ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός 1-1: Την διαφορά έκανε η γκολάρα του Χασάν (vids)

ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός 1-1: Στην… μέση έκοψαν το ματς ΠΑΣ Γιάννινα και Ολυμπιακός και όλα θα κριθούν στον επαναλητικό ημιτελικό στις 27 του μήνα στο Καραϊσκάκη. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Οι Πειραιώτες ισοφάρισαν με γκολάρα του Χασάν στο 73′. Οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, έχασαν πολλές...

ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός 1-1: Στην… μέση έκοψαν το ματς ΠΑΣ Γιάννινα και Ολυμπιακός και όλα θα κριθούν στον επαναλητικό ημιτελικό στις 27 του μήνα στο Καραϊσκάκη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Οι Πειραιώτες ισοφάρισαν με γκολάρα του Χασάν στο 73′.

Οι δύο ομάδες πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, έχασαν πολλές ευκαιρίες, με τους τερματοφύλακες να ήταν εκ των πρωταγωνιστών.

Σύστημα ίδιο, αλλαγές προσώπων

Τακτικά ο Αργύρης Γιαννίκης πήγε στο αγαπημένο του 4-4-2. Πάντως έκανε δύο αλλαγές προσώπων σε σχέση με την ενδεκάδα του αγώνα με τον ΟΦΗ. Οι Μιλιντσεάνου και Εραμούσπε επιλέχθηκαν στο βασικό σχήμα. Από την άλλη πλευρά ο Πέδρο Μαρτίνς, πήγε στο 3-4-3, που συνηθίζει στα τελευταία παιχνίδια. Κι έκανε 5 αλλαγές, σε σχέση με την ενδεκάδα του ντέρμπι πρωταθλήματος με την ΑΕΚ. Μπήκαν στην ενδεκάδα οι Χασάν, Φορτούνης, Λαλά, Ρέαμπτσιουκ, Μπουχαλάκης. Πήραν την θέση των Ανδρούτσου, Χολέμπας, Εμβιλά, Μασούρα, Ελ Αραμπί.

Ο Ολυμπιακός είχε κατοχή μπάλας με το ξεκίνημα του αγώνα και στο 7′ ο Καμαρά σούταρε με την μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο 12′ ο Χασάν βρέθηκε τετ α τετ με τον Λοντίγκιν, αλλά δεν έκανε καλό πλασέ και ο τερματοφύλακας τους ΠΑΣ μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 16′ ήταν η σειρά του ΠΑΣ Γιάννινα να απειλήσει. Ο Μιλντσεάνου βρέθηκε με την μπάλα στα πόδια, λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, ανενόχλητος, αλλά δεν έκανε καλό σουτ, με τον Σα να μπλοκάρει.

Το ματς κυλούσε με τον Ολυμπιακό να έχει κατοχή μπάλας. Και τον ΠΑΣ Γιάννινα να μένει πολύ πίσω από την μπάλα.

Το 1-0 με τον Εραμούσπε

Και καθώς πίεζαν οι «ερυθρόλευκοι», στο 43’ ήρθε μια νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους. Ο Ελευθεριάδης έκανε παράλληλα σέντρα, με τον Μιλντσεάνου να μην προλαβαίνει να κάνει την προβολή.

Για να έρθει το 45’+ 2 όπου ο Κάστρο έκανε το σουτ και η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μπα. Με την βοήθεια του VAR, ο Τρεϊμάνις έδωσε το πέναλτι. Με τον Εραμούσπε να το εκτελεί στο 45’+6 και να ευστοχεί για το 1-0.

Ενοχλήσεις ο Παπασταθόπουλος

Στο δεύτερο ημίχρονο Ολυμπιακός μπήκε με δύο αλλαγές. Ο Χολέμπας πήρε την θέση του Σωκράτη Παπασταθόπουλου. Ο οποίος είχε ενοχλήσεις στον προσαγωγό. Και θα φανεί αν θα μπορέσει να δώσει το παρών στο ντέρμπι της Κυριακής με τον Παναθηναϊκό. Παράλληλα ο Ανδρούτσος μπήκε αντί του Λαλά, που η αλήθεια είναι δεν έδειξε κάτι το ιδιαίτερο.

Η πρώτη καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο έγινε από τον Ολυμπιακό. Ο Μπρούμα βρέθηκε σε καλή θέση με την μπάλα στα πόδια, αλλά δεν έκανε καλό σουτ και μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

Στο 55’ ο Μιλντσεάνου βρέθηκε μόνο σε κόντρα επίθεση, αφού ξεπέρασε το τάκλιν του Σεμέδο, αλλά δεν πλάσαρε σωστά τον Σα. Ο Πορτογάλος έκανε σωτήρια επέμβαση.

Η γκολάρα του Χασάν και οι αλλαγές σχημάτων

Στο 61’ ο Μαρτίνς έριξε στο ματς και τον Μασούρα. Πήρε την θέση του Ρέαμπτσιουκ. Και το σχήμα άλλαξε από 3-4-3 σε 4-2-3-1. Με τον Φορτούνη πίσω από τον Χασάν και τους Μασούρα, Μπρούμα στα άκρα της επίθεσης.

