ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Βασικοί οι Καμαρά και Σισέ (vids)

Με Γουινέα και Σενεγάλη, αντίστοιχα.

Οι Μαντί Καμαρά και Παπ Αμπού Σισέ αγωνίστηκαν σε όλο το ματς με Γουινέα και Σενεγάλη, αντίστοιχα, στο πλαίσιο των προκριματικών του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.

Τη δεύτερη συμμετοχή του με την Εθνική ομάδα της Σενεγάλης πραγματοποίησε ο Παπ Αμπού Σισέ. Για τον 1ο προκριματικό όμιλο, η Σενεγάλη νίκησε δύσκολα το αδύναμο Σουδάν εκτός έδρας με σκορ 1-0. Ο Σιντί Σαρ με κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Κεϊτά Μπαλντέ πέτυχε το νικητήριο γκολ στο 86′ (σ.σ.: ο μέσος της Λοριάν είχε μπει στο ματς ως αλλαγή στο 83ο λεπτό!) και το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έφτασε τους 10 πόντους σε 4 αγώνες, ισοβαθμώντας στην πρώτη θέση του γκρουπ με τη Μαγαδασκάρη. Ο Σισέ έπαιξε ως αριστερός στόπερ, με το νούμερο 4 στην πλάτη, και ήταν ξανά από τους διακριθέντες της Εθνικής του ομάδας. Μάλιστα, στο 21ο λεπτό, ο κεντρικός αμυντικός του Ολυμπιακού έχασε διπλή ευκαιρία για να σκοράρει ύστερα από εκτέλεση κόρνερ.

Για τον 8ο προκριματικό όμιλο του Κόπα Άφρικα 2019, Ρουάντα και Γουινέα ήρθαν ισόπαλες 1-1 (78′ Ταϊσένζ – 32′ Καντέ), με τον Μαντί Καμαρά να αγωνίζεται σε όλο το ματς. Ο 21χρονος κεντρικός μέσος του Ολυμπιακού έφτασε, ήδη, τις τρεις διεθνείς συμμετοχές. Η Γουινέα παραμένει σε τροχιά πρόκρισης στην τελική φάση, καθώς κατέχει την πρώτη θέση του γκρουπ, με 10 βαθμούς σε 4 αγώνες, ενώ ακολουθεί με 7 πόντους η Ακτή Ελεφαντοστού.