ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Τότεναμ – Ολυμπιακός 4-2: Ένα ημίχρονο δεν ήταν αρκετό…

Ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα με 4-2 μετά από ένα ονειρικό πρώτο ημίχρονο στο οποίο προηγήθηκε με 0-2...

Τότεναμ – Ολυμπιακός 4-2: Έχασε μία τεράστια ευκαιρία ο Ολυμπιακός να γράψει ιστορία μέσα στην Αγγλία και το γήπεδο της Τότεναμ. Οι Πειραιώτες αντιμετώπισαν την Τότεναμ στο Λονδίνο για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Ματς στο οποίο κατάφεραν να προηγηθούν με 0-2, αλλά το τελικό αποτέλεσμα δε δικαίωσε την προσπάθειά τους. Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στο Λονδίνο με 4-2. Σε έναν αγώνα που κυνήγησε το καλύτερο, το πίστεψε, το έκανε, αλλά το άφησε από τα… χέρια του.

Σε αυτό βέβαια μέτρησε αρκετά η γρήγορη αλλαγή που έκανε ο Ζοσέ Μουρίνιο. Ο Πορτογάλος, στο πρώτο του ματς στην έδρα της Τότεναμ, έβαλε μόλις στο 29′ τον Έρικσεν. Ο Δανός μεσοεπιθετικός μπήκε και ανακάτεψε αρκετά την άμυνα του Ολυμπιακού.

Και ήταν ο βασικός λόγος που ήρθε η ανατροπή…

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ – Αποθέωση Μουρίνιο στο ball boy για το… 2-2! (vids)

Τότεναμ – Ολυμπιακός: Ονειρικό ξεκίνημα!

Ούτε ο πιο αισιόδοξος οπαδός του Ολυμπιακού δεν θα περίμενε ένα τέτοιο ξεκίνημα του Ολυμπιακού μέσα στην Αγγλία. Οι Πειραιώτες μπήκαν στο ματς πολύ δυνατά και έδειξαν από τα πρώτα κιόλας λεπτά ότι πατάνε καλά στον αγωνιστικό χώρο.

Μόλις στο 4′ ο Ολυμπιακός κατάφερε να προηγηθεί στο παιχνίδι.

Όταν ο Ελ Αραμπί έγινε κάτοχος της μπάλας από τη δεξιά πλευρά, μετά από κλέψιμο των Πειραιωτών, «έκοψε» προς τον άξονα και με μακρινό σουτ με το αριστερό έκανε το 0-1!

Συνέχισε ο Ολυμπιακός στον ίδιο ρυθμό. Δεν «έκοψε» και έψαξε ένα δεύτερο γκολ το οποίο δεν άργησε και να έρθει!

Στο 19ο λεπτό ήρθε και το 0-2.

Συνεχίζοντας έτσι με τον καλύτερο τρόπο το ματς η ομάδα του Πειραιά. Κόρνερ από τον Μασούρα, γύρισμα με… τακουνάκι από τον Γκιλιέρμε, με τον Σεμέδο να βγαίνει μπροστά σε κενή εστία και με πλασέ να κάνει το 0-2.

Τσάμπα γκολ και 1-2…

Ο Ολυμπιακός έδειχνε ότι θα κρατούσε το υπέρ του 0-2 στον αγώνα. Αλλά τελικά δεν τα κατάφερε.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου η Τότεναμ κατάφερε να βρει τον τρόπο να μειώσει στο σκορ σε 1-2.

Αδράνεια της άμυνας των Πειραιωτών με τον Μεριά να κάνει το… τσαφ και η μπάλα να φτάνει στον Ντέλε Άλι. Ο οποίος πλάσαρε για να «γράψει» το 1-2 με το σφύριγμα της ληξης του πρώτου μέρους.

Ένα γκολ το οποίο ανέβασε αρκετά την ψυχολογία των Άγγλων.

Κατάρρευση στο δεύτερο…

Στο δεύτερο ημίχρονο από τη στιγμή που η Τότεναμ είχε μειώσει στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ήταν αρκετά πιεστικό για τον Ολυμπιακό. Οι Άγγλοι μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο με ξεκάθαρο στόχο να πιέσουν και να «πνίξουν» τους Πειραιώτες.

