ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός – Τότεναμ 2-2: «Κάηκε» και η Τότεναμ στο «ηφαίστειό» του!

Ολυμπιακός – Τότεναμ 2-2: Το είχε πει ο Πέδρο Μαρτίνς, ότι ο Ολυμπιακός μέσα στο Καραϊσκάκη έχει κάτι να… πει στη φιναλίστ του Champions League! Και το έκανε!  «Πάτησε» την Τότεναμ στο «καμίνι» που λέγεται «Γ. Καραϊσκάκης»! Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τον βαθμό της ισοπαλία με σκορ 2-2, σε ένα ματς το οποίο έτσι όπως εξελίχθηκε...

Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τον βαθμό της ισοπαλία με σκορ 2-2, σε ένα ματς το οποίο έτσι όπως εξελίχθηκε όλα τα αποτελέσματα ήταν πιθανά. Έμεινε πίσω στο σκορ ο Ολυμπιακός με 0-2, αλλά δεν έχασε το μυαλό του, αντέδρασε και έφτασε στο τελικό 2-2.

Από την πλευρά του ο προπονητής της ομάδας του Πειραιά, Πέδρο Μαρτίνς, δεν άλλαξε τακτική. Τι και αν είχε απέναντί του τη φιναλίστ του Champions League, Τότεναμ, έβαλε την ενδεκάδα που τον έφτασε στους ομίλους.

Σα στο τέρμα, δεξιά Ομάρ, αριστερά Τσιμίκα, Σεμέδο, Μεριά στα στόπερ. Μπουχαλάκη, Γκιλιέρμε στα χαφ και Βαλμπουενά μπροστά τους. Μασούρας, Ποντένσε ήταν στα εξτρέμ και προωθημένος ο Γκερέρο.

Ολυμπιακός – Τότεναμ: Το ποδόσφαιρο δεν είναι πάντα δίκαιο…

Δεν είναι πάντα δίκαιο το ποδόσφαιρο και αυτό φάνηκε στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης του Ολυμπιακού με την Τότεναμ. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα, τις ευκαιρίες, αλλά έμειναν πίσω στο σκορ με 0-2!

Από την αρχή οι Πειραιώτες έδειξαν τις διαθέσεις τους απέναντι στη φιναλίστ του Champions League.

Μόλις στο 6′ ήρθε η πρώτη καλή στιγμή. Όταν ο Ποντένσε μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, αλλά ο Γιορίς μπλόκαρε σταθερά.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Ολυμπιακός – Τότεναμ: «Μας καλεί το καθήκον»! (vid+pics)

Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 19′ ήρθε η καλύτερη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό!

Σέντρα του Τσιμίκα από τα αριστερά, έστρωσε ο Ποντένσε με το στήθος για τον Γκερέρο ο οποίος έκανε το σουτ από τα δεξιά στην κίνηση. Με την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι του Γιορίς! Και στην επαναφορά στο νέο σουτ του Γκιλιέρμε στην κίνηση, έσκασε η μπάλα στο χορτάρι και έφυγε άουτ!

Η συνέχεια όμως δεν ήταν αυτή που ήθελε ο Ολυμπιακός. Οι Πειραιώτες πίεζαν, είχαν τις ευκαιρίες αλλά στο 25′ ο Κέιν κέρδισε το πέναλτι από τον Μεριά. Το εκτέλεσε ο ίδιος και έκανε έτσι το 0-1 στο ματς.

Δυστυχώς για τους «ερυθρόλευκους» το 0-2 δεν άργησε να έρθει. Στο 30′ ο Μόουρα βρήκε τον χώρο έξω από την περιοχή, έκανε το σουτ και «έγραψε» το 0-2!

Σωστή αντίδραση

Παρά το γεγονός ότι ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω στο σκορ με 0-2, αντέδρασε σωστά. Δεν αγχώθηκε, δεν έχασε τη συγκέντρωσή του και το σημαντικότερο δεν χάλασε το παιχνίδι του. Συνέχισε να είναι το ίδιο πιεστικός, συγκεντρωμένος στην άμυνα και με σωστή ανάπτυξη.

Ο Ολυμπιακός ήθελε ένα γκολ πριν το ημίχρονο, έτσι ώστε στο δεύτερο μέρος να παίξει τα… ρέστα του! Και το κατάφερε!

Στο 44′ οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν σε 1-2 και μάλιστα με τρομερό τρόπο.

