικότερη δημιουργία του στο παιχνίδι.

DOWN: Η άμυνα του ΟΦΗ γενικότερα! Οι Κρητικοί δεν μπόρεσαν σε καμία περίπτωση να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις του αγώνα και έτσι ο Ολυμπιακός έφτασε εύκολα τα 5 γκολ, ενώ είχε ευκαιρίες και για περισσότερα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σε ένα εύκολο ματς που θα μπορούσε να είχε περάσει απαρατήρητος, είχε τα λάθη του με μεγαλύτερο αυτό στο 50′. Όταν ο Χασάν ανατράπηκε στην περιοχή από τον Στρέζο και δεν δόθηκε το πέναλτι στους «ερυθρόλευκους».

ΓΚΟΛ: 15′ Μασούρας, 36′ Χασάν, 40′ Φορτούνης, 46′ Χασάν, 60′ Χασάν – 57′ Ναμπί

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 4′ Μιράντα, 12′ Ποντένσε – 4′ Νέιρα, 29′ Σόουζα, 76′ Μπράουν, 88′ Σακόρ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Κούτρης, Μεριά, Μιράντα, Τοροσίδης (20′ λ.τρ. Τσιμίκας), Γκιλιέρμε, Καμαρά (20′ λ.τρ. Μπουχαλάκης), Φορτούνης, Ποντένσε (74′ Γκερέρο), Μασούρας, Χασάν.

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Στρέζος, Σακόρ, Μιχόγιεβιτς, Αλβάρες (76′ Οικονόμου), Παπάζογλου (65′ Ποτουρίδης), Μελάδο, Νάμπι, Κοροβέσης, Μπράουν, Νέιρα (53′ Πάρσον), Σόουζα.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – ΟΦΗ : Πάρτι Χασάν με… καλεσμένο τον ΟΦΗ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.