ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Μπάγερν – Ολυμπιακός 85-82: «Amber Alert» μετά το 32΄ (vids)

Ο Ολυμπιακός έδειχνε ικανός να πάρει τη νίκη μέσα στο Μόναχο, αλλά μετά το 32΄ εξαφανίστηκε και ούτε στο «Amber Alert» δεν μπορούσε να τον βρει κανείς. Ετσι ηττήθηκε με από τη Μπάγερν 85-82. Ο Ολυμπιακός είναι πλέον στο 3-6 και έχασε την ευκαιρία να κάνει το «δυο στα δυο» μετά τη νίκη επί της...

Ο Ολυμπιακός έδειχνε ικανός να πάρει τη νίκη μέσα στο Μόναχο, αλλά μετά το 32΄ εξαφανίστηκε και ούτε στο «Amber Alert» δεν μπορούσε να τον βρει κανείς. Ετσι ηττήθηκε με από τη Μπάγερν 85-82. Ο Ολυμπιακός είναι πλέον στο 3-6 και έχασε την ευκαιρία να κάνει το «δυο στα δυο» μετά τη νίκη επί της Ζαλγκίρις.

Εκεί είχε φανεί ότι η ομάδα παίρνει πια μπροστά. Χθες η ομάδα, όμως, ήταν φουριόζα ως το 32΄, αλλά μετά χάθηκε από το γήπεδο. Λίγο ο αποσυντονισμός, λίγο τα λάθη του Κεμζούρα, ξέχασε τον Σπανούλη στον πάγκο, δεν αντέδρασε στο καμ μπακ των Γερμανών και η ήττα ήρθε.

Ο Ολυμπιακός… κατηφόρισε, αλλά ξύπνησε

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε καλά το ματς, πήγε την μπάλα κοντά στο καλάθι και προηγήθηκε 0-4. Μέχρι το 3΄.39΄΄ έδειχνε ότι παλεύει το ματς (6-6). Εκεί όλα άλλαξαν και οι ερυθρόλευκοι… έχασαν την μπάλα. Εκαναν παιδικά λάθη (5 στο πρώτο 5λεπτο και 7 συνολικά στην πρώτη περίοδο), οι Γερμανοί αποσυντόνισαν τον Σπανούλη, αλλάζοντας ψηλούς παίκτες πάνω του. Εκοψαν τα ερυθρόλευκα πικ ‘εν ρολ. Εκμεταλλεύτηκαν τα «μις ματς», καθώς οι ερυθρόλευκοι…. κολλούσαν στα σκριν. Ετσι έτρεξαν ένα σερί 11-0 και προηγήθηκαν 17-6 στο 6΄.30΄΄.

Ο Κεμζούρα… έστειλε τους Σπανούλη, Κόνιαρη στον πάγκο, έριξε στο παρκέ τους Μπόλντγουιν, Ρότσεστι. Ο Παπανικολάου έδωσε λύσεις στην επίθεση και το ματς άλλαξε. Ο Ολυμπιακός… ξαναμπήκε στο παιχνίδι με ένα επιμέρους σκορ 2-10 (19-16 στο 9΄.38’’).

Το… τετράποντο του Λούτσιτς (τρίποντο και μια βολή από φάουλ) έστειλε την διαφορά στο +7 (23-16 στο 9΄.54΄΄). Τελικά το δεκάλεπτο έληξε 23-17 με 1/2βολ. του Μπόλντγουιν.

Αγρίεψε ο Ολυμπιακός, όλη η Μπάγερν ο Μονρό

Στην 2η περίοδο ο Ολυμπιακός αγρίεψε και αποφάσισε να παίξει άμυνα. Ο Ρότσεστι έδωσε σκορ στην επίθεση. Οι ερυθρόλευκοι βρήκαν σκορ κοντά στο καλάθι. Αρχισαν να βάζουν τα τρίποντα (είχαν 0/3 στο πρώτο δεκάλεπτο και έβαλαν 3/7 στο δεύτερο δεκάλεπτο). Μέσα σε όλα έκαναν μόνο 3 λάθη στο δεκάλεπτο αυτό.