Στο 63’ ο Μπρούμα βρέθηκε προ του Λοντίγκιν, αλλά δεν έκανε καλό πλασέ και μπλόκαρε ο τερματοφύλακας του ΠΑΣ.

Στο 65’ μια ωραία δημιουργία για τους γηπεδούχους, που με τρεις πάσες, η μπάλα πήγε στον Μιλντσεάνου, που έκανε την προβολή, αλλά μπλόκαρε σωτήρια ο Σα.

Στο 69’ μπήκαν οι Εμβιλά, Ελ Αραμπί και οι Πειραιώτες άλλαξαν ξανά σχήμα, σε 4-4-2.

Για να έρθει το 73’ και να ισοφαρίσει ο Ολυμπιακός. Ο Φορτούνης έκανε σέντρα από τα δεξιά, με τον Χασάν να βάζει τρομερό γκολ με ανάποδο ψαλίδι του Χασάν.

Πίεσε κι άλλο ο Ολυμπιακός με τον Ελ Αραμπί, στο 78’, να βγαίνει τετ α τετ με τον Λοντίγκιν, αλλά δεν έκανε καλό πλασέ και απέκρουσε ο πορτιέρε των γηπεδούχων.

Στο 82’ ο Καρτάλης έκανε διαγώνιο σουτ με την μπάλα να βρίσκει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός: Η καρτέλα του αγώνα

Γκολ: 45’+6 πεν. Εραμούσπε – 73′ Χασάν

Κίτρινες: 12′ Παντελάκης, 14′ Εραμούσπε, 44′ Κάστρο, 48′ Πίρσμαν – 21′ Ρέαμπτσιουκ, 50 Μπα

Κόκκινες: –

MVP

Έντουϊν Κάστρο

Ο Κολομβιανός χαφ έκανε τρομερή εμφάνιση. Περιόρισε τον Μαντί Καμαρά στο κέντρο με αποτέλεσμα να γίνει αλλαγή. Παράλληλα με δικό του σουτ ήρθε το πέναλτι που κερδισε ο ΠΑΣ Γιάννινα για να βάλει το γκολ. Γενικά έκλεισε πολλές τρύπες στο κέντρο και βοήθησε για να μείνουν οι γηπεδούχοι στο κόλπο της πρόκρισης.

UP

Αχμέντ Χασάν

Ο Αιγύπτιος επιθετικός θα μπορούσε να ήταν και ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης. Έχασε ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά έβαλε ένα τρομερό γκολ. Ηταν με ανάποδο ψαλίδι στο 73′ και να αποθεωθεί.

DOWN

Κένι Λαλά

Δεν πήρε την ευκαιρία που του δόθηκε ο Γάλλος άσος. Δεν έδωσε αυτό το παραπάνω στην δεξιά πλευρά της άμυνας και γενικά μέχρι στιγμής δεν έχει ικανοποιήσει. Με αποτέλεσμα να γίνει αλλαγή στο ημίχρονο από τον Πέδρο Μαρτίνς.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ:

Αντρίς Τρεϊμάνις (Λετονία)

Στο 45’+2 έγινε η φάση του αγώνα. Με την βοήθεια του VAR, ο Τρεϊμάνις έδωσε πέναλτι σε χέρι του Μπα. Τα πλάνα δεν ήταν ξεκάθαρα, αφού φέρεται να βρίσκει πρώτα στο στήθος του και μετά στο χέρι του.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Παντελάκης, Εραμούσπε, Πέερσμαν, Ντομίνγκεθ, Κάστρο, Καρτάλης, Ελευθεριάδης (81’ Πανουργιάς), Παμλίδης (87′ Μπρένερ), Μιλιντσεάνου (81’ Κάργας).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Μπα, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος (46’ Χολέμπας), Λαλά (46’ Ανδρούτσος), Ρέαμπτσιουκ (61’ Μασούρας), Μπουχαλάκης, Καμάρα (69’ Εμβιλά), Μπρούμα (69’ Ελ Αραμπί), Φορτούνης, Χασάν.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΣ Γιάννινα-Ολυμπιακός 1-1: Την διαφορά έκανε η γκολάρα του Χασάν (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Αλέξανδρος Χρηστάκος

Με μια μπάλα στο χέρι από μικρός. Κάποια στιγμή ξεκίνησε ερασιτεχνική καριέρα ποδοσφαιριστή στα χωμάτινα γήπεδα! Παράλληλα του άρεσε και να γράφει, γι' αυτά που ζούσε εντός των γραμμών. Γι' αυτό και σπούδασε δημοσιογραφία. Έκανε τα πρώτα βήματα στον Πρωταθλητή (1997-2011). Δούλεψε σε αθλητικά σάιτ Ολυμπιακών αποχρώσεων. Εν συνεχεία πέρασε από τη SportDay (2015-2017) και τώρα στο Sportime (από το 2017). Πλέον η μπάλα έφυγε για τα καλά από τα πόδια και είναι... στο γραπτό!