ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός – Ομόνοια 2-0: Champions League με το αστέρι του τον Ελ Αραμπί!

Ολυμπιακός – Ομόνοια: Ήταν καλύτερος ο Ολυμπιακός, το έδειξε και πήρε αυτό που ήθελε. Ολυμπιακός – Ομόνοια: Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα σημαντικό βήμα πρόκρισης στους ομίλους του Champions League μετά το νικηφόρο τους 2-0 στο Καραϊσκάκη. Μάλιστα σύμφωνα με τις ευκαιρίες που δημιούργησε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος, άξιζε να σημειώσει και περισσότερα γκολ στο...

Ολυμπιακός – Ομόνοια: Ήταν καλύτερος ο Ολυμπιακός, το έδειξε και πήρε αυτό που ήθελε.

Ολυμπιακός – Ομόνοια: Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα σημαντικό βήμα πρόκρισης στους ομίλους του Champions League μετά το νικηφόρο τους 2-0 στο Καραϊσκάκη.

Μάλιστα σύμφωνα με τις ευκαιρίες που δημιούργησε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο μέρος, άξιζε να σημειώσει και περισσότερα γκολ στο ματς.

Καλύτεροι οι «ερυθρόλευκοι» με την Ομόνοια να δείχνει σε όλο το ματς τον ξεκάθαρο στόχο της να μείνει στην άμυνά της χωρίς να ρισκάρει πολλά.

Ολυμπιακός – Ομόνοια: Τον δυσκόλεψε η άμυνα

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στο Καραϊσκάκη φάνηκε από τα πρώτα λεπτά πως θα πάει το παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός από την αρχή είχε την κατοχή της μπάλας, ενώ από την άλλη η Ομόνοια περίμενε από τη σέντρα και πίσω.

Οι Κύπριοι έδειξαν ξεκάθαρα τις προθέσεις τους.

Μπήκαν στο Καραϊσκάκη για να κρατήσουν το μηδέν και η αλήθεια είναι πως το κατάφεραν στο πρώτο ημίχρονο. Έβαλαν δύσκολα στον Ολυμπιακό, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» δεν είχαν τη δημιουργία που μας έχουν συνηθίσει.

Η πρώτη καλή στιγμή των Πειραιωτών ήταν στο 24′, όταν ο Καμαρά έκανε το μακρινό σουτ και ο Φαμπιάνο έδιωξε με τα χέρια. Στο 36′ ήρθε και η δεύτερη καλή στιγμή των «ερυθρόλευκων». Σέντρα του Βαλμπουενά από τα δεξιά, κεφαλιά του Χασάν, πάνω από το οριζόντιο δοκάρι η μπάλα.

Η τρίτη καλύτερη στιγμή δημιουργήθηκε από τον Ολυμπιακό στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου.

Σέντρα του Βαλμπουενά, σουτ του Φορτούνη στην κίνηση, άουτ.

Αυτές ήταν οι ευκαιρίες των «ερυθρόλευκων», ενώ από την άλλη η Ομόνοια προσπάθησε να απειλήσει με αντεπιθέσεις και στημένες μπάλες. Χωρίς όμως να ανησυχήσει ιδιαίτερα τον Σα.

Πάλι οι αλλαγές τον «ανέβασαν»

Για δεύτερο συνεχόμενο ματς ο Ολυμπιακός άλλαξε εικόνα σε επίσημο παιχνίδι του μετά από τις αλλαγές που προχώρησε ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Πορτογάλος τεχνικός αποφάσισε στο 59′ να βγάλει από το ματς τους Φορτούνη, Μασούρα και να βάλει τους Ελ Αραμπί, Ραντζέλοβιτς αντίστοιχα.

Παράλληλα, άλλαξε και τη διάταξη της ομάδας, αφού από το 4-2-3-1, το σύστημα έγινε 4-4-2.

Αμέσως η πίεση του Ολυμπιακού στους Κύπριους έγινε πιο έντονη. Άρχισε να δημιουργεί συνεχόμενες ευκαιρίες και στο 68′ κέρδισε το πέναλτι! Μπαλιά του Ελ Αραμπί μέσα στην περιοχή για τον Ραντζέλοβιτς. Ο Σέρβος διεκδίκησε την μπάλα με τον Παπουλή και ο παίκτης της Ομόνοιας έπεσε στο χορτάρι βρίσκοντας την μπάλα με το χέρι. Ο διαιτητής σταμάτησε το ματς και έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Βαλμπουενά, με τον Γάλλο να στοχεύει σωστά και να «γράφει» το 1-0 στο ματς!

Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός είχε σωρεία χαμένων ευκαιριών, με τον Ελ Αραμπί να είναι ο πρωταγωνιστής. Στο 77′ μετά τη σέντρα του Ραντζέλοβιτς το πλασέ του Μαροκινού πέρασε ελάχιστα άουτ. Και στο 80′, σέντρα του Βαλμπουενά από τα δεξιά, σκαστή κεφαλιά του Ελ Αραμπί με τον Φαμπιάνο να διώχνει εντυπωσιακά! Όπως το ίδιο εντυπωσιακά έδιωξε σε κόρνερ και το φάουλ του Βαλμπουενά στο 89′.

Και ενώ όλα έδειχναν πως ο Ελ Αραμπί θα συνεχίσει το σερί… ατυχίας, έχοντας πολλές ευκαιρίες χωρίς όμως να φτάνει στο γκολ, τους διέψευσε όλους. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων έπιασε ένα σουτ-οβίδα έξω από την περιοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0!

Δείχνοντας έτσι πως ο Ολυμπιακός εκτός από τους ομίλους του Champions League, κατά ένα μεγάλο ποσοστό, κέρδισε και τον σκόρερ του Ελ Αραμπί! Μάλιστα αν δεν ήταν ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας, Φαμπιάνο, ο Μαροκινός σίγουρα θα είχε παραπάνω από ένα γκολ στο ματς με συμμετοχή μισής ώρας στο ματς.

Έτσι ο Ολυμπιακός νίκησε την Ομόνοια με 2-0 στο Καραϊσκάκη και πλέον έχει τη ρεβάνς στις 29 του μήνα στην Κύπρο, για να «κλειδώσει» και φέτος τη συμμετοχή του στους ομίλους του Champions League.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο Ματιέ Βαλμπουενά ήταν σε ένα ακόμη ματς από τους κορυφαίους των Πειραιωτών. Εκτός ότι πήρε την μπάλα στο πέναλτι και σκόραρε, μετά από τρία σερί άστοχα του Ολυμπιακού (δύο δικά του, ένα του Ελ Αραμπί), ήταν παντού!

UP: Μπήκε ως αλλαγή ο Ελ Αραμπί στο ματς αλλά αμέσως έκανε αισθητή την παρουσία του στο γήπεδο. Έδειχνε να συνεχίζει το σερί να μην τον… πάει η μπάλα, χάνοντας πολλές ευκαιρίες, αλλά στις καθυστερήσεις έβαλε ένα τρομερό γκολ!

DOWN: Ήταν ο μοιραίος παίκτης για την Ομόνοια ο Παπουλής. Στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς ήταν καλός στον χώρο του κέντρου, αλλά όπως και να το κάνουμε ήταν αυτός ο οποίος έκανε το πέναλτι βρίσκοντας την μπάλα με το χέρι.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Ολλανδός Μάκελι όταν χρειάστηκε να πάρει την απόφαση σε μία δύσκολη φάση το έκανε. Έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι, έχοντας δει στην κανονική ροή του αγώνα το χέρι του Παπουλή στην περιοχή.

ΓΚΟΛ: 69′ Βαλμπουενά με πέναλτι, 90+2′ Ελ Αραμπί

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 48′ Σεμέδο – 26′ Βίτορ Γκόμεζ, 43′ Λούφτνερ, 44′ Μποτεάκ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Φορτούνης (59′ Ελ Αραμπί), Μπουχαλάκης, Καμαρά, Μασούρας (59′ Ραντζέλοβιτς), Βαλμπουενά, Χασάν (75′ Εμβιλά).

Ομόνοια (Χ. Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέζιακς, Χούμποτσαν, Βίτορ Γκόμεζ, Γκόμεθ, Τιάγκο, Μποτεάκ (87′ Λοΐζου), Παπουλής (81′ Ασάντε), Σενέ (46′ Ντούρις).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Ομόνοια 2-0: Champions League με το αστέρι του τον Ελ Αραμπί!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.