ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός-Ξάνθη 4-0: Αν τα έκανε αυτά όλη τη χρονιά…

Άνετη νίκη των «ερυθρόλευκων»...

Αποστολή… εξετελέσθη αφού ο Ολυμπιακός αυτό που ήθελε στο τελευταίο του φετινό ματς στο Καραϊσκάκη να προσφέρει θέαμα στον κόσμο του. Οι «ερυθρόλευκοι» το κατάφεραν νικώντας εύκολα την Ξάνθη στο γήπεδο του Φαλήρου με 4-0!

Ο Ολυμπιακός έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο, κάνοντας τον κόσμο να τον χειροκροτήσει τόσο για τα πολλά γκολ, όσο όμως και για τη διάθεση που είχε η ομάδα μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Μία εικόνα των «ερυθρόλευκων» η οποία αποτελεί και ένα δείγμα του τι θέλει να φτιάξει ο Ολυμπιακός για τη νέα αγωνιστική περίοδο…

Από την άλλη βέβαια με το ποδόσφαιρο που έπαιξε η ομάδα του Πειραιά και ήταν και ουσιαστική στις ευκαιρίες που δημιούργησε, δημιουργείται και η απορία τι θα γινόταν αν τα γκολ που τόσο εύκολα βάζει πλέον τα έβαζε και όλη την υπόλοιπη χρονιά!

Διότι ένα σημαντικό στοιχείο το οποίο κόστισε στον Ολυμπιακό και έμεινε μακριά από κάποιον τίτλο τη φετινή σεζόν ήταν το εύκολο γκολ. Η ομάδα πάντα δημιουργούσε ευκαιρίες, αλλά δεν ήταν τόσο ουσιαστική με αποτέλεσμα να χάσει βαθμούς που άξιζε να πάρει.

Όσον αφορά την Ξάνθη, στο ματς αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην αμυντική της λειτουργία, αφού τόσο το κέντρο της όσο και η άμυνά της δεν μπορούσε να αντιδράσει στις επιθετικές εμπνεύσεις των γηπεδούχων.

Πρόσφερε θέαμα!

Από το πρώτο κιόλας λεπτό του αγώνα φάνηκε ότι ο Ολυμπιακός αυτό που ήθελε ήταν να κάνει ένα επιθετικό παιχνίδι και να καταφέρει να σημειώσει ένα γρήγορο γκολ. Με το που έγινε η σέντρα αμέσως η μπάλα πήγε αριστερά για τον Ποντένσε, έτσι ώστε να απειλήσει από τα πρώτα κιόλας δευτερόλεπτα.

Πρόθεση των «ερυθρόλευκων» ήταν να προσφέρουν θέαμα στον κόσμο τους που σχεδόν γέμισε το γήπεδο και το κατάφεραν!

Το γρήγορο γκολ δεν άργησε να έρθει, αφού μόλις στο 10′ ο Ολυμπιακός μπόρεσε να προηγηθεί στο ματς και μάλιστα με ωραίο τρόπο. «Εκτελεστής», φυσικά, ο μόνιμος των τελευταίων αγώνων, ο Γκιλιέρμε Τόρες!

Ο Βραζιλιάνος σκόραρε για τρίτο σερί ματς, με κεφαλιά, όταν στο 10′ ο Φορτούνης «γέμισε» από εκτέλεση κόρνερ και ο Γκιλιέρμε με γυριστή καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0 στο ματς.

Το 2-0 δεν άργησε να έρθει, καθώς έγινε μόλις έξι λεπτά μετά, στο 16′ του αγώνα. Ένα εξίσου ωραίο γκολ από τους «ερυθρόλευκους», συνεργασία του Ντίας με τον Ομάρ, με τον τελευταίο να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά και ο Γκιλιέρμε με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0!

Ο Ολυμπιακός έψαξε το τρίτο γκολ πριν το ημίχρονο, συνεχίζοντας να… σφυροκοπά την άμυνα της Ξάνθης! Το 3-0 ήρθε στο 44′ όταν ο Καμαρά έκανε το σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα σταμάτησε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Ομάρ σε κενή εστία την έστειλε στα δίχτυα!

