ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Άλμπα – Ολυμπιακός 80-99: Καταιγιστικός και πειστικός!

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός, πειστικός και ισοπέδωσε την Άλμπα 99-80 στο Βερολίνο. Σπουδαία εμφάνιση από τον Ρούμπιτ, κανείς δεν υστέρησε

O Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός αλλά και… πειστικός στο Βερολίνο. Έκανε την καλύτερη φετινή του εμφάνιση και διέλυσε 99-80 την Αλμπα. Μετά απ’ αυτή τη νίκη βελτίωσε το ρεκόρ του στην Euroleague σε 4-6. Οι Γερμανοί υποχώρησαν στο 3-7.

Κυρίως όμως οι Πειραιώτες έδειξαν ότι σταδιακά βελτιώνονται. Και θα είχαν αγγίξει το άριστα στην διαβολοβδομάδα αν δεν υπήρχε αυτό το άσχημο τελευταίο 8λεπτο στο Μόναχο. Παρόλ’ αυτά μέσα σε 48 ώρες οι παίκτες του Κεμζούρα συγκεντρώθηκαν, βελτιώθηκαν κι έδειξαν ότι μπορούν να παρουσιάσουν πολύ καλό αγωνιστικό πρόσωπο.

Κορυφαίος ο Ρούμπιτ. Πολύ καλοί Πρίντεζης και Παπανικολάου. Μεγάλη βοήθεια από Κόνιαρη, Ρότσεστι αλλά κανείς δεν υστέρησε.

Πρώτη περίοδος: Άλμπα- Ολυμπιακός 17-30

Ο Ολυμπιακός άρχισε ιδανικά τον αγώνα. Ο Κεμζούρα επέλεξε πεντάδα με τους Κόνιαρη- Σπανούλη- Παπανικολάου- Ρούμπιτ και Μιλουτίνοφ. Ο Ολυμπιακός έριξε βάρος στην άμυνά του ώστε να κόψει τον… τρελό ρυθμό των Γερμανών και πήγε στο «σετ» παιχνίδι. Ο Ογκουστίν Ρούμπιτ ήταν ο παίκτης- κλειδί στο διάστημα αυτό. Οι Πειραιώτες χτύπησαν κοντά στο καλάθι και μόλις στο 5’ πήραν μια καλή διαφορά (8-16) που αργότερα έφτασε στο 11-25.

Μετά από 8 λεπτά αγώνα και με τον Ολυμπιακό να… σαρώνει, έχοντας 7/8 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Και το πιο σημαντικό; Ο Κεμζούρα είχε ήδη χρησιμοποιήσει 10 παίκτες καθώς μόνο ο Κέβιν Πάντερ και ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ δεν είχαν πατήσει παρκέ.

Επίσης πολύ σημαντικό ήταν και το ότι οι γηπεδούχοι είχαν ήδη υποπέσει σε 5 λάθη απέναντι στην πολύ καλή και οργανωμένη άμυνα του Ολυμπιακού.

Ο Τέιλορ Ρότσεστι έδειξε τα οργανωτικά του προσόντα. Με δική του 4η ασίστ (μέσα σε 4’16’’ παρουσίας) ο Γιώργος Πρίντεζης έστειλε το σκορ στο 30-17 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Ο… υπαρχηγός έκανε θαύματα με 9 πόντους (3/3 δίποντα, 1/1 τρίποντο) σε 3’58’’ παρουσίας στον αγώνα!!! Ο Ολυμπιακός είχε 8/10 δίποντα, 4/6 τρίποντα και 6 ασίστ στην πρώτη περίοδο. Είχε απόλυτη ισορροπία σε άμυνα κι επίθεση. Και όλα πήγαιναν πολύ καλά…

Ημίχρονο: Ο Ολυμπιακός στο +17

Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Κυριαρχούσε απόλυτα στο παρκέ καθώς η άμυνά του ήταν αποδοτική ενώ παράλληλα στην επίθεση οι παίκτες του διάβαζαν ιδανικά τις φάσεις. Σ’ αυτό άλλωστε οφείλονται και τα τρομερά ποσοστά ευστοχίας. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ολυμπιακός πέτυχε 55 πόντους στο ημίχρονο με 15/19 δίποντα, 6/12 τρίποντα ενώ είχε 13 ασίστ και μόνο 5 λάθη.

Από τους 55 πόντους, πήρε τους 19 από παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο. Η Αλμπα δεν μπόρεσε να τρέξει στο γήπεδό της και οι Πειραιώτες κυριαρχούσαν.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ενώ απέμεναν 3’27’’ για το τέλος του ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 49-27. Και μάλιστα στο πρώτο ημίχρονο ο Κεμζούρα χρησιμοποίησε και τους 12 παίκτες του ενώ σκόραραν οι εννέα (!). Παράλληλα είχε ενδιαφέρον το γεγονός ότι στα 4’50’’ που έμεινε στο παρκέ ο Κέβιν Πάντερ, έπαιξε σε θέση «1».

Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν ήδη από το πρώτο μέρος τους Πρίντεζη και Παπανικολάου διψήφιους (από 12 πόντους) ενώ στους 9 ήταν ο Ρούμπιτ. Είχαν λύσεις από πολλούς παίκτες… Πολύ βασικό.