Ο Ποντένσε έτρεξε το μισό γήπεδο από τα δεξιά, άλλαξε την μπάλα με τον Βαλμπουενά, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε για το 1-2!

Ολυμπιακός – Τότεναμ: Ισοφάρισε και έγινε… ροντέο!

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν ακριβώς όπως το πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Η Τότεναμ ήταν αυτή η οποία είχε την κατοχή και πίεζε, αλλά ο Ολυμπιακός κόντρα στη ροή του αγώνα μπόρεσε να ισοφαρίσει σε 2-2!

Ό,τι έγινε δηλαδή στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Ολυμπιακός ήταν καλύτερος αλλά η Τότεναμ προηγήθηκε με 0-2…

Συγκεκριμένα, στο 54′ ο Βαλμπουενά ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Βερτόνγκεν και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα του πέναλτι! Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γάλλος και μέσα σε αποθέωση σκόραρε για το 2-2!

Στη συνέχεια ο αγώνας έγινε… ροντέο! Οι Άγγλοι άρχισαν να πιέζουν σε όλο το γήπεδο γιατί ήθελαν τη νίκη. Ο Ολυμπιακός άντεξε και στις αντεπιθέσεις του ήταν επικίνδυνος και ανησύχησε τους Άγγλους αρκετές φορές.

Όσο όμως περνούσε η ώρα η κούραση έκανε την εμφάνισή της και εκεί ήταν το γήπεδο που κράτησε τον Ολυμπιακό όρθιο! Ο κόσμος δεν σταμάτησε λεπτό να στηρίζει την ομάδα και έτσι κράτησε το 2-2.

Μάλιστα θα μπορούσε να είχε σημειώσει και γκολ στα τελευταία του αγώνα, καθώς ο Ολυμπιακός στις καθυστερήσεις κέρδισε κόρνερ. Το οποίο όμως δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί καθώς οι Άγγλοι έδιωξαν τον κίνδυνο αυτό.

Και πάλι όμως το 2-2 είναι ένα μεγάλο αποτέλεσμα για τον Ολυμπιακό, ιδιαίτερα έτσι όπως πήγε και το ματς.

Να σημειωθεί πως το επόμενο ματς για το Champions League, είναι στις 1 Οκτωβρίου στη Σερβία με τον Ερυθρό Αστέρα.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο Ντανιέλ Ποντένσε! Όχι μόνο για το εκπληκτικό γκολ που έβαλε και μείωσε σε 1-2, αλλά γιατί έκανε τα πάντα στο γήπεδο. Έβγαλε τρομερό πάθος, μάρκαρε, ήταν μία μόνιμη απειλή για την άμυνα των Άγγλων και ίσως ήταν το καλύτερό του ματς με τους «ερυθρόλευκους».

UP: Ο Ματιέ Βαλμπουενά ήταν σκόρερ, ηγέτης, δημιουργός, τα πάντα! Επίσης βοήθησε και αμυντικά και δεν φοβήθηκε να βάλει τα πόδια του στη «φωτιά» κάνοντας και τάκλιν στους Άγγλους. Σκόραρε για το 2-2 με πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο ίδιος.

DOWN: Δεν βοήθησε ο Ντομπελέ την Τότεναμ προς όφελος βέβαια του Ολυμπιακού. Για αυτό και έγινε από νωρίς αλλαγή, καθώς αντικαταστάθηκε στο 62′.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Είχε δύσκολες φάσεις στο ματς αλλά ήταν σε όλες του σωστός. Τόσο στο πέναλτι που πήρε η Τότεναμ, όσο και σε αυτό που έδωσε στον Ολυμπιακό.

ΓΚΟΛ: 44′ Ποντένσε, 54′ Βαλμπουενά με πέναλτι – 26′ Κέιν με πέναλτι, 30′ Μόουρα

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 14′ Γκιλιέρμε

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαούι, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης, Βαλμπουενά (69′ Μπενζιά), Μασούρας (78′ Ραντζέλοβιτς), Ποντένσε, Γκερέρο (89′ Ελ Αραμπί).

Τότεναμ (Μ. Ποτσετίνο): Γιορίς, Αλντερβάιρελντ, Σάντσες, Βερτόνγκεν, Ντέιβις, Γουίνκς, Ντομπελέ (62′ Σισοκό), Έρικσεν, Ντέλε Άλι (73′ Σον), Λούκας Μόουρα (76′ Λαμέλα), Κέιν.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Τότεναμ 2-2: «Κάηκε» και η Τότεναμ στο «ηφαίστειό» του!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.