ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός-Πογκόν 1-1: Γιάννης Μασούρας, η έκπληξη!

Ισόπαλος στο πρώτο του φιλικό στην Πολωνία...

Το πρώτο του φιλικό επί πολωνικού εδάφους, έδωσε ο Ολυμπιακός την Παρασκευή το απόγευμα στο Γκνιεβίνο, κόντρα στην Πογκόν. Το ματς έληξε ισόπαλο με 1-1, με τους «ερυθρόλευκους» να δείχνουν κάποια καλά στοιχεία.

Ο τεχνικός της ομάδας του Πειραιά, Πέδρο Μαρτίνς, προτίμησε να ξεκινήσει το ματς με τους Τζολάκη, Τσιμίκα, Αβραάμ, Μπα, Γιάννη Μασούρα, Γκιλιέρμε, Ανδρούτσο, Βαλμπουενά, Κάιπερς, Σολδάνο. Με σύστημα 4-4-2 ο Ολυμπιακός στο γήπεδο και όχι το συνηθισμένο από πέρσι 4-3-3.

Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο ημίχρονο ξεκίνησαν καλά. Μπήκαν δυνατά και με τον Ματιέ Βαλμπουενά να δείχνει αρκετά ορεξάτος, έχοντας θέση στα εξτρέμ. Κουβάλησε μπάλα, προσπάθησε να οργανώσει την ομάδα. Και μαζί με τον Γιάννη Μασούρα, από τα δεξιά ως μπακ, ήταν οι καλύτεροι του Ολυμπιακού. Όσο όμως περνούσε ο χρόνος ο Γάλλος αλλά και όλη η ομάδα έριχνε ρυθμό, κάτι το οποίο ήταν και φυσιολογικό. Οι συνεχόμενες διπλές προπονήσεις έχουν «βαρύνει» τα πόδια των παικτών και αυτό φάνηκε στο φιλικό.

Από την άλλη η Πογκόν το εκμεταλλεύτηκε αυτό και παίζοντας καλά στην άμυνα, απείλησε τους Πειραιώτες από τα πλάγια. Και στο 19′ οι Πολωνοί μπόρεσαν να ανοίξουν το σκορ. Σέντρα από τ’ αριστερά, κεφαλιά του Γκουαροτσένα και 0-1 στο ματς! Ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσε να αντιδράσει, αφού όσο περνούσε η ώρα η κούραση έβγαινε περισσότερο στο γήπεδο.

Αντιθέτως, στο δεύτερο ημίχρονο και με την είσοδο των Μαρτίνη, Βούκοβιτς, Τοροσίδη, Ποντένσε, Γκερέρο και Ντουρμισάι, η ομάδα ανέβηκε αρκετά. Έγινε πιο γρήγορος ο Ολυμπιακός και κατάφερε να ισοφαρίσει. Συγκεκριμένα, στο 65′ η μπάλα κατέληξε στα πόδια του Γιάννη Μασούρα και εκείνος με συρτό σουτ, με το αριστερό, έξω από την περιοχή, ισοφάρισε σε 1-1!

Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» απείλησαν, με τον Ντουρμισάι πρωταγωνιστή, χωρίς όμως να σημειώνουν το γκολ της νίκης. Τελειώνοντας, έτσι, το ματς στο 1-1.

Αυτό, πάντως, που μένει από το φιλικό του Ολυμπιακού με την Πογκόν, είναι η καλή παρουσία του Γιάννη Μασούρα. Ο νεαρός δεξιοπόδαρος μπακ «έβγαλε» όλο το ματς και τα πήγε μια χαρά σε άμυνα και επίθεση. Όχι μόνο το γκολ που σημείωσε, αλλά γενικότερα αποτέλεσε μία μόνιμη απειλή για τους αντίπαλους αμυντικούς της πλευράς του.

Από την άλλη, στα αρνητικά του φιλικού, το κέντρο της άμυνας. Οι «ερυθρόλευκοι» και στα δύο ημίχρονα, αν και έπαιξαν με διαφορετικά δίδυμα, είχαν πρόβλημα. Οι Πολωνοί έπαιξαν με σέντρες και κέρδισαν πολλές μάχες, με το κεφάλι, στο κέντρο της άμυνας των Πειραιωτών.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ιδιαίτερα ανεβασμένος ο Γιάννης Μασούρας! Το γκολ για τον νεαρό ήταν το… κερασάκι στην τούρτα, καθώς γενικότερα έκανε ένα καλό ματς σε άμυνα και επίθεση και άρεσε αυτό στον Πέδρο Μαρτίνς.

UP: Ο Ματιέ Βαλμπουενά έπαιξε σε ματς μετά από καιρό, καθώς και στη Φενέρ τελευταία είχε ταλαιπωρηθεί από τραυματισμό. Ο Γάλλος όμως στα πρώτα 20 λεπτά ήταν αρκετά κινητικός και έδειξε αρκετά στοιχεία από το παιχνίδι του.

DOWN: Ο Φράνκο Σολδάνο ήταν βασικός στο ματς, αλλά δεν κατάφερε να δείξει, ξανά, κάτι το ιδιαίτερο. Κρίνεται και ο Αργεντινός και θα πρέπει να δείξει περισσότερα για να μείνει στην ομάδα του Πειραιά.

ΓΚΟΛ: 65′ Γιάννης Μασούρας – 19′ Γκουαροτσένα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 74′ Ντουρμισάι – 32′ Ζεκ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Τζολάκης, Τσιμίκας (46′ Μαρτίνης), Αβραάμ (46′ Βούκοβιτς), Μπα (46′ Τοροσίδης), Γιάννης Μασούρας, Γκιλιέρμε (67′ Σουρλής), Ανδρούτσος, Βαλμπουενά (46′ Ποντένσε), Κάιπερς (46′ Γκερέρο), Σολδάνο (46′ Ντουρμισάι).

Πογκόν Στσέτσιν: Στίπιτσα, Στετς, Ζεχ, Τριανταφυλλόπουλος, Νούνες, Ποντστάβσκι, Κόζουλι, Ντρίγκας, Κοβάλτσικ, Φράτσακ, Γκουαροτσένα
Μετά το 62′ έπαιξαν και οι: Μπούρστιν, Μπαρτκόβσκι, Παβλόβσκι, Λασίτσκι, Ματίνια, Σμολίνσκι, Κοζλόβσκι, Λιστκόβσκι, Χόστικα, Βεντριχόβσκι (81′ Μπενέντιτσακ), Μπενγιαμίνα.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός-Πογκόν 1-1: Γιάννης Μασούρας, η έκπληξη!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.