ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ομόνοια – Ολυμπιακός 0-0: Στους ομίλους του Champions League, χωρίς να ιδρώσει

Κρατώντας το υπέρ του 2-0 από το ματς στο Καραϊσκάκη...

Ομόνοια – Ολυμπιακός 0-0: Διατηρώντας το προβάδισμά του ο Ολυμπιακός από το Καραϊσκάκη, κατάφερε να προκριθεί στους ομίλους του Champions League.

Ομόνοια – Ολυμπιακός 0-0: Οι Πειραιώτες ναι μεν δεν κατάφεραν να σκοράρουν στην Κύπρο, αλλά το 2-0 από το ματς στο Καραϊσκάκη τους έδωσε την πρόκριση.

Αυτός ήταν ο στόχος του Ολυμπιακού στο ξεκίνημα της σεζόν και κατάφερε να τον πετύχει! Μπήκε στους ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης και πλέον συνεχίζει όπως ήθελε.

Σε ένα ματς όμως στο οποίο δεν έβγαλε την εικόνα που ήθελε και μπορούσε. Ο Ολυμπιακός ναι μεν είχε τις ευκαιρίες για το γκολ, αλλά έπεσε πάνω σε έναν πολύ καλό Φαμπιάνο, ο οποίος και κράτησε το μηδέν στον αγώνα.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Ολυμπιακός: Ντεμπούτο για την μπλε εμφάνιση (pics)

Ομόνοια – Ολυμπιακός: Ευκαιρίες μεν, στο μηδέν δε…

Όπως ήταν αναμενόμενο η Ομόνοια στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης έτρεξε για να απειλήσει τον Ολυμπιακό. Ήταν πίσω στο σκορ με 2-0 από το πρώτο ματς, οπότε αυτό που ήθελε ήταν ένα γρήγορο γκολ.

Το οποίο βέβαια δεν ήρθε ποτέ, αλλά είχε τις ευκαιρίες της στο ματς. Σίγουρα καλύτερες απ’ αυτές που είχε στο Καραϊσκάκη.

Βέβαια ο Ολυμπιακός ήταν η ομάδα που είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς. Μόλις στο 5′ ο Βαλμπουενά έκανε την μπαλιά στα δεξιά για τον Ελ Αραμπί. Ο Μαροκινός πλάσαρε από πλάγια θέση, αλλά ο Φαμπιάνο έδιωξε με τις γροθιές.

Ένα λεπτό μετά ο Ελ Αραμπί διαμαρτυρήθηκε για πέναλτι, σε τράβηγμα του Χουμποτσάν στην περιοχή.

Στο 11′ ήταν η στιγμή των γηπεδούχων να απειλήσουν, όταν ο Λούφτνερ πήρε την κεφαλιά από κοντά μετά από κόρνερ και την μπάλα να καταλήγει άουτ!

Επίσης για πέναλτι διαμαρτυρήθηκε και η Ομόνοια στο 14′. Όταν Μπα έκοψε τον Μποτεάκ μέσα στην περιοχή, με τον παίκτη του Ολυμπιακού όμως να βρίσκει πρώτα μπάλα.

Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 19′, οι φιλοξενούμενοι είχαν άλλη μία καλή στιγμή. Λάθος του Λανγκ, με τον Καμαρά να κλέβει και να δίνει στον Ραντζέλοβιτς. Ο Σέρβος μπήκε στην περιοχή αλλά το πλασέ που έκανε από κοντινή απόσταση, πέρασε άουτ.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε κάπως, με τον Ολυμπιακό να έχει καλή ευκαιρία στο 44′. Μετά από την ατομική ενέργεια του Χολέμπας και το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά ο Φαμπιάνο μπλόκαρε.

