ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Βάλ’ το, ρε Γκερέρο…

Μία χαμένη ευκαιρία, που θα άλλαζε τα δεδομένα στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης, στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης».

Η κομβική χαμένη ευκαιρία του Ολυμπιακού στην έδρα του ΟΦΗ και ο πενιχρός απολογισμός του ενός γκολ σε 15 τελικές προσπάθειες που έχει ο Γκερέρο στη Super League.

Το λάθος στον τερματοφύλακα φαίνεται και γίνεται θέμα συζήτησης για ημέρες. Στους αμυντικούς, επίσης. Άλλωστε, το παράδειγμα με τον Γιάγκος Βούκοβιτς είναι πρόσφατο και στοίχισε τρεις βαθμούς στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ. Λάθη, όμως, κάνουν όλοι οι ποδοσφαιριστές. Και οι έντεκα του βασικού σχήματος.

Πόσο διαφορετικά θα ήταν τα πράγματα, λοιπόν, αν ο Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο έκανε το καθήκον του στο 71ο λεπτό; Μαζί με τις καθυστερήσεις, ο Ολυμπιακός θα είχε 26 λεπτά για να προσπαθήσει να πετύχει το γκολ της νίκης. Η χαμένη ευκαιρία κρίνεται ως ανεπανάληπτη. Ο Γιάννης Φετφατζίδης έχει κάνει τη «μισή» δουλειά από δεξιά. «Άδειασε» τον αριστερό μπακ του ΟΦΗ και έβγαλε μία «συστημένη» σέντρα με το κακό του πόδι, το δεξί, προς το δεύτερο δοκάρι. Ο Γκερέρο, στο ύψος της μικρής περιοχής, είχε «πιάτο» μπροστά του όλη την εστία και έστειλε με το κεφάλι την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων. Ο Ισπανός επιθετικός έπρεπε να τελειώσει τη φάση, αλλά το τελείωμά του δεν ήταν ιδανικό και μπορεί να χαρακτηριστεί ως λανθασμένο, καθώς θα μπορούσε να στείλει την μπάλα σε μία από τις δύο γωνίες. Αγωνίζεται ως σέντερ φορ στη μεγαλύτερη και κορυφαία ομάδα της Ελλάδας. Τέτοιες ευκαιρίες είναι υποχρεωμένος να τις κάνει γκολ. Ήταν μία πάσα «πάρε-βάλε», με την αντίπαλη άμυνα εξουδετερωμένη. Ήταν ένα παιχνίδι με σημασία, σε μία «αφιλόξενη» έδρα, παρά τον εκπληκτικό παλμό που είχαν οι οπαδοί του Ολυμπιακού στην εξέδρα από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Γκερέρο δεν ήρθε με τη φήμη του σκόρερ και αυτό, όσοι ξέραμε τον ποδοσφαιριστή, το γνωρίζαμε. Παρά το δυναμικό ξεκίνημα στα φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας και τους δύο προκριματικούς ευρωπαϊκούς αγώνες με την αδύναμη Λουκέρνη (σ.σ.: 3 γκολ σε 2 ματς), ο Γκερέρο έχει ένα έξοχο γκολ με τη Μίλαν στην Ιταλία, το οποίο δεν επέφερε βαθμούς στην ομάδα, και ένα τέρμα στο Πρωτάθλημα, στην πιο εύκολη νίκη του Ολυμπιακού στη φετινή Super League (σ.σ.: στο εντός έδρας 5-0 επί του ΠΑΣ Γιάννινα). Ο 28χρονος επιθετικός έχει σκοράρει ένα γκολ και έχει δώσει μία ασίστ σε 7 συμμετοχές στη Super League. Αυτό το ένα γκολ σημειώθηκε σε σύνολο 15 τελικών προσπαθειών! Ο απολογισμός είναι μικρός και ο Ολυμπιακός έχει ανάγκη τα γκολ από τους δύο επιθετικούς που έχει στη διάθεσή του, τη δεδομένη χρονική στιγμή, μετά και τον τραυματισμό του Αχμέντ Χασάν.