ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ BC

Εφές- Ολυμπιακός 76-53 : Καμία τύχη!

Ο Ολυμπιακός παραδόθηκε στην ανώτερη Εφές (76-53) αλλά και στη δική του αυτοκαταστροφική διάθεση από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά όταν «αιχμαλωτίστηκε» από τους γηπεδούχους.

Πλέον ο Ολυμπιακός έμεινε ακόμα πιο πίσω και είναι μάλλον ουτοπικό να συζητάμε για πιθανότητες οχτάδας. Λίγες ήταν έτσι κι αλλιώς και θα παρέμεναν ακόμα κι αν νικούσε. Πολύ δε περισσότερο μετά την ήττα του  (πέμπτη συνεχόμενη) αλλά και την (αναμενόμενη) νίκη της Μπασκόνια. Οι «ερυθρόλευκοι» πέτυχαν 26 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο που ήταν εκπληκτικό από μέρους τους και το μόνο διάστημα που φάνηκαν στον αγώνα κόντρα στην Εφές. Και 27 σε όλο τον υπόλοιπο αγώνα!

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις άρχισε ο αγώνας για τον Ολυμπιακό αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Με τον Λαρεντζάκη να αναλαμβάνει δράση οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 21-9 στο 8’ και 26-11 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ο Λαρεντζάκης είχε 8 πόντους και 4 ασίστ, ο Ολυμπιακός 4/6 τρίποντα και 8 ασίστ.

Η αλλαγή του σχήματος δεν έφερε αποτελέσματα για τον Γιώργο Μπαρτζώκα. Οι πολύ πιο αθλητικοί παίκτες της Εφές «χτύπησαν» στα αργά πόδια των «ερυθρόλευκων». Με γρήγορο σερί 15-0 η Εφές ισοφάρισε 28-28 με τον Λάρκιν να σκοράρει και να έχει βρει ρυθμό.

Ο Μπαρτζώκας απέσυρε Σπανούλη- Πρίντεζη, επαναφέροντας Λαρεντζάκη και Βεζένκοφ. Όμως οι Τούρκοι είχαν βρει πια ρυθμό… Σε μια καταστροφική περίοδο για τον Ολυμπιακό η Εφές έκανε επιμέρους σκορ 32-8 και όχι απλώς κάλυψε το -15 αλλά πήρε και διαφορά 9 πόντων (43-34).

Προσέξτε τα σημαντικά του αγώνα: Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Εφές είχε 9/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 5/6 βολές και 50 βαθμούς στην αξιολόγηση. Ο Ολυμπιακός είχε 3/9 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2/2 βολές και 7 λάθη αλλά και -7 στην αξιολόγηση!!! Αυτά λένε τα πάντα.

Η κατάσταση δεν άλλαξε στην 3η περίοδο καθώς μάλιστα η Εφές άρχισε να μεγαλώνει τη διαφορά και να φτάνει στο +18 (σκορ 56-38) στο 26’. Η βραδιά φαινόταν πολύ δύσκολη για τον Ολυμπιακό που δε μπορούσε ν’ αντιδράσει στο ρυθμό των Τούρκων. Επιθετικά οι Πειραιώτες ήταν το ίδιο (και περισσότερο) κακοί κάνοντας το ένα λάθος μετά το άλλο. Η Εφές έκλεισε την 3η περίοδο με 58-43 και για πρώτη φορά στο 32’ έφτασε η διαφορά στο +20 (σκορ 63-43).

Ο αγώνας είχε χάσει κάθε ενδιαφέρον, ο Ολυμπιακός είχε παραδοθεί και σε 30 αγωνιστικά λεπτά πέτυχε σχεδόν όσους πόντους είχε στο πρώτο δεκάλεπτο!!! Η Εφές έφτασε εύκολα στη νίκη.

Εφές

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Εφές- Ολυμπιακός 76-53 : Καμία τύχη!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μπουρλάκης

Στις 5 Σεπτεμβρίου του 1989 δημοσιεύτηκε το πρώτο του κείμενο στο «7ήμερο του μπάσκετ» κι ακολούθησε μια μακρά διαδρομή σε «Φως των Σπορ», «Αθλητική Ηχώ», «Goal News» και από το 2017 στο «Sportime». Έχει εργαστεί σε ιστοσελίδες ως σχολιογράφος (sentragoal.gr, basketblog.gr μεταξύ άλλων), στα περιοδικά μπάσκετ «Τρίποντο» και «All Star Basket», στους ραδιοφωνικούς σταθμούς «Sentra 103,3» και «AlphaSport» όπως και ως υπεύθυνος Τύπου σε ομάδες της Basket League αλλά και στον ΕΣΑΚΕ. Επίσης εργάστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 2004 ενώ επί σειρά ετών ήταν καθηγητής στο New York College, στο ΙΕΚ Ομηρος και στο City Unity College