Το κατάφεραν και μόλις στο 50′ μπόρεσαν να ισοφαρίσουν σε 2-2!

Ο Τσιμίκας διαμαρτυρήθηκε για φάουλ, το οποίο δε δόθηκε, ο Μόουρα έφυγε από τα δεξιά μόνος του, έκανε το γύρισμα και ο Κέιν με πλασέ ισοφάρισε.

Αυτό ήταν, ο Ολυμπιακός παρά το γεγονός ότι ήταν ισόπαλο το ματς, κατέρρευσε.

Προσπάθησαν οι Πειραιώτες να βγουν μπροστά, χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι καλό.

Η Τότεναμ συνέχισε να πιέζει στην ίδια ένταση. Και ο Οριέ ήταν αυτός ο οποίος στο 73′ έμεινε μόνος του στη δεξιά πλευρά της μεγάλης περιοχής και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-2!

Και μόλις τέσσερα λεπτά μετά, στο 77′, ο Κέιν σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ διαμόρφωσε με το κεφάλι το τελικό 4-2.

Έτσι ο Ολυμπιακός γνώρισε την ήττα σε έναν αγώνα που κατάφερε να προηγηθεί με 0-2, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει το υπέρ του σκορ.

Θυμηθείτε ΕΔΩ τη live ενημέρωση του αγώνα, από το sportime.gr.

MVP: Ο Κέιν σημείωσε δύο γκολ στο ματς και παρά το γεγονός ότι ο Έρικσεν ήταν αυτός ο οποίος άλλαξε τη ροή του αγώνα, ο Άγγλος επιθετικός έκλεψε την παράσταση. Σημείωσε δύο γκολ με τα οποία η Τότεναμ ισοφάρισε και πέρασε μπροστά στο σκορ και η παρουσία του ήταν αρκετά καλή.

UP: Ο Γιουσέφ Ελ Αραμπί επέστρεψε στη βασική ενδεκάδα του Ολυμπιακού. Στην πρώτη του ευκαιρία μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με ένα πολύ ωραίο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή. Μπορεί να μην πήρε ο Ολυμπιακός κάποιον βαθμό στο παιχνίδι, αλλά έτρεξε, κέρδισε πολλές μάχες και κατάφερε και να σκοράρει.

DOWN: Έκανε το λάθος στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και η Τότεναμ μπόρεσε να μειώσει σε ένα καθοριστικό σημείο του αγώνα. Ο λόγος για τον Μεριά ο οποίος έκανε… τσαφ και δεν έδιωξε την μπάλα η οποία κατέληξε στον σκόρερ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Ολυμπιακός διαμαρτυρήθηκε για φάουλ στο ξεκίνημα της φάσης της ισοφάρισης της Τότεναμ. Ο Βούλγαρος ρέφερι όμως θέλησε να μη δει τη φάση στο VAR και έδειξε τη σέντρα.

ΓΚΟΛ: 45+1′ Ντέλε Άλι, 50′ Κέιν, 73′ Οριέ, 77′ Κέιν – 6′ Ελ Αραμπί, 19′ Σεμέδο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 62′ Αλντερβάϊρελντ – 39′ Σεμέδο, 71′ Τσιμίκας, 76′ Ποντένσε

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Τότεναμ (Ζ. Μουρίνιο): Γκαζανίγκα, Ρόουζ, Αλντερβάϊρελντ, Σάντσεζ, Σον, Γουίνκς, Κέιν, Ντάιερ (29′ Έρικσεν), Ντέλε Άλι (82′ Εντεμπελέ), Οριέ, Λούκας Μόουρα (61′ Σισοκό).

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Σα, Ελαμπντελαούι, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Μπουχαλάκης (74′ Βαλμπουενά), Καμαρά, Μασούρας, Ποντένσε (78′ Ραντζέλοβιτς), Ελ Αραμπί (85′ Γκερέρο).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τότεναμ – Ολυμπιακός 4-2: Ένα ημίχρονο δεν ήταν αρκετό…», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.