ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός: Τα πρώτα των Βαλμπουενά, Ντουρμισάι (vid)

Γκολ και φάσεις από το φιλικό...

Ισόπαλος ο Ολυμπιακός στο δεύτερο φιλικό που έδωσε επί πολωνικού εδάφους, με σκορ 2-2, κόντρα στην Χάποελ Μπερ Σεβά. Οι «ερυθρόλευκοι» στο πρώτο ημίχρονο έδειξαν καλά στοιχεία.

Εμφανίστηκαν βελτιωμένοι σε σχέση με το προηγούμενο φιλικό, απέναντι στην Πογκόν, επίσης στην Πολωνία. Κάτι το οποίο τόνισε και ο προπονητής των Πειραιωτών, Πέδρο Μαρτίνς, σε δηλώσεις που έκανε μετά το ματς.

Η ομάδα του Πειραιά είχε καλύτερη κίνηση στην επίθεση, αλλά και κατοχή μπάλας. Στοιχεία που άρεσαν στον Πορτογάλο τεχνικό και το τόνισε κιόλας.

Από εκεί και πέρα, στο ματς με τους ισραηλινούς, ο Ολυμπιακός κατάφερε να σημειώσει δύο γκολ. Τα οποία προήλθαν από δύο νεοφερμένους ποδοσφαιριστές της ομάδας! Ο λόγος για τους Φιορίν Ντουρμισάι και Ματιέ Βαλμπουενά.

Αμφότεροι σημείωσαν τα πρώτα τους γκολ με τη φανέλα των «ερυθρόλευκων». Ο Ντουρμισάι ήταν αυτός ο οποίος άνοιξε το σκορ στον αγώνα και έδωσε το προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Από την άλλη ο Γάλλος μεσοεπιθετικός, διαμόρφωσε το τελικό 2-2, με εκτέλεση πέναλτι στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Έτσι κατάφεραν να ανοίξουν… λογαριασμό στα γκολ με τους Πειραιώτες. Και αν ο Βαλμπουενά έχει σίγουρη τη θέση του στο ρόστερ, από την άλλη ο Ντουρμισάι δείχνει να την κερδίζει με τις μέχρι τώρα εμφανίσεις του και παρουσία στις προπονήσεις.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός: Τα πρώτα των Βαλμπουενά, Ντουρμισάι (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.