ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Μπασκόνια- Ολυμπιακός 91-66: Ελεύθερη πτώση και αρνητικό ρεκόρ!

Ο Ολυμπιακός συνέχισε την κατηφόρα του καθώς έγινε εύκολη λεία στα νύχια της Μπασκόνια (91-66) που βρήκε την ευκαιρία και τον ισοπέδωσε!

Ταυτόχρονα ο Ολυμπιακός έγραψε ένα αρνητικό ρεκόρ καθώς οι 7 συνεχόμενες ήττες είναι το χειρότερο σερί στην ιστορία του στην Euroleague. Πάλι προηγήθηκε με διαφορά (25-15) πάλι έγραψε «νεκρό διάστημα» (κι επιμέρους σκορ 5-28). Και πάλι προβλημάτισε. Χωρίς Πρίντεζη, Παπανικολάου και Μάρτιν οι Πειραιώτες και με ντεμπούτο Κουφού, συνέχισαν τις «αναιμικές» εμφανίσεις.

Η αρχή του αγώνα δεν προδίκαζε ό,τι επακολούθησε. Ο Ολυμπιακός είχε ενέργεια και καλές συνεργασίες στην επίθεση. Με  το σκορ στο 14-7 στο 5’, ο Σλούκας είχε συμμετοχή σε όλους τους πόντους: Είχε πετύχει 2 και οι άλλοι 12 ήταν από δικές του ασίστ.

Η είσοδος του Πιέρια Χένρι και του Ντράγκιτς άλλαξε όλη τη μορφή της αναμέτρησης. Η Μπασκόνια άρχιζε να βγάζει τη γνωστή ενέργεια και την επιθετικότητα που τη διακρίνει στο γήπεδό της. Από τη στιγμή που ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 25-15 στο 11’ και μετά, άρχισε η κατηφόρα! Τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο. Οι «ερυθρόλευκοι» βγήκαν τελείως εκτός ρυθμού και η Μπασκόνια με επιμέρους σκορ 28-5 (!) προηγήθηκε 43-30 στο 19’. Από τα 0/7 τρίποντα η Μπασκόνια είχε πάει στα 4/8. Ξεκλείδωνε με πολύ μεγάλη ευκολία την άμυνα του Ολυμπιακού αλλά το πιο ανατριχιαστικό στοιχείο ήταν αλλού: Εκτός του τρομερού σε βάρους του επιμέρους σκορ!

Η Μπασκόνια που προηγήθηκε 43-32 στο ημίχρονο είχε πάρει 23 πόντους από τα λάθη του Ολυμπιακού. Τους 15 από τους 23 στο δεύτερο δεκάλεπτο!!! Σε ένα διάστημα που οι Βάσκοι αλώνιζαν και τελείωσαν το ημίχρονο με 16 ασίστ- 7 κλεψίματα και 12/17 δίποντα!!!

Η ομάδα του Ιβάνοβιτς είχε πιάσει ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο διατήρησε την υπεροχή της. Με την αυτοπεποίθηση στα ύψη.

Η διαφορά έφτασε και στο +14 (σκορ 68-54) και μπορεί ο Ολυμπιακός να είχε επιθετική βελτίωση, αλλά αμυντικά παρέμενε σε πολύ κακό επίπεδο. Οι γηπεδούχοι έβγαλαν και το τρίτο δεκάλεπτο στο +10 (σκορ 68-58) με 21 ασίστ (!!!) και 17/25 δίποντα. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν 4/19 τρίποντα ενώ είχαν πάρει λύσεις (11 πόντους συνολικά) από τα 10 επιθετικά ριμπάουντ.

Στο 33’30’’ η Μπασκόνια που συνέχισε να εκτελεί έφτασε στη μεγαλύτερη διαφορά της +19 με (77-58). Ο Βιλντόζα με τον Ντράγκιτς έδιναν πλέον το ρυθμό ενώ ο Μπαρτζώκας στο τέλος έπαιξε ουσιαστικά χωρίς καθαρό πλέι μέικερ (!). Ο Σπανούλης και ο Σλούκας ήταν στον πάγκο καθώς όλα πιά είχαν κριθεί… Σε 7 λεπτά στην τελευταία περίοδο η Μπασκόνια έκανε νέο επιμέρους σκορ 14-2 (σκορ 82-60)

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μπασκόνια- Ολυμπιακός 91-66: Ελεύθερη πτώση και αρνητικό ρεκόρ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College