ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός – Πλζεν 4-0: Την έκανε ό,τι ήθελε!

Ο Ολυμπιακός διέλυση την Πλζεν μέσα στο Καραϊσκάκη και πήρε την πρόκριση...

Ολυμπιακός – Πλζεν 4-0: Τι και αν δεν μπόρεσε στο πρώτο ημίχρονο να σκοράρει ο Ολυμπιακός, τα έβαλε όλα στο δεύτερο με την Πλζεν!

Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο ημίχρονο τελείωσαν με μηδέν, γκολ αλλά στο δεύτερο μέρος ήταν καταιγιστικοί! Σημείωσαν τέσσερα και πήραν εύκολα την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League.

Ο προπονητής των Πειραιωτών, Πέδρο Μαρτίνς, επέλεξε να κάνει μόνο μία αλλαγή σε σχέση με την Τσεχία. Αυτήν του Μεριά αντί του τραυματία Αβραάμ. Οι υπόλοιποι ήταν οι Σα, Τσιμίκας, Σεμέδο, Ομάρ, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά, Ποντένσε, Γιώργος Μασούρας και Γκερέρο.

Ζήσε το πιο καυτό καλοκαίρι της ζωής σου. Απόκτησε σήμερα το MINI που πάντα ήθελες με όφελος έως €5.000 και προνομιακό επιτόκιο 2,9%* με το πρόγραμμα ALL IN MINI στη Σπανός ΑΕ. Μην αργείς. Οι MINI HOT DAYS διαρκούν για λίγες ημέρες και ισχύουν για περιορισμένο αριθμό ετοιμοπαράδοτων αυτοκινήτων**. Εσύ θα προλάβεις;

Ολυμπιακός – Πλζεν: Την «έπνιξε», αλλά χωρίς γκολ

Το πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός το πήγε όπως έπρεπε. Μπήκε δυνατά στο ματς, πίεσε την αντίπαλό του, έτρεξε, δημιούργησε ευκαιρίες. Αλλά από την άλλη δεν είχε το πιο ουσιαστικό. Δεν ήταν τίποτε άλλο αυτό από το γκολ.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν, είχαν μέχρι και δοκάρι μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης! Μία φάση καρμπόν με το δοκάρι που είχε η Πλζεν στον πρώτο αγώνα στην Τσεχία.

Ο Βαλμπουενά «γέμισε» από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα κόντραρε πάνω στον Γκιλιέρμε και σταμάτησε στο δοκάρι του Χρούσκα!

Ο Ολυμπιακός στη συνέχεια «σφυροκόπησε» την Πλζεν, χωρίς όμως να στείλει την μπάλα στο πλεκτό.

Έτσι έμεινε το 0-0 στο πρώτο ημίχρονο και οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια…

Με μία λέξη «καταιγιστικός»

Δεν άλλαξε απολύτως τίποτα ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι του για το δεύτερο ημίχρονο. Αλλά είχε το πιο σημαντικό στοιχείο. Το γκολ!

Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τις ευκαιρίες τους και να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα συνολικά τέσσερις φορές! Παίρνοντας έτσι την πρόκριση στην επόμενη φάση των προκριματικών του Champions League. Όπου θα αντιμετωπίσει την Μπασακσεχίρ.

Το σκορ ο Ολυμπιακός το άνοιξε νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο. Μόλις στο 51′ ο Γκιλιέρμε έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά μετά από κόρνερ του Βαλμπουενά. Στο 70′ ήρθε και το 2-0 με ωραία ατομική προσπάθεια του Γκερέρο.

Και τρία λεπτά αργότερα έγινε και το 3-0 στο ματς. Κόρνερ του Μασούρα, γυριστή κεφαλιά από τον Γκιλιέρμε, με την μπάλα να κοντράρει στον Ρέζνικ και να πηγαίνει στα δίχτυα! Το τελικό 4-0 ήρθε στο 82′ με τον Σεμέδο να πλασάρει από κοντά δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο Γκιλιέρμε ήταν από τους κορυφαίους παίκτες του Ολυμπιακού! Ο Βραζιλιάνος μέσος σημείωσε το πρώτο γκολ της ομάδας και στα αμυντικά του καθήκοντα ήταν απλά άψογος!

UP: Σε καλή βραδιά βρέθηκε ο Γκερέρο. Ο Ισπανός επιθετικός των «ερυθρόλευκων» έτρεξε, πίεσε τους αντιπάλους του και ταλαιπώρησε αρκετά τους αμυντικούς της Πλζεν. Έχασε ευκαιρίες για να σημειώσει περισσότερα γκολ από ένα που έβαλε, αλλά και το ένα ήταν αρκετά σημαντικό.

DOWN: Ο Τσιμίκας «έσβησε» τον Καγιάμπα για δεύτερο συνεχόμενο ματς! Ο εξτρέμ της Πλζεν δεν μπόρεσε να «κουνηθεί» στο ματς και είναι ένα από τους επικίνδυνους παίκτες των Τσέχων.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Χουάν Μαρτίνεθ από την Ισπανία δεν είχε κάποια δύσκολη απόφαση να πάρει. Οπότε πέρασε απαρατήρητος από τον αγώνα.

ΓΚΟΛ: 51′ Γκιλιέρμε, 70′ Γκερέρο, 73′ Ρέζνικ (αυτογκόλ), 82′ Σεμέδο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 57′ Τσιμίκας / 53′ Μπράμπετς, 90+1′ Τσόρι

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαούι, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά (66′ Καμαρά), Γιώργος Μασούρας, Ποντένσε (85′ Ραντζέλοβιτς), Γκερέρο (80′ Ελ Αραμπί).

Πλζεν (Π. Βρμπα): Χρούσκα, Χλούσεκ, Καγιάμπα, Κόπιτς, Ρέζνικ, Κρμέντσικ, Χροσόφσκι, Μπράμπετς (55′ Κόβαρικ), Κάλβατς (79′ Γιάνοσεκ), Μίχαλικ (74′ Τσόρι), Πέρνιτσα.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Πλζεν 4-0: Την έκανε ό,τι ήθελε!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.