Είχε και ασίστ το… μενού για τον Γκιλιέρμε!

Ο κορυφαίος του Ολυμπιακού στον αγώνα με την Ξάνθη ήταν ο Γκιλιέρμε, κάτι το οποίο ήταν σίγουρο από το πρώτο ημίχρονο με τα δύο γκολ που σημείωσε! Ο Βραζιλιάνος όμως είχε να δώσει και άλλα στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Συγκεκριμένα στο 57’ο Γκιλιέρμε έβγαλε πολύ ωραία βαθιά μπαλιά για τον Φορτούνη, με τον αρχηγό των «ερυθρόλευκων» να κατεβάζει εξίσου ωραία την μπάλα και με πλασέ από πλάγια δεξιά μέσα στη μεγάλη περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 4-0!

Η ομάδα του Πειραιά δεν σταμάτησε στη συνέχεια, προσπάθησε να σημειώσει και άλλα γκολ, παίζοντας εξίσου ωραίο ποδόσφαιρο, χωρίς όμως να καταφέρνει να σκοράρει σε κάποια από τις ευκαιρίες που δημιούργησε.

Το ματς τελείωσε 4-0 και ο Ολυμπιακός κέρδισε επάξια το χειροκρότημα από τον κόσμο που έμεινε ικανοποιημένος με αυτό που είδε στο Καραϊσκάκη.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Σε τρομερή κατάσταση συνεχίζει να βρίσκεται ο Γκιλιέρμε Τόρες! Ο Βραζιλιάνος μέσος του Ολυμπιακού παρά τα συνεχόμενα ματς που έχει δείχνει ότι είναι σε καλή κατάσταση. Σημείωσε δύο γκολ στο ματς με την Ξάνθη, ενώ έβγαλε και μία ασίστ, σκοράροντας σε τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι των «ερυθρόλευκων»!

UP: Κώστας Φορτούνης και Ομάρ Ελαμπντελαουί μπαίνουν σε αυτή την κατηγορία. Αμφότεροι σημείωσαν από ένα γκολ, ενώ είχαν και μία ασίστ!

DOWN: Όλη αμυντική λειτουργία της Ξάνθης! Κέντρο και άμυνα ήταν σε κακή ημέρα δίνοντας το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να κάνει ό,τι ήθελε στον αγώνα, ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Απαρατήρητος πέρασε ο ρέφερι Κουμπαράκης και αυτό είναι καλό για τον κάθε διαιτητή, διότι σημαίνει πως δεν είχε κανένα πρόβλημα στον αγώνα και καμία δύσκολη φάση. Ο δεύτερος βοηθός όμως αντιμετώπισε προβλήματα στο δεύτερο ημίχρονο, ακυρώνοντας και ένα γκολ στο 81ο λεπτό.

ΓΚΟΛ: 10′ Γκιλιέρμε, 16′ Γκιλιέρμε, 44′ Ελαμπντελαουί, 57′ Φορτούνης

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 80′ Παπαδόπουλος – 26′ Κασάδο

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Τσιμίκας, Ελαμπντελαουί, Μεριά (69′ Παπαδόπουλος), Σισέ, Καμαρά, Γκιλιέρμε, Φορτούνης (73′ Χασάν), Ντίας, Ποντένσε (58′ Μασούρας), Σολδάνο.

Ξάνθη (Μ. Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Ντε Αμορίμ, Κασάδο (46′ Χατζητερζόγλου), Καμαρά, Κοβάσεβιτς, Ντουρεστάμ, Μελιόπουλος, Ροντρίγκες (73′ Φάκης), Σαρπόνγκ (66′ Θυμιάνης), Μπαξεβανίδης, Σίλα.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός-Ξάνθη 4-0: Αν τα έκανε αυτά όλη τη χρονιά…», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.