ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός: Τα… σπάει ο Βαλμπουενά στο β’ γύρο (vids)

Ο Ολυμπιακός βλέπει τον έμπειρο Γάλλο να ανεβάζει αρκετά τον ρυθμό του στην επιστροφή του στη δράση μετά τον τραυματισμό που είχε...

Έχει μπει… φουριόζος ο Ολυμπιακός στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ 1. Οι «ερυθρόλευκοι» έχουν κάνει το τρία στα τρία στις νίκες, αλλά αυτό το έκαναν και πριν. Τώρα όμως είναι καλύτερος στο γήπεδο απ’ ότι ήταν στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.

Είναι πιο «φρέσκος» ο Ολυμπιακός μετά την ξεκούραση που είχαν οι παίκτες την περίοδο των Χριστουγέννων.

Βέβαια στο ματς με τον Παναιτωλικό η ομάδα του Πειραιά δεν έπιασε την απόδοση που θα ήθελε, αλλά παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές και δοκίμασε αρκετά πράγματα ο Πέδρο Μαρτίνς. Και πάλι όμως είχε να παρουσιάσει διάφορα ο Ολυμπιακός και το πιο σημαντικό, έφτασε στην κατάκτηση των τριών βαθμών της νίκης με το υπέρ του 2-1.

Θα πρέπει όμως εδώ να σημειωθεί κάτι αρκετά σημαντικό. Στην αγωνιστική άνοδο του Ολυμπιακού παίζει ρόλο και η παρουσία του Ματιέ Βαλμπουενά! Ο Γάλλος έλειψε πάνω από έναν μήνα από τα ματς των «ερυθρόλευκων» λόγω τραυματισμού.

Έχασε σημαντικά παιχνίδια σε Ελλάδα και Ευρώπη. Πλέον όμως είναι στη διάθεση του Πέδρο Μαρτίνς και για μία ακόμη φορά προσφέρει τις ηγετικές του υπηρεσίες.

Ο έμπειρος μέσος έχει επιστρέψει σε καλύτερη κατάσταση απ’ αυτή που ήταν πριν τον τραυματισμό του. Το λένε οι αριθμοί αυτό! Στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος ο Βαλμπουενά δεν είχε βγάλει καμία ασίστ, επίσης ούτε είχε σκοράρει. Τώρα όμως μέσα σε 133 λεπτά χρόνο συμμετοχής, σε τρεις αγώνες, τα έχει κάνει όλα!

Η αρχή έγινε στο ντέρμπι με την ΑΕΚ στο Καραϊσκάκη. Με την επιστροφή της ομάδας από τα Χριστούγεννα έπαιξε για πρώτη φορά μετά από τον τραυματισμό του και ο Βαλμπουενά. Μπήκε ως αλλαγή στο 61ο λεπτό της αναμέτρησης, όταν το ματς ήταν στο 1-0. Στο συγκεκριμένο παιχνίδι σημείωσε το πρώτο του γκολ για τη φετινή διοργάνωση του πρωταθλήματος. Ήταν αυτός ο οποίος πήρε στις καθυστερήσεις το πέναλτι και το εκτέλεσε ο ίδιος για το τελικό 3-0!

Στην Τρίπολη ο Πέδρο Μαρτίνς του έδωσε φανέλα βασικού. Δεν χρειάστηκε αρκετή ώρα για να κάνει τη διαφορά και να βγάλει τις πρώτες του ασίστ στο πρωτάθλημα! Στο 35’ από δικό του κόρνερ ο Σεμέδο σκόραρε με το κεφάλι και στο 40’ επίσης από κόρνερ του Βαλμπουενά ο Καμαρά σημείωσε ένα εκπληκτικό γκολ με απευθείας σουτ έξω από την περιοχή!

Ήρθε και το ματς με τον Παναιτωλικό στο Αγρίνιο, εκεί όπου μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο στο 46’. Σε 19 λεπτά συμμετοχής μπόρεσε να βγάλει την ασίστ για το νικηφόρο γκολ. Και τι ασίστ, «μαγική»! Τη στιγμή που έπεφτε έχοντας χάσει την ισορροπία του, έκανε την κάθετη μπαλιά στον σκόρερ Ελ Αραμπί!

Στον πρώτο γύρο δεν είχε τίποτα στη στατιστική ο Βαλμπουενά και στο δεύτερο γύρο μέσα σε τρία ματς έχει τρεις ασίστ και ένα γκολ…

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Βαλμπουενά: «Θέλω να μείνω και του χρόνου στον Ολυμπιακό»

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός: Τα… σπάει ο Βαλμπουενά στο β’ γύρο (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.