ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Άλμπα- Ολυμπιακός 75-69: Πολλά λάθη, κακή επίθεση

Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο φιλικό επί Γερμανικού εδάφους γνώρισε την ήττα από την Άλμπα στο Βερολίνο με 75-69. Οι «ερυθρόλευκοι» που αγωνίστηκαν χωρίς Σπανούλη, Πρίντεζη και Χάρισον (λόγω ξεκούρασης) πλήρωσαν τα πολλά λάθη στην τελευταία περίοδο, όπου δεν μπορούσαν να βάλουν καλάθι τόσο εύκολο η Άλμπα το εκμεταλλεύτηκε. Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός και έδειξε...

Ο Ολυμπιακός δεν ήταν καλός και έδειξε ότι θέλει πολύ δουλειά, λίγες από την πρεμιέρα της Euroleague κόντρα στην Ζαλγκίρις στο ΣΕΦ (1/10).

Ο Ολυμπιακός με τους Χαραλαμπόπουλο, Σλούκα, ΜακΚίσικ, Ζαν Σαρλ και Ελις ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και με όπλο την εξαιρετική του άμυνα και τις καλές συνεργασίες στην επίθεση έτρεξε ένα σερί 14-0 και βρέθηκε να προηγείται με 19-3 στο πρώτο πεντάλεπτο του αγώνα. Η Άλμπα στα πρώτα λεπτά ήταν πολύ άστοχη και έτσι το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τους «ερυθρόλευκους» να έχουν το προβάδισμα (21-7).

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στη δεύτερη περίοδο συνέχισε με τον ίδιο μομέντουμ, ωστόσο  η Γερμανοί άρχισαν να βρίσκουν τα πατήματά τους στην επίθεση. Ο Ολυμπιακός όχι μόνο εύρισκε εύκολα το δρόμο προς το καλάθι, αλλά πρόσφεραν και ωραίο θέαμα οι «ερυθρόλευκοι».

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ να είναι υπέρ 38-24 του Ολυμπιακού.

Στο δεύτερο μισό άλλαξε η εικόνα. Η Άλμπα στην τρίτη περίοδο ξεκίνησε την αντεπίθεσή της και παράλληλα έσφιξε την άμυνά της. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα τον Γιώργο Μπαρτζώκα νωρίς- νωρίς να καλέσει τάιμ άουτ για να ανακόψει τον ρυθμό των Γερμανών.

Η Άλμπα εκμεταλλεύτηκε την επιθετική ανομβρία του Ολυμπιακού και στο τέλος της τρίτης περιόδου κατάφερε να μειώσει τη διαφορά σε μονοψήφια (44-52).

Η αντεπίθεση της ομάδας του Αϊτο Ρενέσες Γκαρσία συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο και μάλιστα η Άλμπα έφερε το παιχνίδι στα ίσα πέντε λεπτά πριν το τέλος (58-58) με τρίποντο του Λο.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν πολλά στην επίθεση και είχαν κολλήσει στο σκοράρισμα. Οι γηπεδούχοι για πρώτη φορά στον αγώνα πήραν το προβάδισμα με το τρίποντο του Τίεμαν.

Στα τελευταία λεπτά η Άλμπα είχε τον πρώτο λόγο στο σκοράρισμα και έβρισκε σκορ έξω από την περιφέρεια και έτσι πήρε τη νίκη με 75-69.

Τα δεκάλεπτα: 7-21, 24-38, 44-52, 75-69

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Λο 10(2), Σίβα 9(1), Γκίφι 10(2), Έρικσον 6(2), Ματισεκ 3(1), Σνάιντερ , Ολιντ 2, Φοντέκιο 4, Τίμαν 10(2), Γκρέιντζερ 9(2), Σίκμα 10(1), Λάμερς 2.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): 6(2), Λαρεντζάκς 2, Κόνιαρης 2, Σλούκας 4 (11 ασ.), Μάρτιν 10 (6 ριμπ., 2 κλ, 1 ασ.), Βεζένκοφ 23(4), Παπανικολάου 5 (1τρ., 4 ριμπ.), Ζαν Σαρλς 10 (4 ριμπ., 1 κόψ.), Τζένκινς, Έλις (6 ριμπ., 2 κοψ.), ΜακΚίσικ 7 (2).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άλμπα- Ολυμπιακός 75-69: Πολλά λάθη, κακή επίθεση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.