ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Μπασκόνια- Ολυμπιακός 82-66: Πάλεψε αλλά… δεν γινόταν!

Ο Ολυμπιακός αντιστάθηκε όσο μπορούσε απέναντι στην Μπασκόνια, αλλά οι Ισπανοί ήταν ανώτεροι και οι ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν με 82-66 στην Βιτόρια

Ο Ολυμπιακός το πάλεψε όσο μπορούσε απέναντι στην Μπασκόνια. Δεν γινόταν, όμως, να κοντράρει τους Βάσκους. Η διαφορά ανάμεσα στις δυο ομάδες ήταν εμφανέστατη. Ετσι οι ερυθρόλευκοι ηττήθηκαν με 82-66 και το κοντέρ τους γράφει πλέον 1-3 στην Euroleague.

Η ήττα μπορεί να ήταν πικρή, αλλά ο Κεστούτις Κεμζούρα κέρδισε χθες δυο παίκτες. Οι Πολ και Τσέρι έδειξαν αναγεννημένοι και «φώναξαν» ότι μπορούν να βοηθήσουν σημαντικά την ομάδα στη συνέχεια.

Στο ξεκίνημα η Μπασκόνια χτύπησε κοντά στο καλάθι με τον Σενγκέλια και προηγήθηκε 7-2 στο 2:01. Ο Ολυμπιακός δεν πτοήθηκε με κινητήριο μοχλό τον Σπανούλη, πήγε το ματς κοντά στο καλάθι, βρήκε λύσεις από τους Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ και γύρισε το ματς (9-10 στο 4:23 και 12-14 στο 5:10).

Ο Ολυμπιακός έχανε τα ριμπάουντ

Η Ισπανοί έκλεισαν την άμυνά τους προς τα μέσα για περιορίσουν την δράση των ερυθρόλευκων κοντά στο καλάθι. Είχαν τον έλεγχο των ριμπάουντ (11 με 4 επιθετικά έναντι 6). Ο Μιλουτίνοφ πήγε στον πάγκο για να πάρει ανάσες και να μην φθαρεί και με φάουλ απέναντι στον γίγαντα των Βάσκων τον Φαλ και το ματς άλλαξε.

Οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία και προηγήθηκαν 21-16 στο 8:30. Ο  Ολυμπιακός, όμως, που είχε καλά ποσοστά στα σουτ (7/12διπ. – 58,3% και 2/4τριπ. – 50%) επέστρεψε αμέσως (23-21 στο 10).

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός άρχισε να χάνει στροφές. Δεν έβαζε πια τα δίποντα και δεν είχε σκορ κοντά στο καλάθι (2/7διπ.). Ο Φαλ (7π., 7ριμπ., 1κοψ. στην δεύτερη περίοδο), έκανε… πάρτι στο «ζωγραφιστό», ενώ στην επιθετική εξίσωση των Ισπανών μπήκε και ο Γκαρίνο.

Μέσα σε όλα, το ισπανικό πάρτι στα ριμπάουντ συνεχίστηκε (26 με 13 επιθετικά έναντι 13 με 3 επιθετικά του Ολυμπιακού). Αυτά τα επιθετικά που πήραν οι Βάσκοι… πλήγωσαν  τον Ολυμπιακό. Εδωσαν στη Μπασκόνια τους 23 πόντους από τους 41 που έβαλε στο πρώτο ημίχρονο.

Η Μπασκόνια πάτησε το γκάζι μετά το 23΄ (27-23). Ετρεξε ένα επιμέρους σκορ 9-2 και πήγε στο +11 (36-25 στο 15:50).

Προσπάθησε αλλά…

Ο Ολυμπιακός, πάντως, βρήκε σκορ από το τρίποντο (είχε 3/7τριπ. στην δεύτερη περίοδο και 5/11 στο πρώτο μέρος εκ των οποίων τα 3/4 είχε ο Πολ). Ετσι επέστρεψε μετά το 15:50 (36-25) και πλησίασε στους 2 πόντους (38-36 στο 19:40). Τελικά το τρίποντο του Σενγκέλια πήγε την Μπασκόνια στο +5 (41-36 στο 20).

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός ήταν στο ματς μέχρι το 23:46 (45-51). Εκεί όλα άλλαξαν. Ενα… τετράποντο του Στάουσκας (τρίποντο και φάουλ) έκανε το σκορ 49-41 (24:05). Λίγο μετά ο Σενγκέλια ανέλαβε δράση και οι γηπεδούχοι έδειξαν απόλυτοι κυρίαρχοι (54-43 στο 26:28).

Στην τέταρτη περίοδο η Μπασκόνια ανέβασε στροφές ξεκίνησε με ένα σερί 7-0 και η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 16 πόντους στο 31:40 (65-49). Ο Πολ με 2 μεγάλα τρίποντα έβαλε τον Ολυμπιακό στο ματς (69-61 στο 34:09). Μετά το 35:15 (77-64 με τρίποντο του Τσέρι), οι ερυθρόλευκοι άρχισαν να χάνουν στροφές και έδειξαν φανερά κουρασμένοι. Ετσι οι Βάσκοι πήραν τα ηνία, πήγαν στο +14 (78-64 στο 37:06).

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 41-36, 58-49, 82-66.

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 10 (2τριπ., 6ασ), Χένρι 12 (2), Τζάνινγκ 2, Ντιόπ, Φαλ 8 (9ριμπ.), Στάουσκας 11 (3), Σενγκέλια 25 (2τριπ., 9ριμπ., 3ασ.), Γκαρίνο 7 (1), Σιλντς 4, Πολονάρα 2, Ερικ 1.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κεμζούρα) Πάντερ 2, Μπάλντγουιν, Πολ 15 (5/9τριπ.,), Κόνιαρης, Σπανούλης 10 (5ασ.), Τσέρι 10 (2τριπ., 5ριμπ., 5ασ.), Μιλουτίνοφ 9 (10ριμπ.), Βεζένκοφ, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου, Κουζμίνσκας 2, Ρούμπιτ 10.