Σκορ ημιχρόνου, 55-38 για τον Ολυμπιακό.

Κυρίαρχος και στην 3η περίοδο

Ο ρυθμός του Ολυμπιακού παρέμεινε υψηλός και στην 3η περίοδο. Για να είμαστε ειλικρινείς, οι «ερυθρόλευκοι» ανέβασαν περισσότερες στροφές. Πρωταγωνιστές στο διάστημα αυτό ήταν ο Ογκουστίν Ρούμπιτ και ο Αντώνης Κόνιαρης. Η άμυνα του Ολυμπιακού λειτουργούσε άριστα κι έτσι οι παίκτες έπαιρναν ψυχολογία για την επίθεση.

Με 3’54’’στο χρονόμετρο ώστε να ολοκληρωθεί η 3η περίοδος, ο Ολυμπιακός ήταν μπροστά με 69-43 και κυριαρχούσε απόλυτα στο παρκέ. Κυρίως όμως υπήρχαν αντανακλαστικά καθώς όταν οι Γερμανοί με 2/2 τρίποντα έριξαν τη διαφορά στους 20 μέσα σε 1 λεπτό, ο Κεμζούρα αμέσως πήρε τάιμ άουτ για να κόψει το ρυθμό του αντιπάλου.

Καπου έδω όμως άρχισαν τα πράγματα να αλλάζουν. Η Αλμπα με 4/4 τρίποντα συνολικά (δύο από Γκίφεϊ και δύο από Μέισον) και δύο επιθετικά ριμπάουντ, μέσα σε 2 λεπτά έτρεξε επιμέρους σκορ 14-2. Μείωσε σε 71-57 πριν αντιδράσει ο Ολυμπιακός.

Πρώτα ο Μπόλντγουϊν με δίποντο και στη συνέχεια ο Πρίντεζης με τρίποντο έστειλαν τον Ολυμπιακό στο +19 (σκορ 76-57) πολύ γρήγορα… Κι έτσι «έκοψαν τα πόδια» των γηπεδούχων.

Το 76-57 ήταν και το σκορ στο 30’. Ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα. Η Αλμπα είχε βελτιωθεί πολύ στο περιφερειακό σουτ (είχε 9/20 τρίποντα), αλλά οι Πειραιώτες έδιναν ρεσιτάλ: 20/30 δίποντα, 9/17 τρίποντα, 18 ασίστ και μόλις 7 λάθη.

Τρείς παίκτες με διψήφιο… Και οι τρεις ήταν φόργουορντ μάλιστα: Ρούμπιτ (16), Πρίντεζης (15) και Παπανικολάου (12) είχαν πετύχει τους 43 από τους 76 πόντους του Ολυμπιακού. Που χρειαζόταν ένα καλό δεκάλεπτο για να φτάσει στη νίκη.

Φοβερός και στο… finish

Ο Μακάι Μέισον (ανακάλυψη του Ρενέσες) προσπαθούσε μόνος του να ανατρέψει την κατάσταση. Εφτασε τους 15 πόντους με 3/3 τρίποντα και μείωσε σε 79-65 αλλά οι παίκτες του Ολυμπιακού πάλι είχαν τη λύση. Ο Ρότσεστι απάντησε με τον ίδιο τρόπο και ξανά ο Ολυμπιακός στο +17 (σκορ 82-65).

Απέναντι στην ζώνη των Γερμανών και τον Ρούμπιτ στο «5» ο Ολυμπιακός είχε καλή κυκλοφορία και άψογη λειτουργία.

Ηταν αδύνατο να χάσει ο Ολυμπιακός αυτόν τον αγώνα. Και με συνοπτικές διαδικασίες δεν έφτασε απλώς στη νίκη αλλά άγγιξε και την… κατοστάρα! Ηταν με διαφορά η πιο ολοκληρωμένη, πιο ουσιαστική και πιο πειστική εμφάνιση του φετινού Ολυμπιακού.

ΑΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ (Ρενέσες): Μέισον 15 (3/3 τρίποντα), Γκίφεϊ 8, Έρικσον 16 (4/7 τρίποντα), Μάτισεκ 3, Σνάιντερ 9 (3/5 τρίποντα), Χέρμανσον 6 (7 ασίστ), Νίκιτς, Ογκμπε 2, Γκιεντράιτις 4, ΕνΚόκο 11, Σίκμα 6 (6 ασίστ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα): Πάντερ, Ρότσεστι 5 (6 ασίστ), Μπάλντγουϊν 6, Πολ 12 (4/7 τρίποντα), Κόνιαρης 7 (4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σπανούλης 11 (4 ασίστ), Μιλουτίνοφ 8 (6 ριμπάουντ), Βεζένκοφ 5, Πρίντεζης 15 (4/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα), Παπανικολάου 12 (2/3 δίποντα, 2/2 τρίποντα), Ρούμπιτ 16 (5/10 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Ριντ 2

Δείτε εδώ τα συνολικά στατιστικά της αναμέτρησης

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άλμπα – Ολυμπιακός 80-99: Καταιγιστικός και πειστικός!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College