ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Πλζεν-Ολυμπιακός 0-0: Πήρε αποτέλεσμα, την έχει στο Καραϊσκάκη

Μπορεί ο Ολυμπιακός να μην εντυπωσίασε, αλλά πήρε αυτό που ήθελε...

Πλζεν-Ολυμπιακός: Δεν μπόρεσε ο Ολυμπιακός να εντυπωσιάσει και να βγάλει το πρόσωπο που θα ήθελε στην Τσεχία, στο πρώτο του επίσημο ματς. Παρόλα αυτά όμως πήρε αυτό που ήθελε και έψαχνε από τον αγώνα.

Ένα θετικό αποτέλεσμα και μάλιστα με «καθαρό» σκορ. Ο Ολυμπιακός δεν δέχτηκε γκολ, ούτε έβαλε, και έτσι έφυγε από την Τσεχία με το 0-0. Ένα αποτέλεσμα το οποίο δίνει στους «ερυθρόλευκους» πολλές ελπίδες πρόκρισης.

Οι Πειραιώτες έδωσαν το πρώτο τους επίσημο ματς για τη σεζόν 2019-20, στο πλαίσιο του Β’ Προκριματικού γύρου του Champions League. Ματς στο οποίο ναι μεν δεν έβγαλαν ένα καλό, επιθετικά, πρόσωπο, αλλά είχαν το θετικό αποτέλεσμα.

Και παράλληλα φάνηκε ότι την Πλζεν ο Ολυμπιακός μέσα στο Καραϊσκάκη μπορεί να την αποκλείσει. Δεν είναι ομάδα που μπορεί να φοβίσει τους Πειραιώτες, αλλά από την άλλη θέλει και προσοχή. Είναι ομάδα που μπορεί να κάνει τη ζημιά.

Αλλά αν οι παίκτες των «ερυθρόλευκων» εμφανιστούν όπως πρέπει, στο Καραϊσκάκη την έχουν την πρόκριση!

Πλζεν-Ολυμπιακός: Κακή «σύνδεση» στην ομάδα

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα στην Τσεχία, όπως αναμενόταν, ήταν αναγνωριστικά. Τόσο ο Ολυμπιακός όσο όμως και η Πλζεν περίμεναν ο ένας τον άλλον. Κάτι το οποίο φάνηκε και από το γεγονός ότι δεν υπήρξε κάποια φάση σε καμία πλευρά.

Οι γηπεδούχοι ήταν κάπως πιο πιεστικοί, που ήταν και λογικό από τη στιγμή που έπαιζαν στην έδρα τους. Χωρίς όμως να απειλήσουν τον Σα.

Όσο περνούσε η ώρα ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που άρχισε να ανεβάζει ρυθμό και να γίνεται πιο απειλητικός. Από το πρώτο δεκάλεπτο και μετά οι Πειραιώτες πίεσαν τον αντίπαλό τους και προσπάθησαν να απειλήσουν και την αντίπαλη εστία. Και αν ο Γκερέρο ήταν λίγο πιο γρήγορος στις αντιδράσεις μέσα στην περιοχή, ίσως και να είχε κάνει τον αντίπαλο τερματοφύλακα να ανησυχήσει.

Αυτό όμως κράτησε για ένα δεκάλεπτο. Από εκεί και πέρα η Πλζεν ήταν αυτή που πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Ο Ολυμπιακός έχασε την καλή «σύνδεση» που είχε ανάμεσα στις γραμμές τους, άμυνα-κέντρο-επίθεση. Και αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι Τσέχοι να απειλήσουν τον Σα και να έχουν και τις μεγάλες ευκαιρίες.

Στο 38′ ήταν η πρώτη μεγάλη στιγμή του αγώνα. Κάθετη μπαλιά του Κόπιτς για τον Σερμάκ, ο οποίος μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή του Ολυμπιακού. Πλάσαρε και ο Σα έκοψε την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα!

Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 44′ ήρθε και η δεύτερη μεγάλη στιγμή των Τσέχων! Κόρνερ της Πλζεν, πρώτη κεφαλιά μέσα στην περιοχή από τους Τσέχους. Και στη συνέχεια ο Γκιλιέρμε στην προσπάθειά του να διώξει η μπάλα πήγε προς την εστία. Παίκτης της Πλζεν μπήκε στη φάση χωρίς όμως να προλάβει όπως θα ήθελε, με την μπάλα όμως να σταματά στο δοκάρι!

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου…

Δοκίμασε με τρία χαφ και του βγήκε

Νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο ο Πέδρο Μαρτίνς έκανε τη δεύτερή του αλλαγή. Συγκεκριμένα ο Πορτογάλος έβγαλε από το παιχνίδι τον Βαλμπουενά και έβαλε τον Καμαρά. Δοκιμάζοντας έτσι να παίξει με τρία χαφ στην ενδεκάδα του.

Ένα σχήμα το οποίο του βγήκε του Μαρτίνς, αφού κατάφερε να ισορροπήσει το ματς. Ο Ολυμπιακός έγινε πιο «σφιχτός» στο κέντρο του και μπόρεσε να κρατήσει λίγο την μπάλα.

Παρόλα αυτά όμως και πάλι η Πλζεν είχε την κατοχή της μπάλας και πίεζε τους Πειραιώτες. Χωρίς όμως, από την άλλη, να είχε τις μεγάλες ευκαιρίες που είχε και στο πρώτο ημίχρονο. Οι Τσέχοι ναι μεν πίεσαν και είχαν την κατοχή, αλλά δεν απειλήθηκε τόσο ο Σα στο δεύτερο μέρος.

Από την άλλη όμως όσον αφορά το επιθετικό κομμάτι, ο Ολυμπιακός δεν ήταν αυτός που έπρεπε ούτε στο δεύτερο ημίχρονο.

Δεν κατάφερε η ομάδα του Πειραιά να απειλήσει και να κάνει τόσο αισθητή την παρουσία του στον αγωνιστικό χώρο. Με συνέπεια να μείνει το 0-0 στο Πλζεν-Ολυμπιακός. Ένα όμως αποτέλεσμα το οποίο δίνει στον Ολυμπιακό μεγάλες ελπίδες πρόκρισης για την επόμενη φάση.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο Ζοσέ Σα όποτε χρειάστηκε ήταν εκεί για τον Ολυμπιακό. Ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο είχε περισσότερη δουλειά και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Και στο δεύτερο μέρος όμως όποτε οι Τσέχοι ήταν απέναντί του, είχε σωστές αντιδράσεις. Έτσι κράτησε και το 0-0 στον αγώνα.

UP: Δύο παίκτες σε αυτήν την κατηγορία. Μπουχαλάκης και Τσιμίκας. Ο πρώτος είχε πολλά τρεξίματα στο παιχνίδι και προσπάθησε να βοηθήσει και στην επίθεση. Από την άλλη ο Τσιμίκας ανέλαβε τον Καγιάμπα. Ένας από τους πιο επικίνδυνους παίκτες της Πλζεν και παρόλα αυτά τον περιόρισε αρκετά.

DOWN: Η ατυχία του Ολυμπιακού. Σε ένα ακόμη ματς Πλζεν-Ολυμπιακός, μετά από προηγούμενα φιλικά, είχε ξανά τραυματισμό! Στο πρώτο του επίσημο παιχνίδι ο Ολυμπιακός έχασε μόλις στο πρώτο 20λεπτο τον αρχηγό του Αβραάμ Παπαδόπουλο, ο οποίος τραυματίστηκε και έγινε αλλαγή.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Ιταλός Μάρκο Γκουΐντα άφησε το σκληρό παιχνίδι. Θα μπορούσε και έπρεπε να είχε δείξει περισσότερες κίτρινες κάρτες στους παίκτες της Πλζεν.