Μένοντας έτσι το 0-0 στο ματς…

Ανέβηκε, επιτέθηκε, αλλά είχε Φαμπιάνο

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός φάνηκε πιο επιθετικός στον αγωνιστικό χώρο. Ανέβασε αρκετά την απόδοσή του και απείλησε περισσότερες φορές την εστία των γηπεδούχων.

Βέβαια στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους η Ομόνοια είχε ευκαιρίες με Μποτέκ και Κούσουλο στο 48′ και 51′ αντίστοιχα. Ο Καμαρά σούταρε από μακριά στο 61′, με το Φαμπιάνο όμως να διώχνει.

Ένα λεπτό μετά νέο σουτ του Χολέμπας, με τον Φαμπιάνο και πάλι να διώχνει και στο 66′ ο Ελ Αραμπί δεν μπόρεσε να πλασάρει από κοντά. Με τον Ραντζέλοβιτς όμως να μπαίνει στη φάση, να κάνει το σουτ από κοντινή απόσταση και τον Πορτογάλο τερματοφύλακα και πάλι να διώχνει!

Επίσης στο 77′ ο Βαλμπουενά έκανε απευθείας φάουλ, με τον Φαμπιάνο να διώχνει και στο 79′ ο Καμαρά πλάσαρε άουτ μέσα από την περιοχή. Ο Ολυμπιακός είχε πάρει… φωτιά για να βάλει γκολ, αλλά ο Φαμπιάνο και πάλι απέκρουσε τις προσπάθειες των Ελ Αραμπί, Μασούρα στο 82′ και 87′ αντίστοιχα!

Διατηρώντας έτσι ο Πορτογάλος ανέπαφη την εστία του, όμως ο Ολυμπιακός είχε το πάνω χέρι για την πρόκριση.

Οι Πειραιώτες πήραν το εισιτήριο για τους ομίλους, σε ένα ματς που είχαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ, χωρίς όμως να φτάνουν σε αυτό.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Αναμφίβολα ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου ήταν ο Φαμπιάνο. Ο τερματοφύλακας της Ομόνοιας όπως στο Καραϊσκάκη έτσι και τώρα στην Κύπρο έκανε μεγάλο ματς.

UP: Αρκετά κινητικός στο ματς ήταν ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί. Ο Μαροκινός ποδοσφαιριστής είχε ευκαιρίες για γκολ, ενώ μοίρασε και αρκετά την μπάλα για την ασίστ, χωρίς όμως να βγει κάποιο γκολ από τα πόδια του.

DOWN: Ο Ντούρις στο Καραϊσκάκη όταν μπήκε

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Για δύο φάσεις ελέγχεται ο Ισπανός ρέφερι Λαόθ. Το πέναλτι για το οποίο διαμαρτυρήθηκε ο Ολυμπιακός με τον Ελ Αραμπί και τον Χούμποτσαν. Αλλά και για τη φάση που «φώναξε» η Ομόνοια. Στην πρώτη φαίνεται ο αμυντικός της Ομόνοιας να τραβάει τον Ελ Αραμπί, ενώ στη δεύτερη στην επανάληψη της φάσης φαίνεται πως σωστά δόθηκε συνέχεια στο παιχνίδι. Από τη στιγμή που ο Μπα βρίσκει πρώτα μπάλα.

ΓΚΟΛ:

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 67′ Μποτεάκ, 80′ Χουμποτσάν – 46′ Μπα, 56′ Χολέμπας, 85′ Ραφίνια, 89′ Μπουχαλάκης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Ομόνοια (Χ. Μπεργκ): Φαμπιάνο, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέζιακς, Χούμποτσαν, Βίτορ Γκόμεζ, Κουσουλός, Τζιωνής (84′ Σενέ), Μποτεάκ, Παπουλής (70′ Ασάντε), Ντούρις (70′ Κακουλλής).

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Καμαρά, Ραντζέλοβιτς (74′ Μασούρας), Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ομόνοια – Ολυμπιακός 0-0: Στους ομίλους του Champions League, χωρίς να ιδρώσει», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.