ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Χίμκι- Ολυμπιακός 88-105: Έκανε το αυτονόητο

Η αμυντική βελτίωση που είχε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο ήταν το στοιχείο εκείνο που του χάρισε τελικά μια εύκολη νίκη (105-88) επί της ουραγού Χίμκι στην Μόσχα.

Η αμυντική βελτίωση που είχε ο Ολυμπιακός στο δεύτερο ημίχρονο ήταν το στοιχείο εκείνο που του χάρισε τελικά μια εύκολη νίκη (105-88) επί της ουραγού Χίμκι στην Μόσχα. Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» βρίσκονται στο 8-8 ενώ οι Ρώσοι έγιναν ακόμα χειρότεροι (2-15).

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ολυμπιακός δέχθηκε 50 πόντους (και 7/8 τρίποντα στο δεύτερο δεκάλεπτο) στο πρώτο ημίχρονο και μόλις 38 στο δεύτερο. Που σίγουρα θα ήταν λιγότεροι αν δε χαλάρωναν κάπως τα πράγματα από το 35’ και μετά.

Ρεσιτάλ στην επίθεση από Σλούκα και Βεζένκοφ σε μια πολύ καλή, γενικά, επιθετική βραδιά του Ολυμπιακού, απέναντι στη χειρότερη άμυνα της Euroleague. Ισοφάρισαν το ρεκόρ τους στα τρίποντα (16) «ερυθρόλευκοι» που απλώς έκαναν το αυτονόητο στην έδρα της Χίμκι. Διότι η ήττα θα τους έφερνε πολύ πίσω. Ήταν η 5η καλύτερη επιθετική επίδοση του Ολυμπιακού στη διοργάνωση.

Ο αγώνας από την αρχή είχε… τρελό ρυθμό, με πολύ υψηλό σκορ, πολλά περιφερειακά σουτ και άμυνες που αποτελούν παράδειγμα προς αποφυγή. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 26-23 στο πρώτο δεκάλεπτο έχοντας 5/8 τρίποντα συνολικά και τον Σλούκα στους 10 πόντους με 4/4 σουτ.

Θα έπρεπε όμως να λύσει τα αμυντικά του θέματα. Κάτι που όχι απλά δεν έκανε αλλά τα πράγματα έγιναν χειρότερα. Ο Σβεντ ζεστάθηκε και με τρία συνεχόμενα τρίποντα έφερε την Χίμκι μπροστά με 35-30 στο 12’.

Ο Βιάλτσεφ ήταν επίσης ζεστός (14 πόντοι με 4/4 τρίποντα στο ημίχρονο) και οι Ρώσοι σκόραραν αποκλειστικά έξω από τη γραμμή των 6,75 μέτρων μέχρι το 18’. Τότε που με 7/7 τρίποντα στη δεύτερη περίοδο (και 9/15 συνολικά) προηγήθηκαν 48-43.

Το θετικό για τον Ολυμπιακό ήταν ότι απέναντι στην (εξίσου χαλαρή) άμυνα της Χίμκι, τα περιφερειακά σουτ πήγαιναν μια χαρά. Οι Πειραιώτες με δύο σερί τρίποντα από Σπανούλη και Βεζένκοφ έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με 51-50 υπέρ τους. Είχαν 9/15 τρίποντα στο πρώτο εικοσάλεπτο. Σίγουρα η επίθεση δεν ήταν το πρόβλημά τους.

Στη επανάληψη οι Πειραιώτες ανέβασαν την άμυνά τους πιο ψηλά ώστε να εμποδίσουν τα περιφερειακά σουτ των Ρώσων και είχε αποτέλεσμα καθώς στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου το σκορ ηταν 63-58 για την ελληνική ομάδα.

Που συνέχισε να σουτάρει καλά (11/18 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο) και προσπαθούσε να βελτιώσει την άμυνά της. Και με τον Σλούκα να έχει 4/4 τρίποντα ο Ολυμπιακός πήρε τη μεγαλύτερη διαφορά του (66-58) στο 26’30’’ και την έκανε ακόμα μεγαλύτερη στο 29’ (σκορ 76-64) με τον Χάρισον να φωνάζει «παρών» στην επίθεση.

Με πολύ καλό αμυντικό δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο 78-64 στο 30’ έχοντας βάλει γερές βάσεις για τη νίκη. Με τον Σλούκα να έχει 8/8 σουτ (με 5/5 να είναι τρίποντα) οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά (81-64) στις αρχές της τελευταίας περιόδου. Δε μπορούσε τίποτε να αλλάξει πλέον.

Ολυμπιακός

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Χίμκι- Ολυμπιακός 88-105: Έκανε το αυτονόητο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College