Ο Μονρό δημιούργησε κάποια προβλήματα αρχικά και ήταν όλη η Μπάγερν μόνος του. Σιγά, σιγά όμως, η ερυθρόλευκη άμυνα τον περιόρισε. Ο Ολυμπιακός πλησίασε αρχικά στους 2 πόντους στο 14’.16΄΄ (33-31). Μετά το 17΄ μίλησαν οι «στρατηγοί» της ομάδας.

Ο Σπανούλης (5π.), που γύρισε στο παρκέ και ο Πρίντεζης, που πήρε μπροστά (4π.), έφεραν τον Ολυμπιακό στο +3 (39-42 στο 18΄.50΄΄). Το ημίχρονο έληξε τελικά 43-44.

Καταιγίδα ο Ολυμπιακός, πήρε σβάρνα την Μπάγερν

Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός άστραψε και βρόντηξε. Μπήκε στο παρκέ με το μαχαίρι στα δόντια. Ο Μπόλντγουιν πήρε το όπλο του στην επίθεση. Η ομάδα έπαιξε άμυνα, έτρεξε και πήρε σβάρνα την Μπάγερν. Ετσι ο Ολυμπιακός πήγε στο +11 στο 16΄.30΄΄ (50-61). Το δεκάλεπτο έληξε τελικά 55-63 για τον Ολυμπιακό.

Βραχυκύκλωσε ο Ολυμπιακός, γύρισε το ματς η Μπάγερν

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να πατάει το γκάζι και η Μπάγερν συνέχισε να μένει.. φρεναρισμένη. Στο 31΄ η διαφορά πήγε στο +12 (55-67). Εκεί ο Ολυμπιακός έπαθε ολικό βραχυκύκλωμα σε άμυνα και επίθεση. Οι γηπεδούχοι του έδιναν τα σουτ, οι ερυθρόλευκοι δεν τα έβαζαν. Οι Γερμανοί έτσι όχι απλά μπήκαν στο ματς. Το γύρισαν. Εκαναν ένα επιμέρους σκορ 17-4 και πέρασαν μπροστά στο σκορ (72-71 στο 36′.30΄΄).

Εκτέλεση από τον Λο

Στο 37΄.49΄΄ ο Πρίντεζης έκανε αντιαθλητικό φάουλ στον Λο. Ο παίκτης των Γερμανών έβαλε τις 2 βολές στην αρχή και στην επόμενη επίθεση έβαλε και τρίποντο. Ετσι η διαφορά πήγε στους 5 πόντους (77-72 στο 38΄).

Ο Λο, όμως, είχε κι άλλη ρουκέτα στο μπαζούκας του. Εβαλε άλλο ένα τρίποντο στο 38’.37΄΄ και πήγε στο σκορ στο 80-75. Το σκορ στην τελευταία περίοδο ήταν 30-19 κι αυτό τα λέει όλα.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 43-44, 55-63, 85-82

Μπάγερν Μονάχου (Ράντονιτς): Κινγκ, Κόπονεν, Μονρό 15 (7 ριμπ.), Λούτσιτς 13 (5 ριμπ.), Λο 19 (7 ας.), Ζίπσερ 13, Νέλσον, Φλακαντόρι 2, Μπαρτέλ 18, Λεσόρ 5, Ραντόσεβιτς

Ολυμπιακός (Κεμζούρα): Ρότσεστι 9 (6 ας.), Μπάλντγουϊν 19  (2/3 τριπ.), Πολ 3 (1), Κόνιαρης, Σπανούλης 6 (1), Μιλουτίνοφ 14 (5 ριμπ.), Πρίντεζης 12 (4 ριμπ.), Παπανικολάου 10 (1), Ρούμπιτ 7 (6 ριμπ.), Ριντ 2 (3 ριμπ.)