ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός 1-1: Τον σταμάτησε στους «Ζωσιμάδες»! (vid)

Μεγάλο βαθμό πήρε ο ΠΑΣ απέναντι στους «ερυθρόλευκους»...

ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός 1-1: Μπορεί να είναι νεοφώτιστος ο ΠΑΣ Γιάννινα, αλλά έδειξε ξανά ότι δεν θα αποτελέσει για κανέναν εύκολη λεία.

ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός 1-1: Ο ΠΑΣ μετά το 2-2 μέσα στην έδρα του Άρη, κατάφερε να «κόψει» βαθμούς και από τον Ολυμπιακό, με το ισόπαλο 1-1 στους «Ζωσιμάδες».

Η ομάδα του Πειραιά δεν ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο και αυτό της κόστισε. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν από νωρίς το σκορ και μπόρεσαν να πάρουν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Παρά την πίεση που άσκησε ο Ολυμπιακός στον ΠΑΣ στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης.

Από την πλευρά τους βέβαια οι «ερυθρόλευκοι» να τονίσουμε πως διαμαρτύρονται έντονα για τη φάση του 90+1′. Όταν ο Χασάν σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ στην αρχή της φάσης…

Ο ΠΑΣ τις εντυπώσεις

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης στους «Ζωσιμάδες», ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν αυτός που έκλεψε τις εντυπώσεις στο ματς. Οι γηπεδούχοι ήταν καλά στημένοι μέσα στο γήπεδο και έκαναν μια χαρά τη δουλειά τους.

Τους… έκατσε και η φάση μόλις στο 5′, όποτε και άνοιξαν το σκορ στον αγώνα.

Στο 5′ της αναμέτρησης ο Σιόντης άλλαξε την μπάλα με τον Παμλίδη μέσα στην περιοχή, με τον επιθετικό του ΠΑΣ να κάνει το γυριστό πλασέ και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Τζολάκη για το 1-0!

Από εκεί και πέρα ο ΠΑΣ Γιάννινα έδειχνε να είναι αρκετά επικίνδυνος στις αντεπιθέσεις του. Την ίδια στιγμή που ο Ολυμπιακός έψαχνε τον τρόπο να απειλήσει και να δημιουργήσει προβλήματα στην άμυνα του ΠΑΣ.

Η αλήθεια είναι πως ο Ολυμπιακός δεν είχε κάποια μεγάλη στιγμή στο πρώτο ημίχρονο. Πέρα απ’ αυτή του 36′. Όταν ο Βαλμπουενά «γέμισε» με σέντρα, ο Σεμέδο πήρε την κεφαλιά και παρά το γεγονός ότι ήταν σε κοντινή απόσταση, έστειλε την μπάλα αρκετά ψηλά, άουτ.

Έτσι έμεινε το 1-0 υπέρ του ΠΑΣ Γιάννινα στο πρώτο ημίχρονο.

ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός 1-1: Μπήκε ο Φορτούνης και… τσίτωσε

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Πέδρο Μαρτίνς έβαλε στο ματς τον Φορτούνη αντί του Εμβιλά. Ο Έλληνας μέσος αμέσως κατάφερε να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του Πειραιά. Μόλις στο 51′ έγινε το 1-1 από τους «ερυθρόλευκους».

Ο Ραφίνια γύρισε την μπάλα από τα δεξιά στον Φορτούνη μέσα στην περιοχή, ο οποίος έκανε τη σέντρα για το κεφάλι του Ελ Αραμπί με τον Μαροκινό να πιάνει την κεφαλιά και να ισοφαρίζει σε 1-1!

Ο Ολυμπιακός πίεσε αρκετά τον ΠΑΣ στη συνέχεια και έψαξε το δεύτερο γκολ.

Απείλησε αρκετά με σουτ των Καμαρά, Μπουχαλάκη, αλλά ο Χουτεσιώτης όποτε χρειάστηκε είχε σωστές τοποθετήσεις στο τέρμα του. Κρατώντας έτσι το 1-1 στο ματς.

Στο 71′ ο ΠΑΣ είχε καλή ευκαιρία. Ατομική ενέργεια του Κρίζμαν ο Τζολάκης κατάφερε να βρει την μπάλα η οποία στη συνέχεια σταμάτησε στο δοκάρι! Λίγα λεπτά μετά, στο 83′, ο Παντελάκης έκανε το λάθος μέσα στην περιοχή. Ο Χασάν έκλεψε την μπάλα αλλά το πλασέ που έκανε από κοντά, κατέληξε αρκετά άουτ!

Αυτά μέχρι που μπήκαν οι καθυστερήσεις.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ολυμπιακός σκόραρε. Σέντρα του Φορτούνη, πλασέ του Ελ Αραμπί με την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι. Στην επαναφορά ο Χασάν με το κεφάλι σκόραρε, αλλά η φάση ελέγχθηκε στο VAR. Ο διαιτητής Καραντώνης επίσης είδε τη φάση και αποφάσισε να μη μετρήσει το γκολ, υποστηρίζοντας πως ο Ελ Αραμπί είναι σε θέση οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης!

Έτσι έμεινε το 1-1, με τον Ολυμπιακό να αφήνει δύο βαθμούς στα Γιάννενα.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο πρώην τερματοφύλακας του Ολυμπιακού, Χουτεσιώτης, όποτε τον χρειάστηκε η ομάδα του ήταν εκεί. Δέχτηκε ένα γκολ μετά από κακή αμυντική λειτουργία, αλλά από εκεί και πέρα ήταν σταθερός στο παιχνίδι του. Έκανε και την απόκρουση στο 77′ σε σουτ του Καμαρά.

UP: Όταν μπήκε στο ματς ο Φορτούνης κατάφερε να αλλάξει την εικόνα του Ολυμπιακού. Είχε καλή εμφάνιση, αλλά δεν κατάφερε η ομάδα του να πάρει τη νίκη.

DOWN: Ο Χασάν ήταν ο μοιραίος του αγώνα για τους «ερυθρόλευκους». Έχασε τη μεγάλη ευκαιρία στο 83′ από κοντινή απόσταση και έτσι ο Ολυμπιακός έμεινε στο 1-1.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: «Φωνάζει»ο Ολυμπιακός για τη φάση του γκολ που ακυρώθηκε, του Χασάν στο 90+1′. Ο διαιτητής Καραντώνης είδε τη φάση και ο ίδιος στο VAR και αποφάσισε να ακυρώσει το γκολ.

ΓΚΟΛ: 5′ Παμλίδης – 51′ Ελ Αραμπί

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 42′ Ροντρίγκο – 22′ Καμαρά, 88′ Μπα

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΠΑΣ Γιάννινα (Αργ. Γιαννίκης): Χουτεσιώτης, Παντελάκης, Ροντρίγκο, Σάλιακας, Πίρσμαν, Σιόντης (86′ Λιάσος), Καρτάλης, Κάστρο, Νάουμετς (57′ Λεό), Παμλίδης (86′ Λώλης), Κριζμάν.

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Τζολάκης, Ραφίνια, Σεμέδο, Μπα, Χολέμπας, Εμβιλά (46′ Φορτούνης), Μπουχαλάκης, Καμαρά, Ραντζέλοβιτς (69′ Χασάν), Βαλμπουενά, Ελ Αραμπί.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός 1-1: Τον σταμάτησε στους «Ζωσιμάδες»! (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.