ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Υποβιβασμός για Εστορίλ, ελεύθερος ο Κλέμπερ

Ο υποψήφιος μεταγραφικός στόχος του Ολυμπιακού, Κλέμπερ, επέστρεψε στην αγωνιστική δράση στο τελευταίο ματς της σεζόν, αλλά η Εστορίλ υποβιβάστηκε στη δεύτερη κατηγορία.

Η Φεϊρένσε, η ομάδα που υποστηρίζει ο Πέδρο Μαρτίνς στην Πορτογαλία, γιορτάζει και η Εστορίλ, του υποψήφιου μεταγραφικού στόχου του Ολυμπιακού, Κλέμπερ, λυπάται.

Το βράδυ της Κυριακής (13/5), Φεϊρένσε και Εστορίλ ήρθαν ισόπαλες χωρίς τέρματα (0-0) στο «Estádio Marcolino de Castro», στο πλαίσιο της 34ης και τελευταίας αγωνιστικής του πορτογαλικού Πρωταθλήματος. Ένα αποτέλεσμα που κράτησε στην πρώτη κατηγορία τη Φεϊρένσε και έστειλε στη δεύτερη την Εστορίλ, μαζί με την Πάσος Φερέιρα.

Η Εστορίλ ήθελε μόνο τη νίκη και ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο έπαιξε φουλ επίθεση. Αντίθετα, ύστερα από ένα σημείο, η Φεϊρένσε αγωνίστηκε για να διατηρήσει το ισόπαλο 0-0, καθώς την ίδια ώρα η Πάσος Φερέιρα γνώριζε την ήττα στην έδρα της Πορτιμονένσε με 3-1.

Ο Κλέμπερ Λάουμπε Πινέιρο, ο οποίος βρίσκεται στη λίστα του Πέδρο Μαρτίνς για την ενίσχυση της επίθεσης του Ολυμπιακού, μπήκε στο ματς ως αλλαγή, στο 65ο λεπτό, δίχως να καταφέρει να σκοράρει. Ωστόσο, τα πορτογαλικά ΜΜΕ εξήραν, το τελευταίο διήμερο, το πάθος του Βραζιλιάνου επιθετικού, ο οποίος έκανε το παν για να τεθεί στη διάθεση της ομάδας στο τελευταίο και κρίσιμο παιχνίδι της σεζόν.

Ουσιαστικά, η απουσία του Κλέμπερ κόστισε μία κατηγορία στην Εστορίλ, καθώς ο 28χρονος (2/5/1990) κυνηγός από τις 8 Ιανουαρίου αγωνίστηκε απόψε μόλις για δεύτερη φορά με την πορτογαλική ομάδα. Τους τελευταίους τέσσερις μήνες αντιμετώπισε δύο σοβαρά προβλήματα τραυματισμών (υπέστη κήλη δίσκου και τραυματισμό στη βουβωνική χώρα), παίζοντας ενδιάμεσα μία φορά: στις 3 Μαρτίου για 61 λεπτά, στη βαριά εντός έδρας ήττα από την Μπράγκα με 6-0. Τα γκολ του στοίχισαν, καθώς μέχρι να τραυματιστεί την πρώτη φορά είχε σκοράρει 6 γκολ σε 15 αγώνες Πρωταθλήματος (συνολικά μέτρησε 6 γκολ σε 17 ματς στη φετινή πορτογαλική Λίγκα). Άρχισε ως βασικός σε 16 παιχνίδια και μόνο στο αποψινό πέρασε ως αλλαγή, αφού δεν ήταν στο 100% από πλευράς αγωνιστικής ετοιμότητας.

Με το σφύριγμα της λήξης στη Φέιρα, ο Κλέμπερ ξέσπασε σε κλάσματα για τον υποβιβασμό, καθώς ήθελε να αποχωρήσει με διαφορετικό τρόπο από την Εστορίλ. Έτσι και αλλιώς το συμβόλαιό του ολοκληρώνεται στο τέλος Ιουνίου και δεν είχε πρόθεση να το ανανεώσει, καθώς στοχεύει στο βήμα παραπάνω. Μέτρησε δύο αγωνιστικά περάσματα στην πορτογαλική ομάδα και «δέθηκε» μαζί της: τη σεζόν 2014-2015 ως δανεικός από την Πόρτο (12 γκολ και 4 ασίστ σε 37 συνολικά συμμετοχές) και την τελευταία διετία (16 γκολ και 3 ασίστ σε 50 συνολικά αγώνες).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Υποβιβασμός για Εστορίλ, ελεύθερος ο Κλέμπερ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.